Zahrada

28. července 2014 12:39

Markéta Zídková

Vychytané baterky: v deštníku, na čepici, na ruce

Posviťte si večer cestou domů.

Příjemné letní noci přímo vybízejí k pobytu v přírodě. Není tolik horko, ani zima a zakončit dobře rozjetou zábavu rychlým úprkem do postele se chce jen málokomu. I když denní světlo stále ještě opouští krajinu až po deváté hodině večer, přece jen se sem tam na zahradě, nebo i doma hodí kapesní svítilna.

Mnozí lidé ji znají spíše pod lidovým pojmenováním – baterka. Dostala, jak jinak, své jméno podle zdroje energie, který rozsvítí žárovku. Kdyby si byl Luigi Galvani v 18. stol. na žabích stehýnkách spíš pochutnával, než aby je propichoval měděnými drátky a dělal s nimi pokusy, kdo ví, čím by se inspiroval hrabě Alessandro Volta na počátku 19. stol. Ten totiž na základě žabích pokusů předložil světu svůj Voltův elektrochemický článek, který byl jakýmsi prapředkem dnešních baterií. Další vědci princip zdokonalovali, až se nám přenosné zdroje energie dostali do hodinek jako malé kulaté placičky.

Jenže dnešní přenosné svítilny už dokážou získávat energii třeba ze slunce, nebo z prostého točení malou kličkou. Mají všelijaké tvary a zdrojem světla už dlouho nejsou jen malé svítící baňky s klasicky rozžhaveným drátkem, ale pořádně zářící LED žárovky. Důmyslní technici navíc dokázali vtěsnat tělo svítilny do nejrůznějších tvarů, a tak se můžete setkat s baterkou, která má hned tři zdroje světla a každý s jiným světelným kuželem, nebo se svítilnou, kterou si můžete osvětlit třeba kotlík nad ohništěm, nebo grilovací plotýnku. Některé solární baterky vám nabijí třeba mobil a jiné vám zas rozzáří rukojeť deštníku, nebo vaši čepici. Dokonce existuje i baterka, která vypadá jako moderní designová lampa a rozsvítí se hned, jakmile vypadne proud. Nemusíte tak poslepu hledat ve tmě nějaké sirky a svíčky, abyste si doma došli, kam potřebujete ... třeba nahodit pojistky.

Až se budete vracet večer ze zahrady, nebo z nějakého výletu na chatu, možná vám některá z přenosných svítilen, které máme pro vás připraveny v galerii, dobře poslouží. Svítící rukavice v závěru malé přehlídky baterek je zatím hudba budoucnosti. Ale nemusí to dlouho trvat a bude běžně na pultě.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky příroda energie čepice deštník Alessandro Volta Luigi Galvani

Přečtěte si také