Přestavbu bytu stihli za letní prázdniny. Podívejte se, jak chytře vyřešit rodinné bydlení
Když do rodiny přibyly děti, dvoupokojový byt přestal vyhovovat. Jeho proměna se navíc musela stihnout za dva měsíce. Výsledek ale stojí za pozornost, nabízí zajímavé řešení rodinného bydlení na malém prostoru.
Vpůvodní dispozici bytu skoro třetinu plochy zabírala chodba. Kuchyň tvořila samostatnou místnost a obytného prostoru tu nebylo nazbyt. Hlavním přáním rodiny se tak stalo, aby se všichni do bytu pohodlně vešli.
To je ostatně přáním snad všech rodin, které si zařizují bydlení. Projekt zpražské Libně proto může posloužit jako inspirace pro to, čeho se chytře vzdát a jak využít zdánlivé nedostatky, aby zbytu vznikl opravdový domov pro celou rodinu.
Proměna rodinného bytu 3 Zdroj: OYE ateliér
Úložné prostory a změna dispozice
Všibeničním termínu dvou letních měsíců se musela změnit dispozice bytu tak, aby se zvětšil obytný prostor. Právě krátká doba představovala podle architektek ze studia OYE ateliér, které za projektem stojí, největší stres. Nakonec se ale vše stihlo a zbývalé kuchyně je dnes dětský pokoj.
Kuchyň se přesunula do velkého obývacího prostoru ve střední části bytu. Netvoří tak samostatnou místnost. Kuchyňská linka smodrobílými dlaždičkami se stala dominantním prvkem interiéru a vznikl tu i bar, který kuchyň odděluje od zádveří.
Proměna rodinného bytu 2 Zdroj: OYE ateliér
Vnové podobě bytu de facto zmizely stěny oddělující pokoje. Schovaly se pod velkými na míru dělanými skříněmi. Ty nabízejí spoustu úložného prostoru prakticky pro cokoli, což se vrodině smalými dětmi a hromadou hraček opravdu hodí.
Nepraktické vstupy na terasu architektky dokázaly zajímavě využít. Vdětském pokoji vznikl pod schodem na terasu úložný prostor a ložnice zase dostala pracovní místo se stolem a poličkami.
Proměna rodinného bytu 4 Zdroj: OYE ateliér
Na chodby jsme si zvykli
Co ale na proměně nejvíce překvapí, je fakt, že architektky vnové podobě bytu nepočítaly schodbou. Tu nahradilo zádveří skuchyní. Pro české byty je to něco neobvyklého.
„Na chodby jsme si zvykli,“ říká architektka Kateřina Ždychová. „Bydlíme shodně jako naše babičky, ale žijeme diametrálně odlišně. Změny ve společnosti se do bydlení promítají se zpožděním,“ vysvětluje, proč nás překvapuje, že vněkterých bytech chybí chodby. Ty ale ani nepotřebujeme, jak dokazuje tento projekt.
Proměna rodinného bytu 3 Zdroj: OYE ateliér
Byt se díky absenci chodby zvětšil a prosvětlil. Centrální místnost poslouží jako obývací pokoj, jídelna, kuchyň a chodba. Navíc je v bytě místo i pro malé uličníky, kteří mají na své věci mnohem více úložného prostoru.