Bydlení

19. září 2018 06:00

redakce Prima Zoom

10 věcí, které patří k českým domácnostem. Máte je doma taky?

České domovy si jsou v mnohém podobné. Některé věci v nich měli nebo mají téměř všichni. Kolik z následujících kusů nábytku a vybavení máte doma vy?

Vzpomeňte si na svoje dětství. Co všechno vdomácnostech rodičů nebo na chalupách babiček bylo? Některé věci se včeských domovech usídlily a staly se téměř symboly našeho bydlení…

Lino

Tvářilo se jako dřevěná podlaha, ale byla to nedokonalá šaráda. Lino se rozšířilo už před druhou světovou válkou a za komunismu dosáhlo své největší obliby. Nastěhovalo se i do historických budov. Snažilo se vypadat přírodně, ale vůbec mu to nešlo.

Luxfery

Dnes je vybouráváme, dřív představovaly jeden zvrcholů designu včeských domácnostech. Někdo je míval nachodbě, někdo vobýváku a někdo jim dal prostor jen vgaráži. Nejčastější byly bílé, ale pro fajnšmekry se vyráběly i zrůzně barevných skel.

Sektorový nábytek

Koupit si obývací stěnu byl sen. Dneska je to noční můra. Sektorovému nábytku odzvonilo taky kvůli tomu, že je až moc spojený sbydlením vpanelácích, které nabízely jen málo prostoru pro kreativitu.

Kukačky

Často visely i vmoderních interiérech, patřily kčeským domovům a chalupám. Vnášely trochu přírody domů a představovaly kousek umění. Mnohdy byly vyřezávané a zdobné.

Krajkové záclony

Načančané záclony se včeských domácnostech udržely dodnes. Mnohdy na nich najdeme i barevné vzory. Jen postupně nastupují jednoduché záclony bez třásní a květin nebo kuchyňských motivů.

Křišťálový lustr

Byla to možnost, jak domů dostat trochu zámeckého luxusu. Křišťálové lustry scingrlátky se rozšířily po celém Československu a vmnohých domácnostech zůstaly do dnešních dní. Můžete si je pořídit i vjednadvacátém století, jsou ale minimalističtější a rozhodně se hodí kběžnému vybavení domácnosti víc než ty původní, které ksektorovému nábytku opravdu nepasovaly.

Chodba

Jen málokdy se dostaneme do bytu, který nemá chodbu. Zatímco jinde ve světě tuhle místnost vypouštějí a vstupní dveře vedou rovnou do kuchyně nebo obývacího pokoje, my si ještě tradici chodeb držíme. Do téhle místnosti se dá nacpat botník, skříň, zrcadlo a vytváří určitou bariéru mezi venkovním světem a naším domovem. Nicméně bydlet pohodlně se dá i bez ní. Podívejte se na zajímavý projekt, kde se zbavili chodby, aby měli větší byt.

Pantofle

Přezouvat se je naše tradice, kterou nám nikdo nevezme! Zahraniční návštěvy dokážeme vždycky úžasně překvapit, když před ně položíme pár pantoflí, aby se přezuly, než vstoupí do obýváku.

Reprodukce Muchy

Zkvalitněním tisku utrpěl nejeden velikán výtvarného umění. Dneska si můžete pořídit vlastní Monu Lisu i vkvětinářství. Naší českou specialitou jsou ale reprodukce Alfonse Muchy. Jeho lepé secesní krásky se dostaly i do otáčecích kalendářů. Stal se zněj tak trochu kýč, který visel na nejedné stěně českých domácností a postupem času žloutnul…

Označení toalety

Často by stačilo označení toalet vrestauracích, ale my jsme si ho dávali domů. A pokud jsme si dveře od toalety takhle neozdobili, alespoň jsme panenku nebo panáčka viděli u někoho na návštěvě.

Sledujte živě velký speciál 100 let republiky už 28. října 2018 nawww.iprima.cz/100let


Přečtěte si také