reklama

5 tipů, jak smysluplně zužitkovat vyřezané dýně na zahradě

Lenka Valjentová
2. listopadu 2021
Halloween je za námi. Jestli jste s dětmi vyřezávali dýně, nastává teď otázka – kam s nimi? Místo toho, abyste je vyhodili do koše, můžete je ještě dobře využít na zahradě. Ze všeho nejdřív se ujistěte, že jste ze strašidelných halloweenských dýní odstranili všechny stopy vosku ze svíček, to je důležité! Tady je pět tipů, jak ještě smysluplně zužitkovat vyřezané dýně na zahradě.
reklama

1. Dýně chutná slepicím

Jste-li chovateli slepic, nebo máte někoho ve svém okolí, pak vězte, že dýně je pro slepičky prospěšnou a osvěžující lahůdkou. Dopřejte jim tedy hostinu vpodobě rozpůlené dýně. Pokud nebudou chtít dýni vyklovat, tak jim ji rozmixujte, přidejte ovesné vločky, vaječné skořápky a uvidíte, že se o tuhle dobrotu doslova poperou. Že si na ni pochutnaly poznáte po několika dnech podle barvy žloutku, která se změní na oranžovou.

2. Dýně pro veverky

Zbylé halloweenské dýně mohou být přínosem pro mnohá divoká zvířátka, kterázabloudí na zahradu, jako jsou například veverky. Je to pro ně vítaná, chutná podzimní dobrota. Buď jim dejte k dispozici celou vyřezávanou dýni, nebo ji nakrájejte a nechte v miskách na zahradě.

3. Krmítko pro ptáky

Udělejte z vyřezávané dýně dočasné krmítko pro ptáky. Buď jednoduše odřízněte celý vršek a mělkou misku zavěste na zahradu pomocí pevného provázku, nebo vyřízněte z dýně jen polovinu horní části, zbytek plodu naplňte semínky a dalším vhodným krmivem pro ptáky - a je to.

4. Květináč z dýně

Z vyřezávané dýně se dá udělat organický květináč, stačí ji jen naplnit zhruba do dvou třetin zeminou. Pak do ní zasadit vhodnou rostlinu a během chvilky budete mít krásný, i když pouze dočasný venkovní dekorativní květináč. Až začne dýně hnít, můžete celý květináč zasadit do záhonu, kde sepřemění na hnojivo. Pokud se chcete vydat touto cestou, musíte do dýně dát rostlinu, která může být vysazená na zahradu koncem podzimu, takovými jsou napříkladmacešky, čemeřice, barvínek, bergénie apod.

A pokud ještě nemrzne, můžete do dýňových obalů cíleně zkusit vysadit jarní cibuloviny(krokusy, ladoňky,ladoničky, puškínie, narcisy, tulipány, okrasné česneky).

5. Dýně patří do kompostu

Stará halloweenská dýně je skvělou surovinou do kompostu. Napřed ji nakrájejte a položte na zahradní kompost, do domácího vermikompostéru ji raději nadrťte. Nakrájenou starou dýni také můžete zapravit přímo do záhonů, abyste je obohatili o důležité živiny.

Zdroj:https://www.housebeautiful.com/uk/garden/a38042342/use-leftover-pumpkin-garden/

Mohlo by vás ještě zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama