Trendy

25. dubna 2019 06:00

redakce Prima Zoom

Zchlaďte se v útrobách našich hradů a zámků. Známe ty nejhezčí, kam se vyplatí jet na výlet

Léto je ideální doba na výlety po hradech a zámcích. Můžete se podívat, jak si žili naši aristokratičtí předci a nechat se přenést do dob, kdy klimatizaci nepotřebovali, protože měli kamenné hrady. Kam se jet podívat?

V současném vedru je docela příjemné ponořit se do chladných hradních chodeb a bloudit od komnaty ke komnatě. Česko se může pochlubit množstvím úchvatných hradů a zámků, stačí si jen vybrat, který máte poblíž. Jaké jsou ty nejhezčí?

Karlštejn

Okres Beroun, městečko Karlštejn a nejslavnější hrad u nás!Monumentální a legendami opředený gotický hrad, který si vystavěl Otec vlasti se vám bude líbit. Hrad byl vybudován jako místo pro uložení královských pokladů, sbírek, svatých relikvií a korunovačních klenotů. Až se budete kochat výhledem z cimbuří, můžete si zanotovat “Lásko má, já stůůůůůňu…”

Křivoklát

Kousek vedle, dalo by se říci. Když už budete na Karlštejně, vezměte to i přes Křivoklát.Patří knejstarším královským hradům vČeské republice, provázejí ho silné historické momenty a byl vněm vězněn i světoznámý královský alchymista Edward Kelly. Hrad se objevil v mnoha pohádkách a teď přes léto na jeho nádvoří najdete i nejednu skvělou kulturní akci!

Frýdlant

Jeden z nejúchvatnějších hradů u nás! Rozlehlý a architektonicky pestrý komplex skládající se zestředověkéhohradu arenesančního zámkupatří knejvýznamnějším památkám vČesku. Kromě obvyklých sbírek zámeckého nábytku a vybavení je součástí expozice také rozsáhlá sbírka zbraní, dýmek, ojedinělá vrchnostenská kancelář, dětský pokojíček, zámecká koupelna nebo dochovaná kuchyně. Je zkrátka plný neskutečně zachovalých interiérů, kde opravdu nahlédnete do bydlení v historii.

Loket

Když budete na Karlovarsku, nesmíte vynechat hrad Loket! Ve středověku se říkalo, že kdo dobude Loket, dobude celé Česko! Hrad je protkaný historií a tajemnými příběhy, těšit se můžete i na nádhernou vyhlídku z26metrové věže i na expozici útrpného práva ve vězeňských kobkách.

Český Krumlov

Už samotné město Český Krumlov doslova vyráží dech turistům. Někteří ho považují za filmařské kulisy, protože nemohou uvěřit jeho kráse, romantice a pitoresknosti. Samotný zámek je zapsán vseznamu památek světového kulturního dědictví UNESCO. Svou architektonickou úrovní, kulturní tradicí i rozlohou patří totiž mezi nejvýznamnější památky středoevropské oblasti, rozhodně nevynechejte zámecké zahrady.

Sychrov

Novogotický zámek sloužil po mnohá desetiletí jako rezidence francouzskému rodu Rohanů. Jako jediný vrepublice má zámek Sychrov klasické královské apartmá, které je připraveno pro nejvýznamnější hosty. Ke krásnému zámku přiléhá anglický park, který patří knejkrásnějším a nejbohatším sbírkám vČechách.A točila se tu Nesmrtelná teta.

Lednice

Až budete na jihu Moravy, vypravte se do Lednice. V současných vedrech sympatický název ukrývá původně renesanční, později novogotický zámek spřilehlými překrásnými zahradami. Pyšní se velkolepou výzdobou interiérů a rozsáhlým zámeckým parkem, ve kterém se nachází mnoho vzácných dřevin, rybníků a staveb. Celý Lednicko-valtický areál je zapsaný na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a je opravdu o co stát!

Pernštejn

Slovutný moravský a nedobytný hrad Perštejn má světové renomé. Je tak fotogenický, že si zahrál ve více než 50 filmech a seriálech, jako například vpohádkách Jak se budí princezny nebo Sůl nad zlato, filmu Bathory nebo hororu Van Helsing.Pokud chcete pár stylových fotek na Instagram, jistě zapózuje i vám.

Hluboká nad Vltavou

Ano, tady se proháněla princezna Krasomila a léčila se ze své pýchy.Pokud toužíte po romantice jako trám, zajeďte si severně od Českých Budějovic na Hlubokou. Říká se, že jde o nejkrásnější zámek České republiky.A že je pořádný se svými 140 místnostmi a 11 věžemi.

Červená Lhota

Pokud máte rádi bydlení u vody, jste na tom stejně jako páni z Červené Lhoty. Ty si vybudovali sídlo přímo uprostřed vodní plochy a je to více než působivé.Zámek je totiž postaven vzámeckém rybníku a je opravdu celý červený. V Česku jde o velmi jedinečnou a originální stavbu, který ve vašem výletním plánu nesmí chybět.

(ku)


Přečtěte si také