návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Zasaďte si vřes ještě dnes. Zůstane krásný po celou dlouhou zimu!

skrivaa , Vydáno: 28.10.2017
Vřes můžete zasadit i teď!
Autor: istock.com Vřes můžete zasadit i teď!
Vřes patří mezi nejvhodnější trvalky, které můžete mít na balkóně. Nebude vás trápit přehnanou péčí, není moc rozmazlený a při troše pozornosti se vám odvděčí barevnou nádherou. Naučte se, jak na to, aby vám vřes dělal radost po celou zimu.

reklama

S příchodem chladného období nemusí vaše truhlíky zet prázdnotou. Až je opustí i dlouho odolné muškáty a chryzantémy, vřes zůstane a bude je zdobit dál. Nebojte se ho, je na chladné podnebí zvyklý, a kdyby vám náhodou uschnul, pořád vám udělá parádu. Při jeho pěstování je třeba řídit se několika zásadními radami a vřesovou zahrádku na balkóně vám bude kdekdo závidět!

1) První nutnost, je sehnat vhodný substrát! Vřes má rád kyselou půdu a bude mu lahodit směs  z rašeliny, písku, menšího podílu kyselé či neutrální zahradní zeminy a případně kůrového humusu. K dostání je i speciální zemina pro vřesovištní rostliny, a zrovna tak hnojivo, které také nesmí obsahovat vápník.

Vřes patří mezi trvalky, které přežijí i na balkóně.
Autor: istock.com Vřes patří mezi trvalky, které přežijí i na balkóně.

2) Jednotlivé sazenice by se měly vysazovat v rozestupech kolem 20 cm. Volné plochy  mezi nimi můžete pokrýt kůrovým mulčem.

3) Vřes je dost odolný vůči suchu, ale bez úplné zálivky nevydrží, zvlášť pak v nádobách. Při pěstování na balkóně substrát udržujte mírně vlhký. Určitě nezapomeňte, ostatně jako u každé rostliny, na drenáž na dně nádoby.

Vřes vám vydrží na balkóně nebo parapetu.
Autor: istock.com Vřes vám vydrží na balkóně nebo parapetu.

4) K zalévání ještě jedna důležitá rada: Používejte měkkou, nejlépe dešťovou vodou. Tvrdá voda  vřesu kvůli obsahu vápníku nesvědčí.

5) Vřes, ač květina spíše severních zemí, potřebuje dost světla! Pokud ho nemá dostatek,  roste řídce a špatně kvete. Umístěte proto truhlíky a nádoby s vřesem na světlé stanoviště, ne do věčného stínu!

Péče o vřes není náročná.
Autor: istock.com Péče o vřes není náročná.

6) Vřes je trvalka! Pokud ho neumoříte suchem nebo nevhodnou péčí, bude krásný každý další rok. Musíte ale vřes zastřihávat a to hned po odkvetení. Také na jaře je vhodné rostliny asi o třetinu zastřihnout

7) Dobré je vřes občas přihnojit. Používejte speciální hnojivo k hnojení kyselomilných druhů! Pokud máte doma hnojivo na azalky nebo rododendrony, můžete ho použít! Neobsahuje vápník, a tak nedochází k změně půdní reakce na zásaditou, kterou vřes nesnáší!

Jeho růžovo-fialová farva vám bude dělat radost i přes zimu. Foto: Jeho růžovo-fialová farva vám bude dělat radost i přes zimu. Foto: istock.com

(ku)

Další články:

Vypěstujte si bylinky i na podzim!

Vypěstujte si bylinky i na podzim. Tyto vám vyrostou v květináči na parapetu

Nedejte podzimní rýmě šanci!

TIP: Zasaďte si do květináče rýmovník, na podzim vás zachrání od nachlazení

Pěstujte bylinky originálně!

INSPIRACE: Nemáte květináč? 12 originálních způsobů, jak pěstovat bylinky na balkoně

reklama

Článek je zařazen v: zima , zahrada , pěstování , péče , balkón , vřes , trvalka

reklama

Přečtěte si také