Balkón a terasa

28. října 2017 06:00

Tereza Javorová

Zasaďte si vřes ještě dnes. Zůstane krásný po celou dlouhou zimu!

Vřes patří mezi nejvhodnější trvalky, které můžete mít na balkóně. Nebude vás trápit přehnanou péčí, není moc rozmazlený a při troše pozornosti se vám odvděčí barevnou nádherou. Naučte se, jak na to, aby vám vřes dělal radost po celou zimu.

S příchodem chladného období nemusí vaše truhlíky zet prázdnotou. Až je opustí i dlouho odolné muškáty a chryzantémy, vřes zůstane a bude je zdobit dál. Nebojte se ho, je na chladné podnebí zvyklý, a kdyby vám náhodou uschnul, pořád vám udělá parádu. Při jeho pěstování je třeba řídit se několika zásadními radami a vřesovou zahrádku na balkóně vám bude kdekdo závidět!

1) První nutnost, je sehnat vhodný substrát! Vřes má rád kyselou půdu a bude mu lahodit směs z rašeliny, písku, menšího podílu kyselé či neutrální zahradní zeminy a případně kůrového humusu. K dostání je i speciální zemina pro vřesovištní rostliny, a zrovna tak hnojivo, které také nesmí obsahovat vápník.

2) Jednotlivé sazenice by se měly vysazovat v rozestupech kolem 20 cm. Volné plochy mezi nimi můžete pokrýt kůrovým mulčem.

3) Vřes je dost odolný vůči suchu, ale bez úplné zálivky nevydrží, zvlášť pak v nádobách. Při pěstování na balkóně substrát udržujte mírně vlhký. Určitě nezapomeňte, ostatně jako u každé rostliny, na drenáž na dně nádoby.

4) K zalévání ještě jedna důležitá rada: Používejte měkkou, nejlépe dešťovou vodou. Tvrdá voda vřesu kvůli obsahu vápníku nesvědčí.

5) Vřes, ač květina spíše severních zemí, potřebuje dost světla! Pokud ho nemá dostatek, roste řídce ašpatně kvete. Umístěte proto truhlíky a nádoby s vřesem na světlé stanoviště, ne do věčného stínu!

6) Vřes je trvalka! Pokud ho neumoříte suchem nebo nevhodnou péčí, bude krásný každý další rok. Musíte ale vřes zastřihávat a to hned po odkvetení. Také na jaře je vhodné rostliny asi o třetinu zastřihnout

7) Dobré je vřes občas přihnojit. Používejte speciální hnojivo k hnojení kyselomilných druhů! Pokud máte doma hnojivo na azalky nebo rododendrony, můžete ho použít! Neobsahuje vápník, a tak nedochází k změně půdní reakce na zásaditou, kterou vřes nesnáší!

Jeho růžovo-fialová farva vám bude dělat radost i přes zimu. Foto: istock.com

(ku)

Další články:


Přečtěte si také