Bydlení

18. února 2025 06:00

redakce Prima Living

Bytová krize v Česku: Vládní strana navrhuje zákaz prodeje nemovitostí cizincům mimo EU

Česko je v dostupnosti bydlení nejhorší v Evropě. Půl roku před volbami přicházejí politické strany s nápady, jak řešit nanejvýš žhavý problém dostupnosti bydlení v Česku. Nejpodrobnější program v této oblasti má zatím KDU-ČSL. Co lidovci navrhují?

Česko je v dostupnosti bydlení nejhorší v Evropě. Pořídit si byt v Praze je nejtěžší ve srovnání s ostatními evropskými metropolemi. Například Poláci na byt potřebují osm let svého hrubého ročního příjmu a Belgičané pouze pět, Češi dlouhých 13 let! Údaje vyplývají z průzkumu společnosti Deloitte.

NENECHTE SI UJÍT: Jak na krizi bydlení? Vláda má na stole 12 klíčových návrhů, vypracovali je poradci z NERV

Návrhy lidovců na řešení bytové krize

„Na řešení dostupnosti bydlení intenzivně pracujeme už delší dobu a je to vidět např. na již existujícím programu dostupného nájemního bydlení. Za lidovce je také důležitá podpora renovace rodinných a bytových domů, která cílí na mladé rodiny. Oprav dům po babičce skutečně dělá bydlení dostupnějším, stejně jako nová zelená úsporám,“ uvedl pro CNN Prima NEWS předseda lidovců Marek Výborný.

  • Zajistíme mj. 10 tisíc bytů každý rok pro mladé rodiny, navrhneme podporu tzv. typových projektů a zakážeme cizincům mimo EU, aby v Česku skupovali nemovitosti, hlásí lidovci ve svém programu zaměřeném na bydlení.

1. 10 tisíc nových bytů ročně

První z návrhů lidoveckého programu řešení bydlení se vztahuje k programu dostupného bydlení. V rámci něj by mělo podle KDU-ČSL vzniknout až 10 tisíc bytů ročně. Projekt dostupného bydlení rozjel bývalý ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. V rámci něj je pro rok 2025 a 2026 naplánovaných 8 miliard korun a nejen lidovci tlačí na to, aby projekt pokračoval i v dalších letech.

  • Místopředseda lidovců Jiří Horák v rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedl, že by rád, aby šlo o dlouhodobý program, kam bude Česko pravidelně dávat minimálně 10 miliard korun ročně, aby obce a města mohly předem připravovat projekty a věděly, že budou moc žádat o peníze.

„Cílem je, aby se tento program stal trvalým nástrojem pro podporu budování bytových fondů obcí,“ uvádí lidovci v materiálu, který se otázkou bydlení zabývá a CNN Prima NEWS ho má k dispozici. KDU-ČSL vychází z návrhů, které pro vládu zpracoval poradní orgán – Národní ekonomická rada vlády (NERV). Ten doporučuje navýšení výdajů na podporu výstavby a rekonstrukcí dostupného a sociálního bydlení až na 8 miliard korun dotačních prostředků a 16 miliard úvěrové podpory ročně.

🏡 Dostupné bydlení je klíčem k lepší budoucnosti! 🏡 Představujeme první krok z našeho komplexního řešení bytové krize –...

Posted by KDU-ČSL on Monday, February 10, 2025

2. Typové projekty

Dalším řešením pro mladé by podle KDU-ČSL měla být státní podpora tzv. typových projektů. „Typová řešení jsou konstrukčně i dispozičně optimalizovaná a zároveň velmi flexibilní. Na stejném základě umožňují velmi rozmanitou architekturu, různou velikost i výšku staveb a různou skladbu dispozic bytů. Vznikne tedy modelová řada bytových domů, což umožní rychle stavět bez zdlouhavé projektové přípravy. Možnost výběru z typových projektů budeme chtít rozšířit také na rodinné domy, což by zjednodušilo a zlevnilo výstavbu domů běžným občanům,“ uvádí lidovci.

PŘEHLEDNĚ: Superdávka přináší revoluční novinky. Co všechno se změní a kdo získá nárok?

3. Zákaz prodeje bytů cizincům mimo EU

V návrzích lidovců je zákaz prodeje bytů cizincům mimo EU, kteří nemají na území Česka trvalý pobyt. „Cílem tohoto opatření je omezit spekulativní nákupy nemovitostí zahraničními investory, které přispívají k růstu cen a zhoršují dostupnost bydlení pro místní obyvatele,“ doplňují lidovci s tím, že obdobný návrh existuje třeba v Dánsku.

Kolik přesně cizinců mimo EU v Česku nemovitosti vlastní, lidovci neví. Nicméně podle odhadů expertů cizinci i ze zemí EU vlastní v Česku až 30 procent nemovitostí a z velké části jde o nemovitosti určené na investici, nikoliv k vlastnímu bydlení.

4. Byty z továren a hal

Čtvrté ze sedmi opatření směřuje k možnostem snazšího a rychlejšího využití tzv. brownfieldů bez nutnosti měnit územní plán.

„Velkou část průmyslových a komerčních brownfieldů by mělo být možné (při splnění podmínek ekologické zátěže, posudku hygieny atp.) přebudovat na byty a další „lehká“ využití (sport, kultura apod.) bez nutnosti administrativně zdlouhavé změny územního plánu, což dnes není možné,“ píše se v návrhu lidovců.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Typové domky i zákaz prodeje bytů cizincům. Lidovci představili sedmero léků na bytovou krizi

5. Konec krátkodobých pronájmů

Posvítit si chtějí křesťanští demokraté také na krátkodobé pronájmy. Pro majitele bytů je dnes daňově výhodnější nabídnout byt ke krátkodobému, než dlouhodobému pronájmu, a to by lidovci chtěli změnit.

„Výše paušálů u nájmů zvýhodňuje krátkodobé komerční pronajímání, kde je možné si uplatnit výdajový paušál 60 procent. V případě dlouhodobých pronájmů fyzickou osobou je výdajový paušál pouze 30 procent. Navrhujeme narovnání podmínek tím, že snížíme výdajový paušál na 30 procent i pro krátkodobé komerční pronájmy,“ uvádí se v návrhu lidovců.

PŘEČTĚTE SI: Seznam neekologických kotlů. Od 1. září v nich nesmíte topit v domech i chatách

6. Bydlení je veřejný zájem

V rámci legislativních změn je podle lidovců potřeba jasně definovat, že bydlení je veřejný zájem. „Legislativní ukotvení výstavby bytů jako veřejného zájmu by mohlo přinést více nástrojů pro řešení nedostupnosti bydlení a umožnit komplexnější a koordinovanější přístup k zajištění dostupného a kvalitního bydlení pro všechny vrstvy obyvatelstva,“ říkají lidovci a odkazují i na další evropské státy.

7. Peníze pro obce

Poslední z řešení cílí na obce, které se do stavby bytových projektů pustí. V rámci tzv. rozpočtového určení daní (RUD) by měly být podle nich zvýhodněny ty obce, které přivedou nové rezidenty.

„Rozpočtové určení daní nyní zohledňuje počet obyvatel, ale nikoli nově příchozích. Přitom nová výstavba znamená finanční zátěž s budováním nové infrastruktury a rozšiřování populace a může vést ke snížení dostupnosti služeb pro současné rezidenty,“ argumentují lidovci v návrhu.

  • Změny v rámci RUD jsou vládou nachystané v novele zákona, kterou by se ještě do konce tohoto volebního období měli zabývat i poslanci ve Sněmovně.

Zdroje:  CNN Prima NEWS, sociální sítě KDU-CSL


Přečtěte si také