Balkón a terasa

26. dubna 2017 08:41

Jana Brass

Odpočinek na zahradě. Inspirujte se, jak vytvořit skvělý relaxační kout pod širým nebem

Sluníčko pomalu získává na síle a my se začínáme stěhovat z domů na zahrady, případně na terasy či balkony. Dokážeme si ale venku opravdu odpočinout?

Zahrada je místo jako stvořené pro letní odpočinek. Zvlášť ve všední dny, kdy není na nějaké přesuny do přírody čas. Zatímco vevnitř je horko k zalknutí, venku vane příjemný větřík, poletují motýli a zpívají ptáci… Pokud ještě nemáte připravený kout, kam se po příchodu z práce zašijete s knihou a sklenkou něčeho dobrého, máme pro vás několik tipů.

Odpočinkové posezení pro milovníky zahradničení, bylinek a samoty. Foto: iStock

Malá zahradní trucovna

Máte za celý den dost lidí a po práci hledáte spíše samotu? Pro vás bude ideální koutek ukrytý někde bokem, tam, kam nedosáhne hluk a pohledy zbytku rodiny či sousedů. Může to být lavička postavená u záhonu vašich oblíbených trvalek nebo posezení mezi bylinkami vykouzlené z palet a polštářků. Majitelům velkých a členitých zahrad může vyhovovat pohodlné skládací lehátko, které se přenese na místo podle momentální nálady.

Relax v houpací síti si můžete dopřát s minimem investic a nároků na prostor. Foto: iStock

Může se to houpat

Houpání je skvělá relaxační zábava pro malé i velké. Dětem na jejich řádění většinou postačí prkénko zavěšené na kusu provazu nebo plastová houpačka za pár korun, dospělí, kteří už vyžadují více pohodlí a klidu, mohou vybírat z různých typů houpacích sítí, lavic či závěsných křesílek. I houpací koutek doporučujeme doplnit polštářky, případně stolkem nebo alespoň stoličkou na odkládání sklenky, hrnku či časopisů.

Hnízdečko pro dvě hrdličky. Tento kout v nejzazší části zahrady u jezírka má svoje kouzlo. Foto: iStock

Romantika pro dva

Užívat si zahradní idylku v páru má určitě něco do sebe. Záleží jen vás, jestli dáte přednost pohodlným křeslům na terase, romantickému zákoutí pro posezení u sklenky vína nebo veliké síti, ze které můžete společně pozorovat nebe s vycházejícími hvězdami.

Romantika pořízená s minimem nákladů… Foto: iStock

Obývák, či jídelna?

Pokud se vám na zahradě podaří zbudovat místo pro pohodlné usazení většího počtu lidí, případně kout, kde si můžete bez problémů pochutnat na ugrilovaných dobrotách, máte ten nejlepší předpoklad k tomu, že strávíte celé léto mimo dům.

V zahradním obýváku si můžeme dopřát stejné pohodlí jako v domě. Foto: iStock

Jděte s dobou a zařiďte si opravdu pohodlný venkovní obývák. Ideální to bude přímo na terase nebo někde poblíž domu. Před deštěm, větrem či prudkým sluncem se můžete ochránit zástěnou, altánem nebo markýzou, větší komfort zajistí venkovní koberec, odkládací či servírovací stolky, box na ukládání dek a polštářů nebo osvětlení.

Další inspiraci pro odpočinek na zahradě najdete ve fotogalerii:

(bras)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také