Únor na zahradě: Pěstujte, otřeste stromy a nechoďte po zmrzlé trávě!

Únor a zahrada? Už byste se tam měli pomalu vydat a omrknout, co je potřeba. Předjaří klepe na dveře! Přinášíme 10 tipů, co můžete dělat.

Únor není zrovna oblíbený měsíc, ale je na něm fajn, že dává prostor a čas k různým přípravám. Ať už jde o velký úklid, nebo dokonalou jarní zahradu.

Pokud jste byli v nějakém supermarketu, asi vám neunikly stojany se semínky, které nahradily vánoční kolekce a lednové výprodeje. Je právě čas začít myslet na novou sezonu!

V únoru to ještě samozřejmě na velké sázení nebude, ale jako měsíc příprav, čištění a plánování je tenhle poslední zimní čas opravdu ideální. Přinášíme pár tipů, co v únoru dělat a co ještě odložit.

Nešlapejte na trávník

Záleží, jestli mrzne nebo jsme na blátě. Jestli ještě mrzne, moc toho samozřejmě neuděláte a nejlepší bude, když nepůjdete ani na trávník. Zmrzlá tráva se může polámat, hlavně zničíte základy nových stébel! Čekejte na oblevu.

Sníh musí pryč

Dejme tomu, že mrazy jsou pryč, ale pořád tu máme zbytky sněhu na jehličnatých keřích a stromcích. Neuděláte chybu, když je otřesete od sněhu.

A chvojí taky

Jestli už je nad nulou a vy máte zakryté záhony nebo truhlíky chvojím, klidně ho už vyhoďte, ať mohou rostliny dýchat.

Úklid na zahradě

Zahrajte si na „Viktora čističe” a nemilosrdně se zbavte všeho odumřelého, nemocného, zbytečného. Můžete začít tvarovat keře!

Pomozte maliníku

Prostříhejte maliníky a ostružiníky. Nejenže loňské jednoleté šlahouny nejsou žádná pastva pro oči, ale rostlině pomůžete k další úrodě. Nebojte se za to vzít, maliníky a ostružiníky rostou jako ďas!

Co pěstovat?

Začněte přemýšlet a plánovat, co na zahradě letos budete chtít! Zkontrolujte cibule květin, jestli nejsou plesnivé nebo shnilé, ale na jejich sázení ještě počkejte. Doma si začněte pěstovat v „jeslích” budoucí krasavice zahrady – letničky a první zeleninu. Ty pak můžete na jaře přesadit do zahrady i do truhlíku za okno.

Hnojit můžete už teď

Také je tu čas prvního hnojení! Když nemrzne, můžete už pohnojit trávník, okrasné dřeviny i zeleninové záhony. Nebojte se zbytků sněhu a hnojivo dejte klidně na ně. Tající sníh pak bude transportérem prospěšných látek do hlubin půdy.

Pochutnejte si

Jestli máte na záhonech ještě nějakou zimní zeleninu jako kadeřávek, cibuli nebo růžičkovou kapustu, už je skliďte a klidně zbaštěte. Za chvíli bude čas na jarní druhy.

Připravte stromy na jaro

Pokud máte na zahradě ovocné stromy, ještě je neřežte (nebo jen odumřelé větve). Dejte jim postřik na kmeny, abyste je zbavili nežádoucích návštěvníků, zejména larev.

Načechrejte kompost

A jedna voňavá ale nezbytná prácička na závěr: je třeba obrátit uzrálý kompost! Ve spodní části by měla zůstat hrubá vrstva, na ní nechte uzrálý kompost aten zase přikryjte vrstvičkou hrubšího materiálu. Na jaře za něj budete rádi!

(ku)

Sdílejte článek

Přečtěte si také