25. prosince 2023 08:30
redakce Prima LivingNa Boží hod vánoční nestelte postele a nevěšte prádlo! Jinak může přijít neštěstí
Boží hod vánoční je dnem oslavy narození Ježíše Krista. První svátek vánoční (25. prosinec) je pro věřící nejdůležitějším svátkem a v tento den fakticky začínají Vánoce. Zatímco pro nás je Hod boží dnem odpočinku a setkávání s rodinou a přáteli, mnohde ve světě je tomu jinak.
První svátek vánoční
Boží hod vánoční, následující po Štědrém dni, je pro věřící (vedle Božího hodu velikonočního, neboli Zmrtvýchvstání Páně) nejvýznamnějším křesťanským svátkem, slavností Narození Páně. V tento ten fakticky začínají Vánoce, proto se také 25. prosinec nazývá 1. svátkem vánočním.
Historie Božího hodu
Den narození Páně se slavil zpočátku pouze v Římě. Až od 7. století se oslava stala součástí liturgie celé západní církve.Jistě znáte biblický příběh, ve kterém se těhotná Marie se svým snoubencem, tesařem Josefem z Nazaretu, vydali ze severního Izraele do Betléma, ležícího nedaleko Jeruzaléma, aby se tam zúčastnili povinného sčítání lidu. A právě tam se jim narodil boží syn.
Chrám Narození Páně. Ježíš Kristus se podle Bible narodil v Betlémě ležícím nedaleko Jeruzaléma. Zdroj: iStock
Chrám Narození Páně. Ježíš Kristus se podle Bible narodil v Betlémě ležícím nedaleko Jeruzaléma. Zdroj: iStock
Příchod Mesiáše v kostelech znázorňují betlémy s jesličkami s malým Ježíškem. Dodnes papež v tento den z balkonu baziliky svatého Petra ve Vatikánu pronáší tradiční vánoční poselství Urbi et Orbi, jímž požehnává všem věřícím z celého světa. Ještě jeden důvod má svátek právě v tento den, křesťanská církev chtěla vytvořit protiváhu starší tradici, související se zimním slunovratem. Kristus tu symbolizuje slunce křesťanské, přinášející naději a nový život.
Tradice a zvyky na Boží hod vánoční
Hod boží je státním svátkem, dnem pracovního klidu. I naši předci tento den trávili doma, odpočívali po náročných přípravách na Vánoce, rozjímali a užívali si sváteční rodinnou atmosféru. Dříve se nechodilo na Boží hod vánoční po návštěvách a přišel-li někdo, měl přinést koledu a popřát šťastné a veselé svátky. To se dnes hodně liší, protože zatímco Štědrý večer se slaví v kruhu bližší rodiny, 25. prosince se začínají navštěvovat příbuzní a přátelé.
- Podle lidových tradic se na Boží hod vánoční nesmělo pracovat. Světnice ani zápraží se tento den nemetly, nesměly se dokonce ani stlát postele nebo sklízet ze stolu. Nikde v ten den nesmělo viset žádné prádlo, protože se věřilo, že by to do domu přineslo neštěstí.
- Pokud v tento den v ohništi vyhasl oheň, nikdo si ho netroufl znovu rozdělat.
- K tradičním zvykům patřila návštěva kostela a božíhodové vánoční mše. Kromě půlnoční mše se ráno za svítání konala jitřní neboli pastýřská mše a během dopoledne pak další, nazývaná většinou slavná nebo velká.
- Ve vinařských krajích sledovali věřící během mše v kostele pronikající sluneční paprsky skrz okenice. Pokud při mši ozářily faráře, bylo to znamení hojné úrody nadcházejícího roku.
- V minulosti chodiívli přestrojení pastýři. s betlémem od domu k domu a vyprávěli o narození Ježíška.
- Věřilo se, že vejce snesená a upečený chleba v tento den mají kouzelnou moc (a pak jak je to s tím nicneděláním).
Jídlo na Boží hod
Tradičním pokrmem na Boží hod vánoční je pečená kachna nebo husa se zelím a bramborovým knedlíkem, ale nic nezkazíme i jinými opeřenci jako třeba krůtou nebo kuřátkem. Někde se podává třeba svíčková, jinde zase vepřová pečeně se zelím a houskovým knedlíkem.
Pečená kachna Zdroj: iStock
25. prosinec ve světě
Zatímco Češi si své vánoční dárky rozbalují 24. prosince večer, v mnoha zemích, zejména v západní Evropě a USA musí lidé počkat až na 25. prosince ráno. Ve Spojených státech amerických se dokonce oslava Vánoc soustředí pouze do tohoto dne. Hned po rozbalování dárků začnou Američané společně prostírat a připravovat tradiční oběd, ke kterému se podává nadívaná krůta s bramborovou kaší a dalšími pochutinami.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pravoslavné Vánoce: Část Evropy slaví jindy a jinak. Kde mají svátky až v lednu a jak probíhají
Krocan s ořechovou nádivkou se zase podává v Anglii, kde slavnostní jídlo musí být zakončeno speciálním pudinkem. Ten se připravuje již během adventu a musí ho postupně míchat celá rodina. Každý při jeho míchání smí vyslovit své přání. Při večeři se do pudingu pro štěstí ukrývají mince, prstýnky a nebo náprstky pro štěstí. Pokud někdo vyloví z mísy lžící některou z cenností, bude mu v novém roce přát štěstí.
Boží hod vánoční pravopis
Jedná se o významný svátek, takže se podle nových pravidel pravopisu od roku 1993 musí psát Boží hod s velkým počátečním písmenem. Druhá část názvu, tedy hod, je už považováno za obecné podstatné jméno, proto se píše s malým písmenem Pokud bychom přehodili slovosled, slova si své role vymění. Hod bude s velkým písmenem a boží s malým počátečním písmenem, tedy Hod boží. Jako chybný není však vnímán ani pravopis Hod Božím toto spojení vyjadřuje náboženskou úctu k tomuto svátku.
Boží hod a pranostiky
- Když na Boží hod prší, sucho úrodu naruší.
- Padá-li na Boží narození sníh, hodně obilí bude na polích.
- Mráz na Boží narození – zima se udrží bez proměny.
- Podle počasí dnů a nocí od Božího narození do svátku Tří králů určuje se počasí pro dvanáct měsíců příštího roku.
- Na Boží hod vánoční vítr od západu přinese mor, od východu válku, od půlnoci hlad, od poledne dobrý rok.
- Na Boží narození o bleší převalení.
- Připadne-li Boží narození na čtvrtek, bude rok velmi úrodný, jenom vína bude prostředně.
- V pátek Božího narození - tuhá zima bez prodlení.
- Je-li Božího narození v sobotu, bude málo ovoce, ale vydaří se žito.
- V neděli Božího narození - teplá zima bez prodlení.
Zdroj: Lucie Kořistová, Český lidový a církevní rok (Alena Vondrušková), mojecestina.cz, pranostik.cz,.topvanoce.cz