reklama

Jaké orchideje najdete v české přírodě? Krásně kvetou a jsou chráněné

Simona Sedláčková
25. června 2020
Na první pohled tak exotické rostliny, jako jsou orchideje, najdete i volně rostoucí v naší přírodě. Většina z nich patří mezi přísně chráněné druhy, které by si měl šťastný nálezce dobře prohlédnout a možná vyfotit, ale v žádném případě by se neměl pokoušet o jejich vyrytí a přestěhování na svou zahradu. Stejně by se zemním orchidejím po přesazení nedařilo dobře.
reklama

Všechny orchideje vyskytující se na našem území patří kzemním orchidejím, které žijí ve zvláštním druhu symbiózy spodhoubím některých druhů hub. Toto soužití se nazývá orchideová mykorhiza. Pokud dojde kporušení rovnováhy a oboustranně výhodná symbióza se naruší, může dojít kparazitizmu houby na rostlině nebo kzániku obou partnerů. Zjednodušeně řečeno, orchideje rostou jen díky spolupráci spodzemními vlákny hub.

Nehledě na to, že většina našich orchidejí je přísně chráněná, nikdy se nepokoušejte o jejich přesazení zvolné přírody na zahradu. Vyryté orchideje vám stejně neporostou.

Střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus)

Vytrvalá rostlina, vysoká asi 20–45 cm. Vykvétá během května až června na slunných pastvinách a křovinatých stráních, na okrajích listnatých lesů. Roste na hlinitokamenitých, sušších půdách. Má větší hnědavé květy se žlutým, uvnitř tečkovaným pyskem.

Střevíčník pantoflíček je zařazen mezi silně ohrožené druhy ČR a chráněný zákonem.

Tořič včelonosný (Ophrys apifera)

Až 45 cm vysokávytrvalá bylina, která vykvétá během května a června na slunných stráních skřovinami. Květy mají růžové až fialové vnější okvětní lístky a nahnědlý, silně vyklenutý pysk se žlutou kresbou.

Tořič včelonosný je kriticky ohrožený druh naší přírody a jako takový je chráněn zákonem.

Vstavač trojzubý (Orchis tridentata)

Vytrvalá, asi 12–25 cm vysoká bylina se světle růžovými až fialovými květy, které se na rostlinách objevují od května do poloviny června. Roste na okrajích lesů a na lukách moravské přírody, včeských krajích se nevyskytuje.

Vstavač trojzubý je vČR kriticky ohroženým druhem a je chráněný zákonem.

Vstavač vojenský (Orchis militaris)

Vytrvalá, asi 20–45 cm vysoká bylina sválcovitým květenstvím složeným ze středně velkých, světle růžových až nachových květů. Roste na slunných, travnatých stráních a sušších loukách, ale i na slatinách, tedy na suchých i na vlhkých půdách, ale vždy na půdách zásaditých. Vykvétá během května až června.

Vstavač vojenský je jako silně ohrožený druh naší přírody chráněný zákonem. VČechách roste ještě vzácněji než na Moravě.

Hnědenec zvrhlý (Limodorum abortivum)

Asi 20–80 cm vysoká bylina, která se u nás objevuje jen velmi vzácně na jižní Moravě. Je zajímavé, že se na lokalitách výskytu neobjevuje každoročně. Dokáže totiž kvést i pod zemí. Roste na vápenitých půdách, ve světlých lesích. Kvete od května do července.

Hnědenec zvrhlý patří vČR mezi kriticky ohrožené druhy a je chráněný zákonem.

Hlístník hnízdák (Neottia nidus-avis)

Zajímavost mezi bylinami, hlístník, je voskově žlutý až hnědavý, bez chlorofylu. I květy této 20–40 cm vysoké rostliny jsou voskově žluté až hnědavé. Není schopný fotosyntézy a je zcela závislý na mykorhize. Díky této symbióze se přes houbu propojí skořeny listnatých stromů, že kterých pak čerpá živiny. Roste vlistnatých bukových nebo dubovo-habrových lesích na vápenitých půdách. Vykvétá od května do června.

Hlístník hnízdák patří mezi naše běžnější orchideje díky tomu, že se umí dobře přizpůsobit změnám. Zákonem proto chráněný není.

Raději než zemní orchideje z naší přírody, pěstujte skutečně exotické orchideje, které snadno koupíte v květinářství. Víte, jak na ně?

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama