reklama

Na Boží hod nestelte postele, nevěšte prádlo, jinak přijde neštěstí

zidkovm
25. prosince 2019
Teprve první svátek vánoční, tedy 25. prosinec je faktickým začátkem Vánoc a Dnem narození Páně. Zatímco pro nás je dnem odpočinku a setkávání s rodinou, ve světě je tomu jinak. Náš 24. prosinec - Štědrý den a Ježíšek - není v USA nebo západní Evropě nijak důležitý.
reklama

Jaký byl Ježíšek? Měli jste krásný Štědrý den? A víte, že teprve 25. prosince je faktický začátek Vánoc? Křesťané jej považují za den narození Ježíše Krista, kterého Bůh slíbil Izraeli jako Vykupitele. Jistě znáte ten příběh, ve kterém se těhotná dívka Marie se svým snoubencem, tesařem Josefem z Nazaretu, vydali ze severního Izraele do Betléma, ležícího nedaleko Jeruzaléma, aby se tam zúčastnili povinného sčítání lidu. A právě tam se jim narodil boží syn.

Ještě jeden důvod má však svátek právě v tento den, křesťanská církev chtěla vytvořit protiváhu starší tradici, související se zimním slunovratem. Kristus tu symbolizuje slunce křesťanské, přinášející naději a nový život.

Tento den je oficiálním svátkem a patří ke dnům pracovního klidu. Zrovna v tomto případě to má své opodstatnění, protože i lidové tradice říkají, že v tento den se nemá pracovat. Světnice ani zápraží se tento den nemetly, nesměly se dokonce ani stlát postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, protože by to mohlo znamenat neštěstí do domu. Lidé mají po náročných přípravách na Vánoce konečně čas odpočívat a užívat si sváteční atmosféry.

Boží hod a návštěvy

Dříve se nechodilo ani po návštěvách a přišel-li jen někdo, měl přinést koledu a popřát šťastných a veselých svátků narození Pána Krista. To se dnes hodně liší, protože zatímco Štědrý večer se slaví v kruhu bližší rodiny, 25. prosince se začínají objíždět příbuzní a přátelé. Ale je to dobře, moderní člověk potřebuje svátky, které přímo vybízí k setkávání s blízkými lidmi, protože v každodenním shonu je stále těžší udělat si na přátele čas.

Tradiční pokrmem na Boží hod vánoční je pečená husa se zelím a knedlíkem, ale husu lze nahradit i jinými opeřenci, jako je kachna či krůta. K tradičním zvykům patří i rodinná procházka do některého z kostelů, cílem jsou už dnes především jesličky, dříve se však lidé zúčastňovali božíhodové vánoční mše, které se také říkalo Hrubá. Na mši se čtou pasáže z evangelií, které vypovídají o Spasiteli.

Obzvláštní důležitost měla hrubá mše ve vinařských krajích. Tam se totiž věřilo, že pokud farářovu tvář ozářily během mše sluneční paprsky, bude příští rok hojná úroda. Také se věřilo, že vejce snesená a upečený chleba v tento den mají kouzelnou moc (a pak jak je to s tím nicneděláním).

Přesto lze říct, že náboženský význam Božího hodu se vytrácí a celé Vánoce se považují za jeden z nejvýznamnějších občanských svátků. První svátek vánoční stejně jako následující druhý svátek je většinou spojen s trávením času s rodinou a odpočinkem.

25. prosinec ve světě

Zatímco Češi si své vánoční dárky rozbalují 24. prosince večer, v mnoha zemích, zejména v západní Evropě a USA musí lidé počkat až na 25. prosince ráno. Ve Spojených státech amerických se dokonce oslava Vánoc soustředí pouze do tohoto dne. Hned po rozbalování dárků začnou Američané společně prostírat a připravovat tradiční oběd, ke kterému se podává nadívaná krůta s bramborovou kaší a dalšími pochutinami.

Krocan s ořechovou nádivkou se zase podává v Anglii, kde slavnostní jídlo musí být zakončeno speciálním ovocným pudingem. Ten se připravuje již během adventu a musí ho postupně míchat celá rodina. Každý při jeho míchání smí vyslovit své přání. Při večeři se do pudingu pro štěstí ukrývají mince, prstýnky a nebo náprstky pro štěstí. Pokud někdo vyloví z mísy lžící některou z cenností, bude mu v novém roce přát štěstí.

Zajímavý zvyk v tento den mají Finové, kteří si teprve na Boží hod vánoční staví betlém nebo jesličky. Ačkoliv se samozřejmě dá betlém koupit, mnoho lidí se věnuje výrobě vlastního. Na první svátek vánoční jsou pro Finsko rovněž typická různá náboženskou-divadelní představení, která mají za cíl představit jakési pásmo scén z příběhu o Ježíšově narození a koled.

Lucie Kořistová

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: rodinatradiceIzraelJeruzalémVánoceJežíš KristussvátekUSAŠtědrý denJežíšekBoží hodčeské tradiceZápadní Evropa
reklama