reklama

Ze staré stodoly udělali šperk belgického venkova

Rustikální stavba s moderní přístavbou Foto: Rustikální stavba s moderní přístavbouFoto: Dennis De Smet

Rekreační domky, které nejsou určené na celoroční obývání, nemusí být obyčejné ani nepohodlné.

Prázdninová či víkendová sídla na venkově mají neodolatelné kouzlo. Často v nich můžeme spatřit tradiční prvky odkazující na minulost dávno odvátou časem a přitom v určitých nezaměnitelných rysech stále přetrvávající. Právě díky těmto prvkům se při pobytu v rekreačních obydlích, která už mají na svém kontě nějaké to desetiletí, cítíme spřízněněji s přírodou i se svými předky.

Krásným příkladem takového souznění s okolím i s minulostí je belgická vesnička Villers-en-Fagne, rozkládající se jen několik málo kilometrů od hranice s Francií. Na necelých sedmi kilometrech čtverečních tu sice najdeme jen pár venkovských stavení, velké procento z nich si ovšem dokázalo do dnešních dnů uchovat svůj původní ráz. Díky kamenným zdem a šikmým střechám se člověku zdá, jako by se tu zastavil čas.

Dům zaujme i z dálky Foto: Dům zaujme i z dálkyFoto: Dennis De Smet

Mezi domy, které už něco pamatují, patří i romantický domek, do jehož rekonstrukce a rozšíření se pustila belgická architektonická kancelář Dehullu Architecten. Stav domu byl před zásahem architektů bezesporu velmi neutěšený. To koneckonců souviselo i s původní funkcí delší dobu nevyužívané stavby, která dříve sloužila jako farma a stodola zároveň. Opadávající fasáda, vysklená okna, střecha porostlá mechem a rozpadající se vnitřní stěny – tak vypadala realita před rozsáhlými úpravami. Ty trvaly dva roky a byly dokončeny na jaře 2013.

Původní rozloha domu byla 210 m². Rozměry se po rozšíření o prosklenou dostavbu navýšily o dalších 30 m². Z přistavěné části domu je překrásný výhled směrem na protější zelenou stráň a vzrostlé stromy. Proto se také architekti rozhodli změnit původní dispozice domu a do přistavěné části umístili obývací pokoj, odkud lze vyjít rovnou na terasu.

Velmi zřetelně je na celém interiéru cítit snaha o uchování části původních struktur. Některé nosné zdi proto zůstaly bez omítky a jejich kamenná struktura krásně koresponduje s venkovským stylem, který se pro zařízení takového domu velmi hodí.

Prázdninový domek má dvě podlaží. V přízemí kromě terasy a přistavěného obývacího pokoje najdeme ještě další společenskou místnost, jídelnu s kuchyní, toaletu, šatnu a rozlehlé skladiště. V prvním patře jsou umístěny tři ložnice, dvě koupelny, toaleta a průchozí šatna.

Klára Beščecová

Foto: Dennis De Smet

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Dům s výhledem do ráje Foto:

Moderní dům vás uchvátí luxusním výhledem na Alpy

Jeden z nejmenších států Evropy se sice nemůže chlubit svou rozlohou, zato architekturou rozhodně ano!

Článek

Dřevěný bungalov má jižní fasádu téměř celou prosklenou Foto:

Dům uprostřed lesa představuje romantické bydlení na dosah města

Podívejte se, jak žije mladý pár nedaleko Berlína, tedy jen 250 kilometrů od českých hranic.

reklama