11. února 2024 09:00
Hana FerynováSvatý Valentýn. Kdy a jak se slaví a proč nejde jen o americký svátek
Svátek svatého Valentýna v České republice slaví přibližně třetina obyvatel, a to zejména ti mladší do 35 let, ukazují průzkumy. Častěji ho vyznávají ženy. Obliba únorového svátku zamilovaných u nás pomalu ale jistě roste. Datum, kdy se svatý Valentýn slaví, 14. února, už znají asi všichni. Víte, kde se tradice vzala a na který den v týdnu připadá v příštích letech?
Část Čechů Valentýna ignoruje. Považují ho za komerční svátek, import z USA, který se snaží vytlačit 1. máj, lásky čas, podobně jako Santa Claus Ježíška.
Původ valentýnského svátku
Ve skutečnosti není Valentýn převzatým svátkem z Ameriky, ale naopak Američany převzatý svátek z Evropy. Právě na našem kontinentu jeho kořeny naleznete, konkrétně ve starém Římě.
Valentýn není žádnou novinkou ani v České republice. Slavil se zde již za první republiky, tehdy byly oblíbené především květiny a pohlednice s typicky valentýnskými motivy téměř tak, jak je znáte dnes. Jenže během komunistické éry téměř vymizel, do popředí se dostal Mezinárodní den žen, který zase ustoupil po listopadové revoluci prvomájovému polibku pod rozkvetlou třešní.
Datum a dny Valentýna
Sv. Valentýn se každoročně a mezinárodně slaví vždy 14. února. Valentýnské úterý v roce 2023 vystřídá další rok středa.
Na který den vychází Valentýn v dalších letech?
Rok | Den |
---|---|
2025 | Valentýn bude v pátek |
2026 | Valentýn bude v sobotu |
2027 | Valentýn bude v neděli |
2028 | Valentýn bude v pondělí |
2029 | Valentýn bude ve středu |
2030 | Valentýn bude ve čtvrtek |
Svatý Valentýn a historie
K původu svátku všech zamilovaných se váže hned několik legend. Která je pravdivá, není jednoznačné. A aby to nebylo zamotané málo, existuje dokonce i více svatých, kteří toto jméno nesou. Všechny příběhy mají společné pouze datum, a to 14. února, kdy Valentýn zemřel, snad roku 269.
Podle starořímské legendy kněz Valentýn tajně oddával mladé páry, a to i přes přísný zákaz císaře Claudia II. Ten totiž zakázal, aby se mladí muži ženili, protože v manželství klesá ochota mužů jít do války. Svobodní muži jsou prý lepší válečníci, myslel si císař. Za neuposlechnutí zákazu byl Valentýn uvržen do vězení a následně, 14. února, popraven. Před svou smrtí údajně zanechal dopis pro dceru žalářníka, do které se zamiloval, nadepsaný „Od Tvého Valentýna“. A tak údajně vzniklo i první valentýnské přání.
Luperkálie
Podle jiných legend byl Valentýn uvězněn prostě za to, že oddával křesťany, což byl tehdv zločin. Ve vězení se spřátelil se samotným císařem Claudiem. Jenže ho začal tlačit ke křesťanství a za to byl nakonec odsouzen k smrti.
Na polovinu února, konkrétně 15., připadal jiný starořímský svátek, který se jmenoval Luperkálie. Byly to svátky spojené s pastevectvím, ale i plodností a očistou před příchodem jara. S luperkáliemi se vázalo několik zvyků a tradic. Luperici prý řemínky ze zvířecí šlehali ženy, aby jim zajistili plodnost. Možné je také to, že se lístky se jmény mladých dívek vložily do uren lásky, ze kterých si pak náhodně mladí muži vylosovali tu svoji. Pokud jim vztah fungoval během roku, měli si ho pak ještě prodloužit.
Významy obou svátků tak mají něco společného, navíc je tu nápadná blízkost data Luperkálií a dne svatého Valentýna.
Valentýnky a psaníčka
Za první valentýnku můžeme považovat tu od samotného Valentýna, kterou své lásce snad napsal před smrtí. Někdo za ně považuje romantické básně z 15. století, které psal vévoda Karel Orleánský své ženě, když byl vězněn v londýnském Toweru.
Přibližně od poloviny 18. století se psaní zamilovaných dopisů začalo šířit právě v Anglii, odkud se zvyk dostal za oceán. Největší boom tento svátek zažil, když se dostal v polovině 19. století právě do Ameriky, kde se během krátké doby rozšířil po celé zemi.
Ve světě se pošle každý rok více než miliarda valentýnských přání. Více si jich lidé rozešlou už jen na samotné Vánoce.
Zvyky a tradice: Jak se Valentýn slaví u nás a ve světě
V Čechách se slaví Valentýn obdobně jako v jiných zemích. Mezi valentýnské zvyky, které k nám pronikly, patří výměna zamilovaných valentýnek a dárky se symbolem srdíček, sladkosti a květiny. A jak se liší oslavy v zahraničí?
- V Německu se na valentýnkách objevuje motiv prasátka společně se čtyřlístkem jako symbolem štěstí.
- V Belgii se s oblibou dávají květiny jako symbol vzájemné lásky.
- V Bulharsku na tento den připadá i den vinařů, který se těší také velké oblibě.
- Na Filipínách se 14. února pořádají hromadné svatby.
- V Dánsku si mladí lidé posílají básničky, které se snaží psát a vymýšlet sami. Téměř se tam ty předtištěné nekupují.
- Ve Finsku tento den patří přátelství.
- V Estonsku jezdí speciální autobusy, do kterých mohou nastoupit osamělí lidé a seznámit se tak mezi sebou.
- V USA se tento svátek slaví ve velkém. Považují ho za oslavu nejenom partnerů, ale slaví ho celé rodiny, přátelé, děti ve školách i lidé v domovech důchodců.
- V Argentině se Valentýn slaví rovnou celý týden.
- V Mexiku Valentýn není jen dnem lásky, ale i přátelství.
- V Anglii si zase lidé mezi sebou rádi dávají anonymní přáníčka.
- V Japonsku v tento den obdarovávají ženy své partnery. O měsíc později, při tzv. White day, jsou naopak obdarované ženy.
- Jsou ale i země, kde je sv. Valentýn zakázán. Jde především o muslimské země, které neuznávají lásku před manželstvím, např. Saúdská Arábie nebo Pákistán.
Nejoblíbenější valentýnské dárky
- vouchery na romantické pobyty, zážitky či večeře
- erotické hračky
- parfémy
- jedlé dárky
- společenské hry
- hodinky či šperky
- kosmetika
- vonné svíčky a aroma difuzéry
- spodní prádlo
- květiny
Zdroj: https://ceskykutil.cz/clanek-24280-valentyn-svatek-zamilovanych-je-v-historii-opreden-legendami; https://www.eppi.cz/tipy-na-darek/valentyn/historie-valentyna