Okrasná zahrada

8. října 2022 07:00

redakce Prima Living

Zelenou střechu plnou rozkvetlých květin najdete i v centru Prahy

Fenomén zelených střech, hojně rozšířených třeba v Paříži či ve Vídni, začal v poslední době nabývat na popularitě i v Česku. Jejich použití je praktické, protože zlepšují městské mikroklima, podporují biodiverzitu a brání město proti nadměrnému přehřívání, ale jejich funkce je také estetická a sociální. Návrat zeleně zkrášluje nejen městskou krajinu, ale také představuje lákavé místo k odpočinku. Stromky, keře i pestrobarevné květiny a traviny zdobí i elegantní zelenou střechu na administrativní budově v Truhlářské ulici, která se nachází v samém centru Prahy.

Střecha, nebo spíše terasa navazující na druhé nadzemní podlaží administrativní budovy v centru Prahy 1, by se dala popsat jako „zelená oáza“ uprostřed rozpáleného centra. Přístupný prostor zde existoval již od 90. let, místní zaměstnance ale nic nelákalo, aby sem chodili trávit čas.

Majitelé zde proto nechali vybudovat neobvykle estetický prostor, který naplno využívá potenciál místa. Realizace začala výměnou hydroizolace za speciální podkladovou vrstvu, která odolává prorůstání kořenů. Následovala ochranná geotextilie a nopová fólie. Souvrství zakončila separační membrána a vegetační vrstva v podobě kombinace substrátu a hydrofilní vlny. „Důležitou vrstvou je takzvaná hydroakumulační vrstva v podobě substrátových desek. Ty umí v konstrukci vegetačních střech nahradit zeminu. Zároveň mají skvělou vodozádržnost, díky čemuž zadržují značné množství dešťové vody. Tím se výrazně snižuje množství vody, které se musí na střechu dodávat pro zálivku. Navíc umožňují jednoduše modelovat terén a skladbu celkově vylehčují,“ vysvětluje Josef Hoffmann, odborník na zelené střechy.

Samotná vegetace střechy byla vybrána tak, aby respektovala různé podmínky oslunění v rámci jedné plochy. Z keřů byly pro stinná místa zvoleny zimostráz a hortenzie, v osluněné části zase láká motýly komule. Jelikož se jedná o takzvanou intenzivní zelenou střechu, zastoupeny jsou zde i dřeviny. Muchovníky a ptačí zoby byly vysazeny na mírné terénní modelaci přesně na pozici sloupů, které se nachází pod nimi. Obvod střešní zahrady pak rámuje zelený prstenec v podobě trvalek a travin, které hrají různými barvami od bílé po fialovou i občasnými odstíny oranžové.

Atmosféru střechy doplňují kromě zeleně i různé designové prvky. Posedět se lze dá na lavicích z modřínového dřeva i na barevných kovových židlích. Modřínový přířez byl hlavním materiálem i pro paluby teras, které jsou přerušovány světlíky v podobě pochozího skla. Klid zde evokuje i tlumené osvětlení v podobě drobných reflektorů, které neoslňují okolí. „Celý prostor se vyznačuje přirozenou elegancí a nenápadným vkusem,“ hodnotí svůj dojem Josef Hoffmann a dodává, že právě to mohly být důvody jejího úspěchu v letošním ročníku soutěže Zelená střecha roku, kde střecha získala Cenu veřejnosti.

Zdroj: https://www.zelenastrecharoku.cz/cs/menu/uvod/

Sdílejte článek
Štítky soutěž zelená střecha Truhlářská

Přečtěte si také