Zahrada

30. května 2023 07:00

Simona Sedláčková

Jaké orchideje najdete v české přírodě? Krásně kvetou a jsou chráněné

Na první pohled tak exotické rostliny, jako jsou orchideje, najdete i volně rostoucí v naší přírodě. Většina z nich patří mezi přísně chráněné druhy, které by si měl šťastný nálezce dobře prohlédnout a možná vyfotit, ale v žádném případě by se neměl pokoušet o jejich vyrytí a přestěhování na svou zahradu. Stejně by se zemním orchidejím po přesazení nedařilo dobře.

Všechny orchideje vyskytující se na našem území patří k zemním orchidejím, které žijí ve zvláštním druhu symbiózy s podhoubím některých druhů hub. Toto soužití se nazývá orchideová mykorhiza. Pokud dojde k porušení rovnováhy a oboustranně výhodná symbióza se naruší, může dojít k parazitizmu houby na rostlině nebo k zániku obou partnerů. Zjednodušeně řečeno, orchideje rostou jen díky spolupráci s podzemními vlákny hub.

Nehledě na to, že většina našich orchidejí je přísně chráněná, nikdy se nepokoušejte o jejich přesazení z volné přírody na zahradu. Vyryté orchideje vám stejně neporostou.

Střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus)

Vytrvalá rostlina, vysoká asi 20–45 cm. Vykvétá během května až června na slunných pastvinách a křovinatých stráních, na okrajích listnatých lesů. Roste na hlinitokamenitých sušších půdách. Má větší hnědavé květy se žlutým, uvnitř tečkovaným pyskem.

Střevíčník pantoflíček je zařazen mezi silně ohrožené druhy ČR a chráněný zákonem.

Tořič včelonosný (Ophrys apifera)

Až 45 cm vysoká vytrvalá bylina, která vykvétá během května a června na slunných stráních s křovinami. Květy mají růžové až fialové vnější okvětní lístky a nahnědlý, silně vyklenutý pysk se žlutou kresbou.

Tořič včelonosný je kriticky ohrožený druh naší přírody a jako takový je chráněn zákonem.

Vstavač trojzubý (Orchis tridentata)

Vytrvalá, asi 12–25 cm vysoká bylina se světle růžovými až fialovými květy, které se na rostlinách objevují od května do poloviny června. Roste na okrajích lesů a na lukách moravské přírody, v českých krajích se nevyskytuje.

Vstavač trojzubý je v ČR kriticky ohroženým druhem a je chráněný zákonem.

Vstavač vojenský (Orchis militaris)

Vytrvalá, asi 20–45 cm vysoká bylina s válcovitým květenstvím složeným ze středně velkých, světle růžových až nachových květů. Roste na slunných, travnatých stráních a sušších loukách, ale i na slatinách, tedy na suchých i na vlhkých půdách, ale vždy na půdách zásaditých. Vykvétá během května až června.

Vstavač vojenský je jako silně ohrožený druh naší přírody chráněný zákonem. V Čechách roste ještě vzácněji než na Moravě.

Hnědenec zvrhlý (Limodorum abortivum)

Asi 20–80 cm vysoká bylina, která se u nás objevuje jen velmi vzácně na jižní Moravě. Je zajímavé, že se na lokalitách výskytu neobjevuje každoročně. Dokáže totiž kvést i pod zemí. Roste na vápenitých půdách, ve světlých lesích. Kvete od května do července.

Hnědenec zvrhlý patří v ČR mezi kriticky ohrožené druhy a je chráněný zákonem.

Hlístník hnízdák (Neottia nidus-avis)

Zajímavost mezi bylinami, hlístník, je voskově žlutý až hnědavý, bez chlorofylu. I květy této 20–40 cm vysoké rostliny jsou voskově žluté až hnědavé. Není schopný fotosyntézy a je zcela závislý na mykorhize. Díky této symbióze se přes houbu propojí s kořeny listnatých stromů, ze kterých pak čerpá živiny. Roste v listnatých bukových nebo dubovo-habrových lesích na vápenitých půdách. Vykvétá od května do června.

Hlístník hnízdák patří mezi naše běžnější orchideje díky tomu, že se umí dobře přizpůsobit změnám. Zákonem proto chráněný není.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktuality/tipy-na-mista-kde-najdete-orchideje-v-ceske-priro; https://www.naturephoto.cz/blog/priroda/orchideje/260/ceske-orchideje-seznam-druhu-63

Sdílejte článek
Štítky příroda houby ohrožený druh bylina trvalka zemní orchidej vstavačovité střevíčník pantoflíček hlístník hnízdák vstavač vojenský hnědenec zvrhlý

Přečtěte si také