reklama

Netřesky, rozchodníky a kosmatce: Sukulenty, které vzdorují nedostatku vody i našim zimám

Simona Sedláčková
14. července 2020
Letošní léto sice deštěm nešetří, to ale zdaleka neznamená, že máme vyhráno, a vody v přírodě už je dostatek. Většinou se bohužel jedná o rychlé a prudké lijáky, které se proženou zahradou, ale po pár hodinách je půda zase suchá, protože se voda nestihla vsáknout do hloubky. Netřeskům, rozchodníků a kosmatcům nevadí nedostatek vody ani mráz, proto je vysaďte na záhony místo méně přizpůsobivých rostlin.
reklama

Mrazuvzdorné sukulenty zvládají přežít naše zimy vnaprosté pohodě, některé jsou odolné dokonce až do -50 °C a nedostatek vody je také netrápí. Naopak, ke svému zdárnému růstu vyžadují kvalitní drenáž a minerální, dobře propustný substrát, aby jim nezahnívaly kořeny. Vysadit je můžete i do míst, kde se nedaří přežít například trávníku, nebo jimi osaďte zelené střechy. Stačí jen vybrat jejich půdopokryvné formy.

Netřesky (Sempervivum)

Netřesky patří mezi nejoblíbenější zahradní sukulenty, určitě pro jejich naprostou nenáročnost a přizpůsobivost. Vpřírodě rostou na suchých a chudých, většinou štěrkových, půdách sdostatkem slunce. Vzahradách je můžete pěstovat i vpůdách, které obsahují více humusu, ale musíte jim zajistit dobrý odvod přebytečné vody. Aby jim nezahnívaly spodní listy, je dobré půdu překrýt vrstvou kamínků nebo štěrku.

Netřesky nevyžadují téměř žádnou zálivku, většinou si vystačí pouze sranní rosou. Můžeme je pěstovat i vnádobách, kde vyžadují pouze občasnou slabou zálivku. Zimu zvládnou přežít vnašich podmínkách bez jakékoliv ochrany, nevyžadují žádné překrytí.

Množí se velmi snadno, odtržením mladých růžic, nejlépe na jaře nebo vprůběhu léta. Všechny druhy netřesků se mohou použít jako půdopokryvné, množí se velmi rychle.

Rozchodníky (Sedum)

Některé rozchodníky vyrůstají až do výšky asi 60 cm, jako půdopokryvné proto využijte jejich nižší druhy, například rozchodník bílý (Sedum album). Je to vytrvalá skalnička, která má ráda sušší půdu, písčitou a chudou. Vysazujte ji na skalnaté stěny a svahy sdostatkem slunce. Je plně mrazuvzdorná.

Dále můžete využít rozchodník cauticola (Sedum cauticola), rozchodník Forsterův (Sedum forsterianum) nebo rozchodník pochybný (Sedum apurium).

Kosmatce (Delosperma)

Kouzelné skalničky snádhernými květy, většinou vrůžové, ale i žluté nebo bílé barvě. Prospívá jim slunné stanoviště a sušší, hlinitopísčitá půda. Hodí se do skalek, na zídky o do korýtek, ale využít se mohou i jako půdopokryvné rostliny. Vzimě jsou choulostivější na přemokření.

Další články o sukulentech:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama