Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Zvelebený bratislavský vnitroblok může inspirovat i v Česku

Příběh zvelebeného bratislavského vnitrobloku je jako budovatelský film převedený do života. Kéž by inspiroval i obyvatele českých měst.
Vydáno: 26.08.2014
Ohrazené zelené prostranství dobrovolníci ze sdružení osázeli i menšími okrasnými dřevinami
Ohrazené zelené prostranství dobrovolníci ze sdružení osázeli i menšími okrasnými dřevinami Autor: archiv Vnútroblok Slávia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Vnitroblok mezi Šancovou, Björnsonovou a Povraznickou ulicí v Bratislavě zázračně prokoukl. Rumiště z odpadků, plevele a prachu na přívětivé prostranství se zahrádkou, dětským hřištěm a posezením proměnili sami obyvatelé přilehlých domů.

Černé ovci domluvili

Peter Lukas a Kristína Halásová s rodinou nehodlali situaci snášet, založili občanské sdružení Vnútroblok Slávia a zmobilizovali většinu obyvatel k pomoci. Osobně obešli všechny vchody, kde sháněli zájemce a promlouvali s domovníky, kteří dál šířili jejich myšlenku. Následně pořádali brigády. Jakmile lidi viděli uklizený prostor a první květiny, začali nabízet svou pomoc anebo alespoň děkovali za bohulibou iniciativu. Z 283 bytů je už 180 členských.

Lidé nepracovali jen manuálně. Právník, architekt, grafička nebo zahradník pomohli i s využitím své odbornosti
Lidé nepracovali jen manuálně. Právník, architekt, grafička nebo zahradník pomohli i s využitím své odbornosti
archiv Vnútroblok Slávia

Aby neuklízeli marně, museli opatřit branami všechny otevřené vjezdy a prosadit jejich uzamykání. Přesvědčit k tomu všechny obyvatele bylo těžké. Iniciátorům sdružení se osvědčilo problémovým nespokojencům, kteří bojkotovali jakékoli rozhodnutí, věnovat čas a vysvětlit jim své záměry na individuální schůzce. Zabral argument, že zabezpečený vnitroblok rozptýlí strach z krádeží či vykrádání aut, což zvýší i hodnotu bytů. Povedlo se a v bezpečí jsou nejen auta. Ve vnitrobloku, který dříve vyhledávali bezdomovci, si už mohou hrát i děti. „Těší nás, že můžeme inspirovat lidi a ukázat, že s brbláním ani čekáním na pomoc to už v dnešní době nejde,“ popisuje svou filozofii šéf sdružení Peter Lukas.

Všichni dohromady udělají moc

Zlepšení bylo patrné už před tím, než stačila vyrůst tráva
Zlepšení bylo patrné už před tím, než stačila vyrůst tráva
archiv Vnútroblok Slávia

S tím se ovšem sdružení nespokojilo, ale rozhodlo se vybudovat dětské hřiště a posezení. Aby mohlo uskutečnit své projekty, muselo si sdružení pronajmout část pozemku od města, starosta s tím však pomohl a vzhledem k přízni městské části je dobrá vyhlídka na to, že jim smlouvu nevypoví. Velmi obtížné bylo získat granty, jakmile se to ale podařilo, členové přispěli i vlastními prostředky a svépomocí zřídili dětské hřiště a trávník s posezením. Využívají při tom toho, že sdružují lidi různých profesí, z nichž každý má nějaké příhodné kontakty. Nemají sice stavaře, ale žijí mezi nimi advokáti, architekti, herci i poslanci. Logo sdružení navrhla grafička ze sousedství, další obyvatel rozumí výsadbě stromů, a tak se o ně stará. Místní architekt zas vypracoval projekt celkové revitalizace.

Tím, jak se na pozemku setkávají při zalévání nebo sekání, se i poznávají, a tak ke schůzím a brigádám přibyly i společenské akce. Na dvoře už byl program k MDD s občerstvením a soutěžemi anebo grilování. Přestože to se občas protáhne dlouho do noci, s rušením nočního klidu problém není. Do budoucna plánují i promítání na jednu větší zeď.

„Když jsme začínali, byli jsme vlastně úplně cizí lidi. Dnes už jsme parta složená z lidí ze všech sousedících domů. Někteří sousedé spolu dokonce odjeli na společnou dovolenou,“ popisuje semknutou komunitu Peter Lukas.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

„Chtěl jsem postavit něco parádního,“ vysvětluje majitel, co jej přivedlo k tomuto nezvyklému projektu

Squatter zahnízdil na stromě

Grilování na balkoně

Grilování na balkoně – smí se?

Pikniková kultura je dnes městy podporována

Seznam míst, kde je možné v parcích legálně grilovat

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama