Barvy v bytě podle feng-šuej. Červená hřeje, bílá chladí, žlutá rozvíjí fantazii

Barvy na nás mají možná mnohem větší vliv, než si uvědomujeme. I čínské učení feng-šuej má svá barevná pravidla, podle kterých se každá barva hodí pro určitou místnost v bytě, aby se nám v něm dobře žilo, odpočívalo či třeba vymýšlelo nové věci.

Feng-šuej je tradiční čínské učení, které se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoru. Snaží se nastolit harmonii barev, tvarů, materiálů, vůní i zvuků, aby se člověk mohl nerušeně věnovat práci i odpočinku. Jak vám k takovému souladu mohou pomoct barvy?

Bílá podle učení feng-šuej

Bílá barva je všeobecně, nejen podle učení feng-šuej, vnímána jako barva čistoty a nevinnosti, ale také dokonalosti, světla, upřímnosti a logiky. Přináší nový začátek, je světlem, ale i prázdným listem či prázdnotou. Umí být velmi chladná.

  • Bílá barva se hodí do všech tmavých místností s nedostatkem denního světla, do koupelny, předsíně i kuchyně a jídelny. Pokud nepatříte mezi zimomřivé jedince, pak klidně i do obývacího pokoje nebo ložnice.

Červená podle učení feng-šuej

Červená barva bývá nejčastěji spojována se smyslností, sexem, ohněm a životní energií. I podle nauky feng-šuej patří k nejsilnějším barvám, které zvyšují fyzickou sílu, výkonnost a podněcují k akci. Červená barva také zahřívá a zlepšuje krevní oběh, ale nesprávně použitá může vyvolávat neklid, bolesti hlavy a nespavost. Proto s ní zacházejte velmi obezřetně.

  • V bytě můžete červenou barvu použít v pracovně, v menší míře i v obývacím pokoji, a pokud potřebujete povzbudit svou sexuální aktivitu, pak i v ložnici, ale tam velmi opatrně, protože se potřebujete i v klidu vyspat. Ideálně v ložnici volte červenou barvu jen na doplňcích. Červená barva nepatří do míst, která jsou určena k relaxaci a odpočinku.

Žlutá podle učení feng-šuej

Žlutá je především barvou slunce, tepla, ale také ohně, i když už v menší míře. Navozuje pocity dobré nálady, povznáší a uvolňuje, podporuje kreativitu a rozvíjí představivost.

  • Ve světlejším odstínu se dobře hodí do dětského a studentského pokoje, do pracovny, ale i do obývacího pokoje a do všech prostor, určených ke komunikaci a k zábavě. Výborně se hodí do kuchyně, protože podporuje chuť k jídlu i správné trávení. V sytém odstínu se opět nehodí do ložnice, je to i barva žárlivosti a nedůvěry.

Oranžová podle učení feng-šuej

Také patří stejně jako červená k barvám ohně a aktivity. Symbolizuje radost, nadšení, komunikaci, mírní smutek, zbavuje strachu a nabíjí pozitivní energií. Oranžová je také symbolem přátelství a upřímnosti.

  • Pro své vlastnosti se výborně hodí do obývacího pokoje, studovny, ale také jídelny a kuchyně, protože podporuje chuť k jídlu. V ložnici má trochu mírnější účinky než barva červená, ale také by se měla používat spíše střídmě a na menších plochách.

PŘEČTĚTE SI TAKY: Nejlepší tipy pro domov podle feng-šuej. Pozor na lapače prachu a poškozené věci

Hnědá podle učení feng-šuej

Hnědá barva je spojována se zemí a půdou, symbolizuje domov, stálost, bezpečí a stabilitu, ale i konzervativnost a tradice. Na druhou stranu symbolizuje i stárnutí, deprese a smutek, proto se zdaleka nehodí pro každého a vždy k sobě potřebuje barvu, která místnosti dodá jas a optimismus.

  • Hodí se do obývacího pokoje nebo pracovny, ale potřebuje vyvážit, například žlutou nebo oranžovou barvou.

Zelená podle učení feng-šuej

Zelená je barvou přírody, harmonie, nové energie a znovunabyté síly. Tlumenější odstíny umí léčit, tišit, zklidňovat a harmonizovat, naopak jasné tóny povzbuzují myšlení a přemýšlení, podněcují k novým nápadům. Zelená symbolizuje nové začátky, jarní období, znovuzrození, růst a plodnost.

  • Zelená barva se výborně hodí téměř do všech místností kromě kuchyně a jídelny, ale tam především proto, že odraz zeleného světla na pokrmu ho zbarvuje do nepříliš lichotivých odstínů. Výborná bude v koupelně, ložnici, obývacím pokoji i v dětském pokoji.

Modrá podle učení feng-šuej

Modrá je barvou vody, která tiší a uklidňuje rozjitřenou mysl, podporuje myšlení a přemýšlení. Je symbolem stability, věrnosti a důvěry.

  • Modrá barva ochlazuje nejen city, ale i prostor, a proto se dobře hodí do ložnice. Právě pro tuto vlastnost pozor na její využití v koupelně, ale zase na druhou stranu navozuje pocit čistoty a svěžesti. Do kuchyní se hodí pouze v omezené míře, tedy jen v případě, že potřebujete trochu zmírnit chuť na jídlo. Na hubnutí naprosto ideální!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 5 věcí, které by neměly být v koupelně. Přitom je tam máme všichni

Fialová podle učení feng-šuej

Fialová je silná a mocná barva, která je spojována s mystikou, ale i s duševními chorobami. Podněcuje tvořivost a sklony k přemýšlivosti, meditaci, posiluje intuici a moudrost, ale také podporuje lásku a zamilovanost. Jde o barvu změny.

  • Nejlépe se hodí do všech místností určených k odpočinku a meditaci, například do koupelny a v menším množství i do ložnice.

Černá podle učení feng-šuej

Černá barva symbolizuje tajemství, záhady, ale i originalitu a nezávislost. Je to i barva smrti, intrik, pomluv, čar a kouzel, noci a tmy. Snesou ji kolem sebe jen silní jedinci nebo ti, kteří se snaží něco schovat a zakrýt.

  • Ve všech místnostech by měla být využívána obezřetně a na menších plochách spíše jako doplňková než jako barva hlavní.

Zdroj: https://www.thespruce.com/use-color-for-good-feng-shui-1274400; https://feng-shui.lovetoknow.com/Feng_Shui_Colors_for_Rooms


Přečtěte si také