12. února 2024 15:00
redakce Prima LivingCo země, to jiná oslava Valentýna. Který zvyk je nejbizarnější?
14. únor je spojený s láskou už stovky let, ale v každé zemi má oslava trochu jinou podobu. Která je vám nejbližší?
Květiny, slavnostní večeře a romantický dárek – to je nejčastější podoba oslav svátku svatého Valentýna v Česku. Ale přestože svátek zamilovaných se slaví po celém světě, v každé zemi má trochu jinou podobu. Například v Nizozemí můžete dostat pozvánku na oslavu ve vyhřáté sauně, naopak ve Finsku má rozmazlování spíš podobu poukazu do spa, v Izraeli jsou zase populární pobyty v luxusním apartmánu.
Na sv. Valentýna se těší většina zamilovaných.
V Dánsku žádají ženy o ruku
Svatý Valentýn je současně pro mnoho mužů příležitost požádat svou vyvolenou o ruku, obvyklé je to například v Bulharsku, Polsku, Turecku. Podle statistik roste v Německu počet žen, které se v tento den nebojí otázku „Vezmeš si mě?“ vyslovit jako první. To ale není nic proti Dánkám, ty mají v žádání o ruku svých partnerů dlouholetou tradici, která sahá až do 13. století. Skotská královna Margareta totiž výnosem v roce 1288 umožnila ženám 14. února na přestupný rok požádat svého vyvoleného o ruku. Pokud muž odmítl, musel ctitelce koupit 12 párů hedvábných rukavic (případně hedvábných punčoch). V Dánsku prý stále existují ženy, které v tento den navrhnou svému partnerovi sňatek.
Lidé v Anglii považovali 14. únor za ptačí den. Holubi a labutě, kteří údajně tvoří páry na celý život, prý právě tento den volí své partnery. Proto jsou holubi používáni i za symbol věrnosti.
Velká Británie: Lžíce, holubi i bobkový list
Ve Walesu je zase symbolem lásky složitě vyřezávaná dřevěná lžíce. Tu pro svou milovanou vyřezává mladý muž, aby jí dal najevo, že jeho srdce patří jen jí. Tradice má dlouhou historii, v muzeu v Cardiffu je lžíce z roku 1667. Valentýn se ale ve Walesu koná 25. ledna.
Podle staré tradice vzaly Britky v noci na 14. únor čtyři bobkové listy a každý z nich umístily do jednoho z rohů polštáře. Pak snědly posolené vejce bez žloutku. Po tomto magickém rituálu se jim totiž zdálo o jejich vyvoleném. Při jiném rituálu zase napsala zamilovaná děvčata na papír jméno toho, po kom toužila. Papír vložila do hliněné kuličky a položila do misky s vodou. Když se papír vyvlékl, znamenalo to, že se dívka za svého vyvoleného provdá.
I ve Skotsku mají lidé své valentýnské tradice. Na každoročním festivalu si mladí lidé losují z klobouku jméno osoby, se kterou pak protančí následující večer. Podle jiného zvyku se pak „Valentýnem“ stane první osoba, do které náhodou vrazíte na ulici.
Ve Slovinsku se probouzí příroda
Slovinci mají 14. únor spojený s přírodou, protože věří, že svatý Valentýn nosil u sebe klíče, jimiž „odemkl“ zamrzlé kořeny všech rostlin. Příroda se tedy v tento památný den probouzí z dlouhého zimního spánku. Svátek lásky pak Slovinci slaví 12. března, na svátek svatého Gregoryho.
Svatý Valentýn je skvělou příležitostí, jak oslavit přicházející jaro v Itálii, dříve se zde touto dobou konal „jarní festival“ pod širým nebem. Lidé se potkávali venku, společně slavili, tančili, zpívali a četli básně. Ti zamilovaní se pak procházeli parkem ruku v ruce.
Finové myslí na přátele
Po celém světě je 14. únor svátkem zamilovaných, ale ve Finsku myslí na přátele. Tento den totiž slaví takzvaný Ystävänpäivä, což v překladu znamená Den přátel. Ano, Finové posílají přáníčka a kupují dárky, ale věnují je svým dobrým kamarádům. Ale i na lásku se dostane, protože valentýnský tlak je všudypřítomný – je to oblíbený den k zásnubám či svatbám.
Získejte partnera snů
Jste-li na Valentýna sami, vyvoleného či vyvolenou si prý můžete i přičarovat. Budete potřebovat bílou a červenou růži, pramínek vašich vlasů, kousek papíru a růžovou stuhu. Na papír přesně napište, jaký by váš vyvolený měl být. Nejen vzhled, ale samozřejmě i povahu. Čím podrobnější popis, tím samozřejmě lepší, protože pak nebudete nemile překvapeni. Papír stočte do ruličky a omotejte pramenem vlasů. Následně rozřízněte obě růže napůl, vezměte půlku bílé a půlku červené, mezi ně vložte svitek papíru a vše převažte stuhou. Svázané růže pak vhoďte do nejbližšího potoka či říčky. Zbylé poloviny růží zakopejte do země a poproste bohyni lásky Venuši, aby vám při hledání partnera pomohla.
Zámečkové šílenství
Zvyk zamknout svou lásku zámečkem na nějakém pěkném místě a klíček zahodit údajně pochází z Číny, kde lidé zamykají do malých kovových krabiček své duše a klíč od nich shozený z útesu nechávají navždy utopený v mlhách údolí pohoří Huangshan. Podle jiných za mánii mohou verše srbské básnířky Desanky Maksimovičové nebo italský román spisovatele Federica Moccii Chci tě. Ale vlastně je jedno, kde se zvyk vzal. Jisté je, že sice může být romantický, hromady zámků ale ničí často historické památky, na které jsou připevněné. Například na Karlově mostě se pod jejich tíhou zlomily části kovových mříží. V mnoha evropských městech musí zámky pravidelně odřezávat, protože jich je prostě moc. Takže pokud chcete svou lásku zamknout, raději ji uzamkněte na nějakém soukromém místě.
Zdroj: Redakce prima Living a https://www.metro.cz/valentyn-ve-svete-v-arabii-ho-zakazali-na-severu-den-kamosu-paw-/spolecnost.aspx?c=A190213_155623_metro-spolecnost_jsk; https://www.eppi.cz/tipy-na-darek/valentyn/valentyn-ve-svete