Svícník: Sukulentní nenáročná popínavka s listy ve tvaru srdíček

Většinu sukulentních pokojových rostlin mohou s úspěchem pěstovat i úplní začátečníci nebo i zapomnětlivci, kteří si na zálivku vzpomenou jen jednou za čas. I svícník patří mezi vděčné pokojovky, které vám ledacos odpustí.

Sukulenty jsou rostliny, které ve svých dužnatých listech nebo i stoncích shromažďují vodu, získanou v období dostatku vláhy. V období sucha si s touto zásobou vystačí i po dlouhou dobu. A přesně tahle vlastnost je sympatická i na svícníku. A pokud se o tuhle pokojovku budete alespoň trochu starat, dokonce vám i vykvete, a to budete teprve nadšeni!

Svícník (Ceropegia woodii)

Tento druh svícníku pochází z tropických oblastí Afriky a patří sice mezi teplomilné rostliny, ale jako pokojovka, pěstovaná ve střední Evropě, bývá tahle rostlinka dokonale spokojená. Na první pohled vás zaujme drobnými, stříbřitě zelenými lístky s mramorováním ve tvaru dokonalých srdíček. Spodní strana listů bývá růžová až vínová. Tvar listů svícník tak trochu předurčuje i k tomu, aby se z něho stal netradiční dárek ke dni všech zamilovaných, ke svátku svatého Valentina.

Kdykoliv během roku se na svícníku mohou objevit i vínové květy nálevkovitého tvaru, ale nejčastěji rostlina vykvétá během léta.

Jak pěstovat svícník

Jedná se o rostlinu nenáročnou, často velmi dlouhověkou, která se výborně hodí i do závěsných květináčů. Jednotlivé výhony dorůstají do délky 50–150 cm a jsou převislé.

Svícníku se nejlépe daří na světlém stanovišti, velmi dobře snáší i přímé sluneční paprsky. Naopak nedostatek světla velmi často stojí za nedostatečným vybarvením listů. Na přímém slunci zase listy získávají načervenalou barvu.

Svícníku vyhovuje běžná pokojová teplota a velmi dobře zvládá i suchý vzduch, což z něho činí pokojovou rostlinu velmi vhodnou do panelákových bytů, kde většina pokojovek trpí nedostatkem vzdušné vlhkosti.

Přes léto svícník zalévejte pravidelně střední zálivkou, v zimě přísun vody omezte na minimum. Od března do září můžete rostlinu přihnojovat hnojivem pro pokojové nebo sukulentní rostliny.

Jak přesazovat a množit svícník

Přesazují se starší rostliny, ale jen jednou za 2–3 roky. Při manipulaci s rostlinou postupujte opatrně, listy se snadno odlamují. Svícníku vyhovuje běžný substrát pro pokojové rostliny nebo můžete použít substrát rašelinový.


Přečtěte si také