návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jaké orchideje najdete v české přírodě? Krásně kvetou a jsou chráněné

Simona Sedláčková , Vydáno: 25.06.2020
Zemní orchideje v naší přírodě
Autor: istockphoto.com Zemní orchideje v naší přírodě
Na první pohled tak exotické rostliny, jako jsou orchideje, najdete i volně rostoucí v naší přírodě. Většina z nich patří mezi přísně chráněné druhy, které by si měl šťastný nálezce dobře prohlédnout a možná vyfotit, ale v žádném případě by se neměl pokoušet o jejich vyrytí a přestěhování na svou zahradu. Stejně by se zemním orchidejím po přesazení nedařilo dobře.

reklama

Všechny orchideje vyskytující se na našem území patří k zemním orchidejím, které žijí ve zvláštním druhu symbiózy s podhoubím některých druhů hub. Toto soužití se nazývá orchideová mykorhiza. Pokud dojde k porušení rovnováhy a oboustranně výhodná symbióza se naruší, může dojít k parazitizmu houby na rostlině nebo k zániku obou partnerů. Zjednodušeně řečeno, orchideje rostou jen díky spolupráci s podzemními vlákny hub.

Nehledě na to, že většina našich orchidejí je přísně chráněná, nikdy se nepokoušejte o jejich přesazení z volné přírody na zahradu. Vyryté orchideje vám stejně neporostou.

Střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus)

Vytrvalá rostlina, vysoká asi 20–45 cm. Vykvétá během května až června na slunných pastvinách a křovinatých stráních, na okrajích listnatých lesů. Roste na hlinitokamenitých, sušších půdách. Má větší hnědavé květy se žlutým, uvnitř tečkovaným pyskem.

Střevíčník pantoflíček je zařazen mezi silně ohrožené druhy ČR a chráněný zákonem.

Zemní orchideje v naší přírodě
Zemní orchideje v naší přírodě

Tořič včelonosný (Ophrys apifera)

Až 45 cm vysoká vytrvalá bylina, která vykvétá během května a června na slunných stráních s křovinami. Květy mají růžové až fialové vnější okvětní lístky a nahnědlý, silně vyklenutý pysk se žlutou kresbou.

Tořič včelonosný je kriticky ohrožený druh naší přírody a jako takový je chráněn zákonem.

Zemní orchideje v naší přírodě
Zemní orchideje v naší přírodě

Vstavač trojzubý (Orchis tridentata)

Vytrvalá, asi 12–25 cm vysoká bylina se světle růžovými až fialovými květy, které se na rostlinách objevují od května do poloviny června. Roste na okrajích lesů a na lukách moravské přírody, v českých krajích se nevyskytuje.

Vstavač trojzubý je v ČR kriticky ohroženým druhem a je chráněný zákonem.

Zemní orchideje v naší přírodě
Zemní orchideje v naší přírodě

Vstavač vojenský (Orchis militaris)

Vytrvalá, asi 20–45 cm vysoká bylina s válcovitým květenstvím složeným ze středně velkých, světle růžových až nachových květů. Roste na slunných, travnatých stráních a sušších loukách, ale i na slatinách, tedy na suchých i na vlhkých půdách, ale vždy na půdách zásaditých. Vykvétá během května až června.

Vstavač vojenský je jako silně ohrožený druh naší přírody chráněný zákonem. V Čechách roste ještě vzácněji než na Moravě.

Zemní orchideje v naší přírodě
Zemní orchideje v naší přírodě

Hnědenec zvrhlý (Limodorum abortivum)

Asi 20–80 cm vysoká bylina, která se u nás objevuje jen velmi vzácně na jižní Moravě. Je zajímavé, že se na lokalitách výskytu neobjevuje každoročně. Dokáže totiž kvést i pod zemí. Roste na vápenitých půdách, ve světlých lesích. Kvete od května do července.

Hnědenec zvrhlý patří v ČR mezi kriticky ohrožené druhy a je chráněný zákonem.

Zemní orchideje v naší přírodě
Zemní orchideje v naší přírodě

Hlístník hnízdák (Neottia nidus-avis)

Zajímavost mezi bylinami, hlístník, je voskově žlutý až hnědavý, bez chlorofylu. I květy této 20–40 cm vysoké rostliny jsou voskově žluté až hnědavé. Není schopný fotosyntézy a je zcela závislý na mykorhize. Díky této symbióze se přes houbu propojí s kořeny listnatých stromů, že kterých pak čerpá živiny. Roste v listnatých bukových nebo dubovo-habrových lesích na vápenitých půdách. Vykvétá od května do června.

Hlístník hnízdák patří mezi naše běžnější orchideje díky tomu, že se umí dobře přizpůsobit změnám. Zákonem proto chráněný není.

Zemní orchideje v naší přírodě
Zemní orchideje v naší přírodě

Raději než zemní orchideje z naší přírody, pěstujte skutečně exotické orchideje, které snadno koupíte v květinářství. Víte, jak na ně?

Řada orchidejí kvete znovu a znovu

Jak přinutit orchideje, aby znovu kvetly

Jak mít krásné orchideje?

Utrápíte každou orchidej? Přinášíme manuál, aby vaši péči přežila v plném květu

Okázalým orchidejím sluší doprovod skromných sukulentů.

Okázalým orchidejím sluší doprovod skromných sukulentů. Vysaďte je do jedné misky!

Pavoučí orchidej (Brassia)

Orchideje, exotické krásky: Vyberte si podle podmínek svého bytu

reklama

Článek je zařazen v: zemní orchidej , v přírodě , volně rostoucí , v naší přírodě , Střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus) , Tořič včelonosný (Ophrys apifera) , Vstavač trojzubý (Orchis tridentata) , Vstavač vojenský (Orchis militaris) , Hnědenec zvrhlý (Limodorum abortivum) , Hlístník hnízdák (Neottia nidus-avis)

reklama

Přečtěte si také