návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Ptačinec žabinec: Úporný plevel, ale i první jarní salátek. Jak ho doma využít?

Vydáno: 27.02.2019
Ptačinec žabinec 2
Autor: istockphoto.com Ptačinec žabinec 2
Bojuje s ním každý zahrádkář, není snad zahrada, které by se žabinec vyhýbal. Bohaté polštáře svěže zelených lístků s drobnými bílými kvítky najdete opravdu na každém záhonu, kterého si jen chvilku nevšimnete. I uprostřed zimy postačí pár pěkných dní a tahle odolná rostlinka ožije. Ale žabinec zdaleka není jen plevel, má i několik dobrých vlastností, kterých bychom si měli všímat.

reklama

Ptačinec žabinec (Stellaria media)

Ptačinec žabinec roste jako poléhavá bylina, úporný plevel, skutečně úplně všude. Daří se mu skvěle na záhonech, polích, na kompostu vytváří přímo neproniknutelný koberec, ale dokáže vyplnit i každou spáru mezi dlaždicemi na dvorku. Dorůstá do výšky asi 5-30 cm. Podle toho, kdy se jeho semena někde uchytí a vyklíčí, roste jako bylina jednoletá nebo dvouletá. V délce kvetení snad nemá žabinec konkurenci. Nejvíce kvete od března do května, ale stále vyrůstají nové a nové rostliny, které dokáží vykvést kdykoliv po celý rok. Pokud panuje teplá zima, tak klidně i v lednu. Květy jsou bílé, drobné a velmi četné.

Ptačinec žabinec (Stellaria media)
Autor: istockphoto.com Ptačinec žabinec (Stellaria media)

Ptačinec žabinec jako pochoutka pro ptáky

Ptačinec žabinec nebo také ptačinec prostřední, má několik lidových názvů, a většina z nich není úplně lichotivá. Líbí se vám více kozí střevo, kuří mor nebo hadí tlama, lebenec či pochcaný Honza? Snad jen ptačí salát prostě jenom odráží jedno z využití žabince. Pokud doma chováte nějaké opeřence, je pro ně žabinec skvělou zelenou zásobárnou vitaminů po celý rok. Hodí se nasekaný do míchanice pro papoušky i jako zelené krmení pro slepice.

Zásobárna vitaminů pro papoušky
Autor: istockphoto.com Zásobárna vitaminů pro papoušky

Neobvyklý jarní salátek

Nať žabince můžete na jaře sbírat a použít jako doplněk do salátu, do polévek i jako přílohu k masu a skvělý je i do jarní nádivky. Lodyhy mají vysoký obsah vitaminu C a E, obsahují ale i třísloviny, hořčiny a saponiny, a dokonce i tolik potřebný draslík a hořčík.

Nať žabince můžete na jaře sbírat a použít jako doplněk do salátu
Autor: istockphoto.com Nať žabince můžete na jaře sbírat a použít jako doplněk do salátu

Žabinec jako léčivka

Sbírá se kvetoucí nať, nejlépe na konci dubna a z ní se lisuje šťáva, která má močopudné účinky a upravuje metabolizmus. Pomáhá při atopickém ekzému, hojí postiženou kůži. Používá se také při revmatických bolestech, jako obklad. Čerstvá žabincová šťáva pomáhá na rýmu i kašel a rozpouští hleny. Příprava šťávy je velmi jednoduchá. Nať rozmixujeme s troškou vody v odšťavňovači nebo v mixéru. Užíváme po dobu asi sedmi dní, 3x denně jednu čajovou lžičku.

Autor: Simona Bauer

reklama

Článek je zařazen v: Ptačinec žabinec , Stellaria media , úporný plevel , ptačinec prostřední , lebenec , kuří mor , pro ptáky , pro papoušky , zelené krmivo

reklama

Přečtěte si také