návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Vypěstujte si bylinky i na podzim. Tyto vám vyrostou v květináči na parapetu

skrivaa , Vydáno: 22.10.2017
Vypěstujte si bylinky i na podzim!
Autor: istock.com Vypěstujte si bylinky i na podzim!
Léto je synonymem ke slovu čerstvost. Ti šťastlivci, kteří mají vlastní zahrádku, o tom vědí své. S příchodem podzimu se ale naše možnosti značně zužují, konkrétně na velikost kuchyňského parapetu. Naštěstí jsou tu ale bylinky, které jsou pro život za oknem jako stvořené!

reklama

Pokud podlehnete výzvě a rozhodnete si z bytu udělat malý skleník, je potřeba si položit několik zásadních otázek: Je můj byt dostatečně světlý? Které z mých oken směřuje na jih? A jsme schopni naše výpěstky poctivě zalévat?

Nejlepší volbou pro začínající indoorové zahrádkáře jsou zcela jistě již zmíněné bylinky. Nejenže v pěkných květináčích skvěle fungují jako dekorativní prvek, je z nich ale i nejvíce užitku! Sami určitě víte, že jediná větvička rozmarýnu dokáže z dýňové polévky vykouzlit nezapomenutelnou večeři. A stejně tak šalvějové máslo dodá vašim kulinářským výzvám nový šmrnc. Které bylinky jsou ale ty nejlepší? Kde je sehnat a jaké podmínky jsou pro ně ideální?

Pažitka

Pažitka patří mezi nejoblíbenější bylinky.
Autor: istock.com Pažitka patří mezi nejoblíbenější bylinky.

Pažitka by neměla chybět v žádné domácnosti. Je skvělá nejen v polévce, ale třeba jen nasekaná na chlebu s máslem. Péče o ni navíc není nijak složitá – jednoduše vždy ustřihněte, kolik potřebujete, a pak jen sledujte, jak bylinka postupně znovu obráží. Nejjednodušší je poprosit známé a na konci sezony (tedy ideálně v říjnu) si odkopnout kousek rostlinky a s dostatečným množstvím hlíny ji přesadit do květináče. Ten pak postavte na slunné místo, jelikož pažitka roste nejlépe, dostává-li se jí alespoň 6 hodin slunečního svitu denně. A hlavně – nezapomeňte bylinku zalévat! Kdykoli je půda na dotek suchá, dejte pažitce napít. Pokud si vzpomenete aspoň dvakrát týdně, mělo by se jí dobře dařit.

Rozmarýn

Rozmarýn se skvěle hodí do polévek nebo k masu.
Autor: istock.com Rozmarýn se skvěle hodí do polévek nebo k masu.

Pokud nemáte ve svém okolí nikoho, kdo by vám daroval celou rostlinku, nezoufejte! Vše, co potřebujete, je jedna větvička, sklenice s vodou a hodně trpělivosti. Vložte větvičku do sklenice jako do vázy a čekejte, než zakoření. Poté ji přesaďte do květináče s čerstvou půdou a pravidelně zalévejte. Celý proces sice trvá několik týdnů, pokud se vám ale skutečně podaří přivést rozmarýn znovu k životu, to nejtěžší máte za sebou. A opět pamatujte – čím slunnější místo, tím lépe! A jak zalévat? Když se vrchních několik centimetrů půdy zdá vyschlých, dopřejte bylince pořádnou vodní lázeň.

Šalvěj

Šalvěj má velmi pozitivní účinky na naše zdraví.
Autor: istock.com Šalvěj má velmi pozitivní účinky na naše zdraví.

Ti, kteří mají na zahradě šalvěj, dobře vědí, že tahle bylinka se rozmnožuje rychlostí plevele. Stejně jako v případě rozmarýnu můžete zkusit zakořenit několik větviček. Šalvěj má pak obzvláště ráda teplo, pokud je tedy váš byt spíše chladný s okny směřujícími na sever, zvolte raději jinou bylinku. A malý tip na závěr – experti radí, že šalvěj je nejlépe trhat zrána, kdy je údajně koncentrace aromatických olejů v rostlině nejvyšší.

Tymián

I malá větvičřka tymiánu dodá pokrmu úžasnou vůni a šmrnc.
Autor: istock.com I malá větvičřka tymiánu dodá pokrmu úžasnou vůni a šmrnc.

Pokud patříte mezi zaryté masožravce, tymián by ve vaší bylinkové sbírce rozhodně chybět neměl. Nenápadná rostlinka s drobnými lístky potřebuje k životu alespoň šest hodin slunečního světla, pokojovou teplotu a zálivku dvakrát týdně. Při sklizni pak dejte pozor, abyste neustřihli větvičky příliš nízko u kořínků – vždy je dobré nechat několik centimetrů, které mohou dále pokračovat v růstu.

Bazalka

Bylinky na parapet - Obrázek 2
Autor: istock.com Bylinky na parapet - Obrázek 2

Zřejmě nejčastější pokojovou bylinou se v posledních letech stala bazalka. Najdete ji ve všech supermarketech, takže si nemusíte zbytečně lámat hlavu, jestli přesazovat, vysévat či nechat zakořenit stonek. Jako obvykle má rostlinka ráda světlo a teplo, včetně pravidelného přísunu vody. Vzhledem k tomu, že bazalka je v porovnání s dalšími zmíněnými bylinkami mnohem křehčí, dejte při zalévání pozor, ať voda zbytečně neteče po listech a zkuste se strefit přímo ke kořínkům. Pak už jen stačí dokoupit mozzarellu s rajčaty a báječný salát caprese máte!

(az)

Další články:

Pěstujte bylinky originálně!

INSPIRACE: Nemáte květináč? 12 originálních způsobů, jak pěstovat bylinky na balkoně

Nedejte podzimní rýmě šanci!

TIP: Zasaďte si do květináče rýmovník, na podzim vás zachrání od nachlazení

Chutnají, léčí a vypadají krásně

Domácí lékárnička ze zahrady: 5 chutných bylinek, které podpoří vaše zdraví

reklama

Článek je zařazen v: zahrada , bylinky , podzim , parapet , šalvěj , Bazalka , Rozmarýn , pažitka , tyminán , květináče

reklama

Přečtěte si také