Barvy v interiéru

26. ledna 2024 07:00

redakce Prima Living

Fialová uklidňuje a provokuje zároveň. Je exkluzivní ozdobou bytu, ale není to barva pro každého

Fialová barva je symbolem pro mystiku, tajemno, ale i nostalgii. Je směsí studené modré a teplé červené, může být proto stejně uklidňující, jako provokující. Je toho hodně, co vám může v interiéru nabídnout.

Tajemství. Je to jedna z prvních asociací, která vás napadne, když si představíte fialovou barvu? Není se čemu divit, právě fialová je symbolem pro mystiku, tajemno, ale i nostalgii a intimitu. Barva violek je navíc směsí studené modré a teplé červené, může být proto stejně uklidňující, jako provokující. A právě proto, jak je fialová barva ve svých nejrůznějších odstínech specifická, nabízí netradiční alternativu v bytovém designu a má velký potenciál zajímavě dotvořit interiér. Vybírat můžete v odstínu levandulové, lila či syté fialové, která připomíná zralé švestky.

PŘEČTĚTE SI: Barvy v bytě podle feng-šuej. Červená hřeje, bílá chladí, žlutá rozvíjí fantazii

Fialová není barva pro každého

Fialovou k sobě pustí jen ten, kdo ji opravdu potřebuje. Nejblíž k ní mají lidé, kteří jsou zaměřeni více na duchovní stránku života. Může se také stát, že k ní budete inklinovat jen v určitých fázích života. Ale poskytnete-li jí byť jen dočasný prostor, vrátí vám to i s úroky. V ložnici i dětském pokoji zvládne navodit tu pravou relaxační atmosféru, z obýváku zase udělá neodolatelný prostor ke každodennímu setkávání rodiny.

Méně je někdy více

Pokud je vám tedy fialová barva blízká nebo vás něčím přitahuje, nebojte se ji použít – a to například platí i pro kuchyni či světlou koupelnu s oknem. V tmavých místnostech bez přirozeného světla ji ale interiéroví designéři příliš nedoporučují. Může být dominantní ve formě tapety nebo nátěru na stěně nebo jen jako doplňková – například na polštářku, konvici nebo porcelánové váze. Přesto je vhodné se při používání fialové v interiéru krotit v množství věcí, které se této emotivní barvě propůjčí. V tomto případě platí, že méně je více. Jen tak bude interiér vypadat luxusně a ne přeplácaně.

Fialová sluší závěsům

Hodně velkou službu tahle mystická barva udělá, pokud ji necháte promluvit ve formě závěsů a obecně těžkých textilií. V takovém případě nikdy nešlápnete vedle. Také vypadá dobře na sametovém povrchu. Navíc je to výhodné i v tom, že můžete závěsy či potah snadno po čase vyměnit, pokud fialová barva v interiéru přestane fungovat tak, jak má. Praktickou stránku věci určitě můžete také brát v úvahu.

INSPIRUJTE SE: Barvy ovlivňují naši psychiku. Které a do jakých místností zvolit?

Dobře funguje se šedou

Pokud je o kombinování s jinými barvami, fialová si skvěle sedne se šedou. Vedle ní exkluzivně vynikne. Chcete-li, aby interiér působil klidnějším dojmem, přidejte fialovou k bílé či nejrůznějším pastelovým odstínům. Dobře vypadá například i fialová stěna za sedačkou v krémové barvě, na níž rozprostřete právě opět fialové polštáře a doplníte obrazy v podobném barevném tónu. Obecně pastelové kombinace s chladnými barvami působí svěže.

Zdroj: autorský text Ivana Kropáčková,1000 + 1 nápad pro barvy v bytě (Emma Collery)


Přečtěte si také