Zahrada

6. listopadu 2023 08:30

Lenka Valjentová

5 tipů, jak ještě smysluplně zužitkovat vyřezané halloweenské dýně na zahradě

Halloween je za námi. Jestli jste vyřezávali dýně, nastává otázka – kam teď s nimi? Místo toho, abyste je vyhodili do koše, můžete je ještě dobře využít na zahradě. Ze všeho nejdřív se ale ujistěte, že jste ze strašidelných halloweenských dýní odstranili všechny stopy vosku ze svíček, to je důležité!

1. Dýně chutná slepicím

Jste-li chovateli slepic nebo máte někoho ve svém okolí, pak vězte, že dýně je pro slepičky prospěšnou a osvěžující lahůdkou. Dopřejte jim tedy hostinu v podobě rozpůlené dýně. Pokud nebudou chtít dýni vyklovat, tak jim ji rozmixujte, přidejte ovesné vločky, vaječné skořápky a uvidíte, že se o tuhle dobrotu doslova poperou. Že si na ni slepice pochutnaly, poznáte po několika dnech podle barvy žloutku, která se změní na oranžovou.

2. Pochoutka pro veverky

Zbylé halloweenské dýně mohou být přínosem pro mnohá divoká zvířátka, která zabloudí na zahradu, jako jsou například veverky. Je to pro ně vítaná, chutná podzimní dobrota. Buď jim dejte k dispozici celou vyřezávanou dýni, nebo ji nakrájejte a nechte v miskách na zahradě.

3. Dočasné krmítko pro ptáky

Udělejte z vyřezávané dýně dočasné krmítko pro ptáky. Buď jednoduše odřízněte celý vršek a mělkou misku zavěste na zahradu pomocí pevného provázku, nebo vyřízněte z dýně jen polovinu horní části, zbytek plodu naplňte semínky a dalším vhodným krmivem pro ptáky – a je to.

4. Dekorativní dýňový květináč

Z vyřezávané dýně se dá udělat organický květináč – to funguje nejlépe u dýní s velmi jemnými řezbami a menšími otvory. Stačí ji jen naplnit zhruba do dvou třetin zeminou a pak do ní zasadit vhodnou rostlinu. Během chvilky budete mít krásný, i když pouze dočasný venkovní dekorativní květináč. Až začne dýně hnít, můžete celý květináč zasadit do záhonu, kde se přemění na hnojivo. Pokud se chcete vydat touto cestou, musíte do dýně dát rostlinu, která může být vysazená na zahradu koncem podzimu, takovými jsou například macešky, čemeřice, barvínek, bergénie apod.

5. Dýně patří do kompostu

Stará halloweenská dýně je skvělou surovinou do kompostu. Napřed ji nakrájejte a položte na zahradní kompost, do domácího vermikompostéru ji raději nadrťte. Nakrájenou starou dýni také můžete zapravit přímo do záhonů, abyste je obohatili o důležité živiny.

Zdroje:https://www.housebeautiful.com/uk/garden/a38042342/use-leftover-pumpkin-garden/, https://www.express.co.uk/life-style/garden/1508799/how-to-use-leftover-pumpkins-garden-bird-feeder-compost-evg


Přečtěte si také