Jak připravit vlastní semena divokých rajčat na příští sezonu

Získali jste semínka nebo rovnou sazenice divokých rajčat jako dárek a celá rodina se do jejich báječné chuti zamilovala? Než pracně a většinou i marně zjišťovat a shánět přesný druh, připravte si jednoduše z rajčat vlastní osivo pro několik příštích let.

Vlastní semena můžete získat nejen z divokých rajčat, ale i z rajčat velkoplodých. Ne však z hybridních odrůd. Ty si při tomto způsobu získávání osiva nedokážou podržet vlastnosti odrůdy a stejná rajčata jako letos by vám příští rok nevyrostla.

Co budete potřebovat na přípravu semen z rajčat

  1. kvalitní plody rajčat
  2. skleničku
  3. nožík
  4. skleničku se šroubovacím víčkem
  5. sítko
  6. skleničku s vodou
  7. misku

Jak budete postupovat při přípravě semen z rajčat

Nejprve si pečlivě vyberte zdravé a důkladně vyzrálé plody. Nejlepší jsou ty první, které v hroznu rajčat uzrají. Musí být plně vybarvené a snadno oddělitelné od stopky. Rajčata nechte na misce ještě několik dní dozrát či spíše přezrát, aby změkla a šťáva se z nich dala snadno vymačkat.

1. Vymáčkněte semena

Pokud máte mini rajčátka, pak stačí nožem napíchnout špičku a šťávu se semeny vystříknout do skleničky. Velké plody musíte rozříznout na polovinu a lžičkou vydlabat semínka, ovšem bez okolní dužiny. Slupku a dužinou z malých i velkých rajčat vyhoďte anebo klidně snězte.

2. Nechte kvasit

Šťávu se semeny přelijte do skleničky se šroubovacím víčkem a nechte asi 3 dny kvasit. Občas obsah skleničky promíchejte.

3. Semena propláchněte

Po třech dnech (ne déle, semena by mohla začít klíčit!) obsah skleničky vyklopte na jemné sítko a propláchněte proudem vody. Semena musí zůstat bez slizových obalů.

4. Semínka zkontrolujte

Propláchnutá semena ještě nasypte do skleničky s čistou vodou a promíchejte. Kvalitní semena okamžitě sednou na dno, nevyvinutá budou plavat na hladině. Ty samozřejmě odstraňte. Nakonec semena opět přes sítko sceďte a nechte uschnout na talířku nebo misce.

5. Semena uskladněte

Uschlá semínka promněte v prstech, aby se od sebe oddělila a uskladněte je v papírovém sáčku na suchém a tmavém místě. Semena si udrží klíčivost asi 8 let.

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek


Přečtěte si také