31. května 2017 10:45
Markéta Zídková5 tipů, jak uspořádat dětský pokoj pro dvě děti, aby měly své soukromí
Čekáte dalšího potomka? V tom případě dříve, či později budete muset řešit problém, jak dvě (tři) děti vměstnat do jednoho pokojíku. A pokud je mezi dětmi velký věkový rozdíl, vyplatí se nad budoucím uspořádáním pokoje důkladně zamyslet.
Přestože v Česku je celkem běžné, že sourozenci sdílí jeden pokoj, už nejde jen o to, aby měli kde přespat. Moderní bydlení počítá také se zónou na hraní, na relaxaci a v případě větších dětí i na učení. Navíc nemůžete počítat s tím, že k dítěti, které bylo doposud jedináček, jen tak šoupnete dalšího sourozence a ono se to nějak samo vyřeší. Máme pro vás několik tipů, jak vytvořit takový dětský pokoj, který se bude oběma dětem líbit a hlavně se v něm budou cítit dobře.
Vytvořte osobní prostor
Jedna z nejtěžších věcí na sdílení pokoje je skutečnost, že všechno soukromí zmizí. To může být problém hlavně v případě, že první dítě je výrazně starší než druhé. Abyste tomuto problému předešli, od začátku přemýšlejte, jak každému dítěti vytvoříte takový osobní prostor, který potřebuje.
Například zvažte, že všechno koupíte dvakrát – dvě postele, dvě komody, dva stoly a každou sadu umístěte na jednu stranu pokoje. Tak vytvoříte dojem, že dítě má nějaký prostor jenom pro sebe. Některé rodiny se dokonce uchýlí k tomu, že středem místnosti natáhnou závěs. Když je zatažený, má vlastně každé dítě samostatný pokoj. Lepší variantou jsou posuvné dveře, ty se však nehodí do každé místnosti.
Celý pokoj vymalujte nějakou neutrální barvou, a pak dovolte potomkům, ať si svou polovinu vyzdobí. Jsou-li menší, prostě jim každý koutek vymalujte trošku jinak, aby byl rozdíl mezi oběma částmi patrný.
Dopředu přemýšlejte nad úložnými prostory
Děti mají spoustu věcí, možná ještě víc než dospělí. Nejen sezónní oblečení, ale také mnoho knih, hraček a dalších nezbytností. S jejich věcmi je při tvorbě nového pokoje třeba počítat, protože těžko se smíří se sestěhováním do jednoho pokoje, když se budou muset vzdát všech hraček. Při zařizování nového pokoje tak myslete na úložné prostory.
Skvělým řešením jsou postele s velkým úložným prostorem, kam lze nejen každé ráno zastlat peřinu a polštář, ale uložíte do nich i sezónní oblečení.
Dobrým pomocníkem jsou různé plastové kontejnery, které můžete zastrčit pod postel, ale také prostě postavit na sebe. Uložit se do nich dají nejen hračky, ale i knihy, oblečení a školní pomůcky. Dětem v pořádku pomůže i dostatek háčků, na které si budou moci zavěsit třeba tašku do školy, batůžek, sportovní náčiní, ale i poliček.
Kde se bude spát?
Do pokoje, kde spí více dětí, se nejlépe hodí patrová postel. Když jsou děti malé, mohou spát nad sebou, později lze palanda rozdělit na dvě samostatná lůžka. Nabídka postelí je skutečně široká, existují dokonce truhláři, kteří spojí dohromady i postele pro tři, čtyři děti.
Pokud nechcete, aby jedno dítě spalo výše než druhé, můžete zvolit vyvýšené postele. Ty mají tu výhodu, že pod ně můžete umístit policový systém, kam se vejdou nejen oblíbené knížky, ale i boxy na hračky. Aby pokoj vypadal vždy upraveně, můžete police zakrýt posuvnými dveřmi
A kde si bude hrát?
Jde o dětský pokoj, ne? A děti si samozřejmě rády hrají. K tomu potřebují prostor, na který rodiče často při zařizování dětského pokoje zapomínají. Prostor na hraní by měl být dál od pracovního koutku, aby se dítě nerozptylovalo. Na zemi by měl být koberec nebo nějaká podložka a také místo, kam se budou ukládat hračky. Starším dětem zase vyhovují různé sedací pytle, do menších pokojů pak polštáře. Hodí se i nízký stolek, na kterém se dá třeba malovat nebo servírovat svačinku.
Čas na učení
Možná je už jedno z vašich dětí ve věku, kdy půjde do školy. V tom případě je čas myslet také na to, aby mělo pracovní stůl. Domácí úkoly si prostě nemůže spát u stolu v kuchyni. Pokud jste zvolili zvýšenou postel s velkou podchodnou výškou, můžete stůl umístit pod ni. V tomto případě si dejte pozor, aby dítě mělo dostatek přirozeného světla na práci, nemůže si pořád svítit lampičkou. Pravákům by světlo mělo dopadat zleva, levákům obráceně. Nebo může dítě sedět čelem proti oknu.
Stůl by měl být dost velký, aby se na něj vešly nejen lokty dítěte, ale také pomůcky, které potřebuje. Ke stolu zvolte vhodnou židli s nastavitelnou výškou. Opět platí, že kuchyňská židle rozhodně nestačí. V dosahu stolu by neměly být uloženy hračky, které mohou potomka rozptylovat.
Inspirace: Projděte si naši galerii, jak zařídit pokoj pro nejmenší:
(kor)
Mohlo by vás zajímat: