návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Okrotice, prstnatec a kruštík jsou zemní orchideje, které můžete právě teď potkat v přírodě

Simona Sedláčková , Vydáno: 17.07.2021
Když se řekne orchidej, většina z nás si nejčastěji představí cizokrajné krásky, které rostou a krásně kvetou v korunách exotických stromů. I v naší přírodě však najdeme květiny z čeledi vstavačovitých, tedy orchidejí. Jen k nim nemusíme vzhlížet do korun stromů, ale naopak se k nim budeme muset sklonit. Pěkně až k zemi.

reklama

V Česku roste mnohem více orchidejí, než si většina lidí myslí. Najdeme u nás zástupce asi 24 rodů z čeledi vstavačovitých (Orchidaceae). Většina z nich patří mezi více či méně ohrožené druhy.

Okrotice červená (Cephalanthera rubra)

Vytrvalá, 20-50 cm vysoká rostlina s esovitě prohnutou lodyhou a kopinatými listy, které se směrem nahoru zmenšují. Vykvétá během června a července, klasovitým květenstvím, složeným z jednotlivých růžových květů.

Okrotice červená (Cephalanthera rubra)
Autor: iStock Okrotice červená (Cephalanthera rubra)

Okrotici červenou najdete ve světlých, bukových, dubových nebo smíšených lesích, na vápenitých půdách a v teplejších oblastech. Vyhledává výhřevná místa, ale v polostínu.

V květech okrotice sice chybí nektar, ale i tak je vyhledávají včely rodu dřevobytka.

Okrotice červená (Cephalanthera rubra)
Autor: iStock Okrotice červená (Cephalanthera rubra)

Prstnatec Fuchsův (Dactylorhiza fuchsii)

Vytrvalá, 20-90 cm vysoká bylina, se vzpřímenou lodyhou a listy s oválnými skvrnami, které rostou ve spodní části lodyhy. Vrchol lodyhy nese husté, válcovité květenství, složené z tmavě fialových, vzácněji i bílých květů.

Prstnatec patří mezi naše nejběžnější orchideje, které můžete potkat ve smíšených i jehličnatých lesích a na lesních lukách.

Prstnatec Fuchsův (Dactylorhiza fuchsii)
Autor: iStock Prstnatec Fuchsův (Dactylorhiza fuchsii)

Kruštík širokolistý (Epipactis helleborine)

Vytrvalá, 30-100 cm vysoká rostlina, se silnou lysou lodyhou a listy ve spodní části široce vejčitými, nahoře kopinatými. Vykvétá od června do září v dubových, bukových a smíšených lesích, na lesních pasekách a na okrajích lesů, v nížinách i v horských oblastech. Daří se mu na živinami bohatých, vápnitých i nevápnitých půdách. Květy jsou netradičně zelené až zelenofialové.

Kruštík širokolistý (Epipactis helleborine)
Autor: iStock Kruštík širokolistý (Epipactis helleborine)

Poznejte i další orchideje, se kterými se můžete setkat v naší přírodě:

Zemní orchideje v naší přírodě

Jaké orchideje najdete v české přírodě? Krásně kvetou a jsou chráněné

Vstavač kukačka byl vyhlášen rostlinou roku 2021

Orchidej vstavač kukačka je Rostlinou roku 2021. Krásná květina roste i v Česku

reklama

Článek je zařazen v: orchidej , zemní , vstavač , Okrotice červená (Cephalanthera rubra) , Prstnatec Fuchsův (Dactylorhiza fuchsii) , Kruštík širokolistý (Epipactis helleborine)

reklama

Přečtěte si také