reklama

Fialová uklidňuje a provokuje zároveň. Může být exkluzivní ozdobou bytu

iva.kropackova
18. září 2017
Pokud rádi doma odpočíváte a meditujete nebo chcete začít, vsaďte určitě na fialovou barvu. Je toho ale víc, co vám může nabídnout...
reklama

Tajemství. Je to jedna z prvních asociací, která vás napadne, když si představíte fialovou barvu? Není se čemu divit, právě fialová je symbolem pro mystiku, tajemno, ale i nostalgii a intimitu. Barva violek je navíc směsí studené modré a teplé červené, může být proto stejně uklidňující, jako provokující. A právě proto, jak je fialová barva ve svých nejrůznějších odstínech specifická, nabízí netradiční alternativu v bytovém designu a má velký potenciál zajímavě dotvořit interiér. Vybírat můžete nejen v odstínu levandulové, lila či syté fialové, která připomíná zralé švestky.

Umí dodat kouzlo v ten správný okamžik

Není to ale barva pro každého. Fialovou k sobě pustí jen ten, kdo ji opravdu potřebuje. Nejblíž k ní mají lidé, kteří jsou zaměřeni více na duchovní stránku života. Může se také stát, že k ní budete inklinovat jen v určitých fázích života. Ale poskytnete-li jí byť jen dočasný prostor, vrátí vám to i s úroky. V ložnici i dětském pokoji zvládne navodit tu pravou relaxační atmosféru, z obýváku zase udělá neodolatelný prostor ke každodennímu setkávání rodiny.

Photo by Juliet Murphy Photography-Browse living room ideas

Photo by J NORD WOLFE General Contracting Inc.-Search kitchen pictures

Méně je někdy více

Pokud je vám tedy fialová barva blízká nebo vás něčím přitahuje, nebojte se ji použít – a to například platí i pro kuchyni či světlou koupelnu s oknem. (V tmavých místnostech bez přirozeného světla ji ale interiéroví designéři příliš nedoporučují.) Může být dominantní ve formě tapety nebo nátěru na stěně nebo jen jako doplňková – například na polštářku, konvici nebo porcelánové váze. Přesto je vhodné se při používání fialové v interiéru krotit v množství věcí, které se této emotivní barvě propůjčí. V tomto případě platí, že méně je více. Jen tak bude interiér vypadat luxusně a ne přeplácaně.

Photo by Valerie Grant Interiors-Discover bedroom design inspiration

Sluší závěsům a sametovým povrchům

Hodně velkou službu tahle mystická barva udělá, pokud ji necháte promluvit ve formě závěsů a obecně těžkých textilií. V takovém případě nikdy nešlápnete vedle. Také vypadá dobře na sametovém povrchu. Navíc je to výhodné i v tom, že můžete závěsy či potah snadno po čase vyměnit, pokud fialová barva v interiéru přestane fungovat tak, jak má. Praktickou stránku věci určitě můžete také brát v úvahu.

Photo by LDa Architecture & Interiors-Browse bathroom photos'

Photo by CDA-Look for living room pictures

Dobře funguje se šedou

Pokud je o kombinování s jinými barvami, fialová si skvěle sedne se šedou. Vedle ní exkluzivně vynikne. Chcete-li, aby interiér působil klidnějším dojmem, přidejte fialovou k bílé či nejrůznějším pastelovým odstínům. Dobře vypadá například i fialová stěna za sedačkou v krémové barvě, na níž rozprostřete právě opět fialové polštáře a doplníte obrazy v podobném barevném tónu. Obecně pastelové kombinace s chladnými barvami působí svěže.

INSPIRACE: Podívejte se na další povedené realizace, kde si majitelé či designéři pohráli s fialovou v nejrůznějších odstínech i kombinacích s jinými barvami:

Ivana Kropáčková

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama