reklama

Jak připravit vlastní semena divokých rajčat na příští sezonu

Simona Sedláčková
14. srpna 2019
Získali jste semínka nebo rovnou sazenice divokých rajčat jako dárek a celá rodina se do jejich báječné chuti zamilovala? Než pracně a většinou i marně zjišťovat a shánět přesnou odrůdu, připravte si jednoduše z rajčat vlastní osivo pro několik příštích let.
reklama

Vlastní semena můžete získat nejen z divokých rajčat, ale i zrajčat velkoplodých. Ne však zhybridních odrůd. Ty si při tomto způsobu získávání osiva nedokážou podržet vlastnosti odrůdy a stejná rajčata jako leto, by vám příští rok nevyrostla.

Co budete potřebovat na přípravu semen zrajčat

  1. kvalitní plody rajčat
  2. skleničku
  3. nožík
  4. skleničku se šroubovacímvíčkem
  5. sítko
  6. skleničku svodou
  7. misku

Jak budete postupovat při přípravě semen zrajčat

Nejprve si pečlivě vyberte zdravé a důkladně vyzrálé plody. Nejlepší jsou ty první, které vhroznu rajčat uzrají. Musí být plně vybarvené a snadno oddělitelné od stopky. Rajčata nechte na misce ještě několik dní dozrát či spíše přezrát, aby změkla a šťáva se znich dala snadno vymačkat.

1. Vymáčkněte semena

Pokud máte mini rajčátka, pak stačí nožem napíchnout špičku a šťávu se semeny vystříknout do skleničky. Velké plody musíte rozříznout na polovinu a lžičkou vydlabat semínka, ovšem bez okolní dužiny. Slupku a dužinou zmalých i velkých rajčat vyhoďte anebo klidně snězte.

2. Nechte kvasit

Šťávu se semeny přelijte do skleničky se šroubovacím víčkem a nechte asi 3 dny kvasit. Občas obsah skleničky promíchejte.

3. Semena propláchněte

Po třech dnech (ne déle, semena by mohla začít klíčit!) obsah skleničky vyklopte na jemné sítko a propláchněte proudem vody. Semena musí zůstat bez slizových obalů.

4. Semínka zkontrolujte

Propláchnutá semena ještě nasypte do skleničky sčistou vodou a promíchejte. Kvalitní semena okamžitě sednou na dno, nevyvinutá budou plavat na hladině. Ty samozřejmě odstraňte. Nakonec semena opět přes sítko sceďte a nechte uschnout na talířku nebo misce.

5. Semena uskladněte

Uschlá semínka promněte vprstech, aby se od sebe oddělila a uskladněte je vpapírovém sáčku na suchém a tmavém místě. Semena si udrží klíčivost asi 8 let.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama