22. října 2017 06:00
Tereza JavorováVypěstujte si bylinky i na podzim. Tyto vám vyrostou v květináči na parapetu
Léto je synonymem ke slovu čerstvost. Ti šťastlivci, kteří mají vlastní zahrádku, o tom vědí své. S příchodem podzimu se ale naše možnosti značně zužují, konkrétně na velikost kuchyňského parapetu. Naštěstí jsou tu ale bylinky, které jsou pro život za oknem jako stvořené!
Pokud podlehnete výzvě a rozhodnete si zbytu udělat malý skleník, je potřeba si položit několik zásadních otázek: Je můj byt dostatečně světlý? Které zmých oken směřuje na jih? A jsme schopni naše výpěstky poctivě zalévat?
Nejlepší volbou pro začínající indoorové zahrádkáře jsou zcela jistě již zmíněné bylinky. Nejenže vpěkných květináčích skvěle fungují jako dekorativní prvek, je znich ale i nejvíce užitku! Sami určitě víte, že jediná větvička rozmarýnu dokáže zdýňové polévky vykouzlit nezapomenutelnou večeři. A stejně tak šalvějové máslo dodá vašim kulinářským výzvám nový šmrnc. Které bylinky jsou ale ty nejlepší? Kde je sehnat a jaké podmínky jsou pro ně ideální?
Pažitka
Pažitka by neměla chybět vžádné domácnosti. Je skvělá nejen vpolévce, ale třeba jen nasekaná na chlebu smáslem. Péče o ni navíc není nijak složitá – jednoduše vždy ustřihněte, kolik potřebujete, a pak jen sledujte, jak bylinka postupně znovu obráží. Nejjednodušší je poprosit známé a na konci sezony (tedy ideálně vříjnu) si odkopnout kousek rostlinky a sdostatečným množstvím hlíny ji přesadit do květináče. Ten pak postavte na slunné místo, jelikož pažitka roste nejlépe, dostává-li se jí alespoň 6 hodin slunečního svitu denně. A hlavně – nezapomeňte bylinku zalévat! Kdykoli je půda na dotek suchá, dejte pažitce napít. Pokud si vzpomenete aspoň dvakrát týdně, mělo by se jí dobře dařit.
Rozmarýn
Pokud nemáte ve svém okolí nikoho, kdo by vám daroval celou rostlinku, nezoufejte! Vše, co potřebujete, je jedna větvička, sklenice svodou a hodně trpělivosti. Vložte větvičku do sklenice jako do vázy a čekejte, než zakoření. Poté ji přesaďte do květináče sčerstvou půdou a pravidelně zalévejte. Celý proces sice trvá několik týdnů, pokud se vám ale skutečně podaří přivést rozmarýn znovu kživotu, to nejtěžší máte za sebou. A opět pamatujte – čím slunnější místo, tím lépe! A jak zalévat? Když se vrchních několik centimetrů půdy zdá vyschlých, dopřejte bylince pořádnou vodní lázeň.
Šalvěj
Ti, kteří mají na zahradě šalvěj, dobře vědí, že tahle bylinka se rozmnožuje rychlostí plevele. Stejně jako vpřípadě rozmarýnu můžete zkusit zakořenit několik větviček. Šalvěj má pak obzvláště ráda teplo, pokud je tedy váš byt spíše chladný sokny směřujícími na sever, zvolte raději jinou bylinku. A malý tip na závěr – experti radí, že šalvěj je nejlépe trhat zrána, kdy je údajně koncentrace aromatických olejů vrostlině nejvyšší.
Tymián
Pokud patříte mezi zaryté masožravce, tymián by ve vaší bylinkové sbírce rozhodně chybět neměl. Nenápadná rostlinka sdrobnými lístky potřebuje kživotu alespoň šest hodin slunečního světla, pokojovou teplotu a zálivku dvakrát týdně. Při sklizni pak dejte pozor, abyste neustřihli větvičky příliš nízko u kořínků – vždy je dobré nechat několik centimetrů, které mohou dále pokračovat vrůstu.
Bazalka
Zřejmě nejčastější pokojovou bylinou se vposledních letech stala bazalka. Najdete ji ve všech supermarketech, takže si nemusíte zbytečně lámat hlavu, jestli přesazovat, vysévat či nechat zakořenit stonek. Jako obvykle má rostlinka ráda světlo a teplo, včetně pravidelného přísunu vody. Vzhledem ktomu, že bazalka je vporovnání sdalšími zmíněnými bylinkami mnohem křehčí, dejte při zalévání pozor, ať voda zbytečně neteče po listech a zkuste se strefit přímo ke kořínkům. Pak už jen stačí dokoupit mozzarellu srajčaty a báječný salát caprese máte!
(az)