Balkón a terasa

19. března 2017 06:00

Jana Brass

Jaro je tady, připravte si terasu. Interiérový designér odhaluje trendy pro rok 2017

Svou terasu si můžete pokaždé upravit trochu jinak. Přinášíme vám pár nápadů producenta a interiérového designéra Briana Patricka Flynna.

Blíží se teplé měsíce a s nimi chuť pobývat venku a užívat si volna v objetí přírody. S jarem zkrátka přichází čas na to připravit si venkovní útulné posezení v příjemném prostředí.

Sedět se dá i na venkovní pohovce

Pokud máte verandu či terasu dostatečně prostornou, můžete se rozhodnout místo křesílek a lehátek pro alternativu v podobě modulárního sezení. Může mít třeba podobu kostek, které se dají různě spojovat. Vybírejte vždy co nejtrvanlivější provedení. Tedy silné, pevné a dobře omyvatelné nebo pratelné potahy a neutrální barvu konstrukce. Případně takovou, kterou si můžete barevně doladit sami.

Myslete na to, aby nábytek bylo možné využít několika způsoby. Třeba odkládací stolky, pokud budou dostatečně masivní, mohou posloužit třeba i jako posezení. Foto: Flynnside Out Productions

Myslete také na to, aby zbylý nábytek bylo možné využít několika způsoby. Třeba odkládací stolky, pokud budou dostatečně masivní, mohou také posloužit třeba jako posezení.

Proměňte sezení

Již okoukanou venkovní pohovku a křesílka můžete velmi jednoduše oživit polštářky. Nejlépe s potahy, které také něco vydrží. Budete-li jich mít více a s různými dezény, pak si můžete posezení vyladit podle nálady, počasí i ročního období. Vždyť venku se dá být v podstatě od jara do podzimu. Musíte-li nějaký nábytek na verandu dokoupit a máte-li rádi jednotný styl, nemusíte příliš utrácet za další venkovní stolky a židle. Stačí jednoduše nakoupit starší nábytek za nižší cenu z bazarů a bleších trhů a sladit si je barvou. Vhodná barva nábytek zakonzervuje a ještě přidá jednotný styl.

Dobrou chuť

Venku více chutná. Pro stolování využijte na terase určitě každého příznivého počasí. Abyste si zážitek z příjemné společnosti a dobrých chutí užili co nejvíce, je dobré zvolit stůl kulatý nebo oválný. A nebojte se ani kombinovat, třeba nový stůl a různorodé starší židle.

Podsedáky pěkně oživí venkovní posezení a hlavně přispějí k pohodě sezení. Foto: Flynnside Out Productions

Oživit venkovní posezení u dobrého jídla a pití a také trochu přispět k pohodě sezení, to vše umí prosté podsedáky. Pokud je ale nemáte, mohou místo nich posloužit složené deky nebo polštářky. Nejlépe z odolných tkanin.

Hravé místo pro kreslení i psaní

Nevšední dekorací verandy se může stát i obyčejná tabule. Děti budou jásat a vy budete mít alespoň na chvíli klid. Taková venkovní tabule se ale také hodí na zapisování průběžných výsledků společenských her. Každý bude mít přehled, jak na tom v daný moment je.

Kvetoucí veranda

I když bereme verandu jako součást venkovního prostoru většinou propojeného se zahradou, hodí se i na ni živá květinová ozdoba v podobě květináčů nebo přemístitelných kontejnerů. Sice si tím trochu na jaře přidáte práci navíc, za to vám mohou kvetoucí květináče každý rok vytvářet zcela jiné kompozice. Využijte co nejvíce typů rostlin a kombinujte. Za čas v tom jistě budete přeborníky. Pro vyvážený dojem z květinové výzdoby volte lichý počet květináčů.

Lavice pro krásu i pohodlí

Jestli máte doma kutila, mohl by vám na verandu vyrobit lavici s integrovaným květináčem. Takový stálý nábytek má své kouzlo. Na jaře na něj hodíte jen nějaké podsedáky nebo deku a hned je kde posedět. Navíc ve společnosti rostlin, které do květináče vsadíte.

Jestli máte doma kutila, mohl by vám na verandu vyrobit lavici s integrovaným květináčem. Bude si kde posedět v příjemné společnosti rostlin. Foto: Flynnside Out Productions

Pergola jako součást vašeho bydlení

Barvu pergoly volte podle barev, kterými oplývají venkovní plášť a doplňující prvky vašeho domu. Dosáhnete tak pocitu, jakoby veranda byla odjakživa součástí budovy.

Budiž světlo

Oživte si večerní posezení na verandě vlastnoručně vyrobenou lampou. Stačí vzít jako základ starší interiérový lustr, z něj odmontovat stínítka a místo nich upevnit solární lampy. Před tím ale všechny součásti budoucího lustru nastříkejte stejnou barvou. Jednotlivé solární lampy se přes den nabijí sluneční energií a večer dobře poslouží. Ušetříte za energii a světla bude dostatek.

Podlaha jako nová

Součástí pěkné verandy je pochopitelně i podlaha. Jestli je po zimě ušmudlaná, nemusíte se hned hrozit jejího kartáčování vkleče. Stačí si zakoupit nebo v nejbližší půjčovně či hobbymarketu vypůjčit čistič, který pracuje s velkým tlakem vody – tzv. vysokotlaký čistič. Práce bude hotová za chvilku. Podlahu nechte vyschnout a potom ji opatřete novým nátěrem. Bude jako nová.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také