návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Netřesky, rozchodníky a kosmatce: Sukulenty, které vzdorují nedostatku vody i našim zimám

Simona Sedláčková , Vydáno: 14.07.2020
Mrazuvzdorné sukulenty
Autor: istockphoto.com Mrazuvzdorné sukulenty
Letošní léto sice deštěm nešetří, to ale zdaleka neznamená, že máme vyhráno, a vody v přírodě už je dostatek. Většinou se bohužel jedná o rychlé a prudké lijáky, které se proženou zahradou, ale po pár hodinách je půda zase suchá, protože se voda nestihla vsáknout do hloubky. Netřeskům, rozchodníků a kosmatcům nevadí nedostatek vody ani mráz, proto je vysaďte na záhony místo méně přizpůsobivých rostlin.

reklama

Mrazuvzdorné sukulenty zvládají přežít naše zimy v naprosté pohodě, některé jsou odolné dokonce až do -50 °C a nedostatek vody je také netrápí. Naopak, ke svému zdárnému růstu vyžadují kvalitní drenáž a minerální, dobře propustný substrát, aby jim nezahnívaly kořeny. Vysadit je můžete i do míst, kde se nedaří přežít například trávníku, nebo jimi osaďte zelené střechy. Stačí jen vybrat jejich půdopokryvné formy.

Netřesky (Sempervivum)

Netřesky patří mezi nejoblíbenější zahradní sukulenty, určitě pro jejich naprostou nenáročnost a přizpůsobivost. V přírodě rostou na suchých a chudých, většinou štěrkových, půdách s dostatkem slunce. V zahradách je můžete pěstovat i v půdách, které obsahují více humusu, ale musíte jim zajistit dobrý odvod přebytečné vody. Aby jim nezahnívaly spodní listy, je dobré půdu překrýt vrstvou kamínků nebo štěrku.

Netřesk (Sempervivum)
Autor: istockphoto.com Netřesk (Sempervivum)

Netřesky nevyžadují téměř žádnou zálivku, většinou si vystačí pouze s ranní rosou. Můžeme je pěstovat i v nádobách, kde vyžadují pouze občasnou slabou zálivku. Zimu zvládnou přežít v našich podmínkách bez jakékoliv ochrany, nevyžadují žádné překrytí.

Množí se velmi snadno, odtržením mladých růžic, nejlépe na jaře nebo v průběhu léta. Všechny druhy netřesků se mohou použít jako půdopokryvné, množí se velmi rychle.

Netřesk (Sempervivum)
Autor: istockphoto.com Netřesk (Sempervivum)

Rozchodníky (Sedum)

Některé rozchodníky vyrůstají až do výšky asi 60 cm, jako půdopokryvné proto využijte jejich nižší druhy, například rozchodník bílý (Sedum album). Je to vytrvalá skalnička, která má ráda sušší půdu, písčitou a chudou. Vysazujte ji na skalnaté stěny a svahy s dostatkem slunce. Je plně mrazuvzdorná.

Rozchodník bílý (Sedum album)
Autor: istockphoto.com Rozchodník bílý (Sedum album)

Dále můžete využít rozchodník cauticola (Sedum cauticola), rozchodník Forsterův (Sedum forsterianum) nebo rozchodník pochybný (Sedum apurium).

Rozchodník Forsterův (Sedum forsterianum)
Autor: istockphoto.com Rozchodník Forsterův (Sedum forsterianum)

Kosmatce (Delosperma)

Kouzelné skalničky s nádhernými květy, většinou v růžové, ale i žluté nebo bílé barvě. Prospívá jim slunné stanoviště a sušší, hlinitopísčitá půda. Hodí se do skalek, na zídky o do korýtek, ale využít se mohou i jako půdopokryvné rostliny. V zimě jsou choulostivější na přemokření.

Kosmatec (Delosperma)
Autor: istockphoto.com Kosmatec (Delosperma)

Další články o sukulentech:

Sempervivum dodrantale

Pěstujte sukulent, který vypadá jako zelená růže: Sempervivum dodrantale

Jak pěstovat a zalévat sukulenty

Sukulenty zalévejte, až když poprosí o vodu. Jak to poznáte?

Oblíbené sukulenty

Oblíbené sukulenty: Jak je pěstovat, aby se jim u nás dobře dařilo

Jaký je rozdíl mezi kaktusy a sukulenty?

Jaký je rozdíl mezi sukulenty a kaktusy?

reklama

Článek je zařazen v: mrazuvzdorné sukulenty , sukulent , sukulenty

reklama

Přečtěte si také