Jak si užít vánoční návštěvy. Role hostů i hostitelů mají svá pravidla
Vánoce trvají pouhé tři dny, nebo, pokud si je prodloužíte až do Nového roku, týden. A to rozhodně není moc, a proto si na svátky neplánujte více akcí, než je nutné. Připravte si stručný vánoční program a nezapomeňte do něj zahrnout i setkání s širší rodinou a přáteli. Poradíme, jak zvládnout a užít si vánoční návštěvy. Role hostitelů, ale také hostů, mají svá pravidla.
Přehnané množství příbuzenských a přátelských návštěv vás může spíše než k radosti z toho, že se máte všichni tak rádi, unavit. To na sváteční náladě nepřidá. Zvláště, pokud jde o lidi, s nimiž se zase až tak rádi nevidíte, a vlastně se jen snažíte splnit společenskou či rodinnou povinnost.
K nezvaným návštěvám se hlavně o Vánocích klidně můžete chovat trochu drsněji a dát jim najevo, že o jejich společnost právě teď nestojíte. Zdroj: iStock
K nezvaným návštěvám se hlavně o Vánocích klidně můžete chovat trochu drsněji a dát jim najevo, že o jejich společnost právě teď nestojíte. Zdroj: iStock
Jak zvládnout vánoční návštěvu: pravidla hostitelů a hostů
Pozvání
- Na návštěvu se nechodí bez pozvání a už vůbec ne bez předchozího ohlášení. Neohlášená návštěva se toleruje pouze v rodině a mezi nejbližšími přáteli jen ve výjimečných případech. O Vánocích byste si jakoukoli „přepadávačku" měli úplně odpustit. Vždy ale platí pravidlo, že návštěva není vhodná v době, kdy domácí obvykle usedají k jídlu a pozdě večer.
- Na každé pozvání je třeba reagovat pozitivně a poděkovat, a to i tehdy když se vám na návštěvu ani trochu nechce.
- Pozvání k přátelské návštěvě je nutné oplatit!
Nezvaná návštěva
Hostitel je povinen přivítat a přijmout návštěvu vždy, základem zdvořilosti je sebeovládání. Neprohřeší se ovšem proti společenským pravidlům, když po chvíli vysvětlí situaci a hosta vyprovodí. K nezvaným návštěvám se hlavně o Vánocích klidně můžete chovat trochu drsněji a dát jim najevo, že o jejich společnost právě teď nestojíte. Nebojte se hájit svou vlastní vánoční pohodu.
NENECHTE SI UJÍT: 10 věcí, kterých si návštěva u vás doma všimne jako prvních
Kdy přijít?
Nezapomeňte, že přijít na návštěvu o více než 5 minut dřív je stejně nezdvořilé, jako se o stejnou dobu zpozdit, tady neplatí žádná tzv. akademická čtvrthodinka. Dochvilnost jevíce než žádoucí.
Děti a domácí mazlíčci
Chcete-li vzít s sebou na návštěvu i své potomky, je žádoucí se s hostiteli předem domluvit. Optimální je, když mají děti zhruba stejného věku nebo dětský pokoj, kde se děti samy po dobu návštěvy dokážou zabavit. Podobné pravidlo platí i v případě domácího mazlíčka.
Přinést dárek je slušné
Je více než slušné slušné přinést pozornost. Hostitelce udělá jistě radost kytce řezaných květů, ve vánočním čase můžete přinést i některou z vánočních květin v květináči. Hostiteli se bude hodit láhev kvalitního alkoholu. O Vánocích se také tak trochu počítá s vkusně zabaleným malým dárkem.
Hostitelce udělá jistě radost kytce řezaných květů, ve vánočním čase můžete přinést i některou z vánočních květin v květináči. Zdroj: Stars for Europe
Hostitelce udělá jistě radost kytce řezaných květů, ve vánočním čase můžete přinést i některou z vánočních květin v květináči. Zdroj: Stars for Europe
Přezouvat se, nebo nepřezouvat?
Nemělo by být pravidlem zouvat hosty hned ve dvořích do bačkor, není to společensky únosné, i když je to v našich krajích zvykem. Ovšem ohleduplný host, který právě prošel zablácenou ulicí, si jistě v předsíni zuje boty sám.
Pohoštění
Nikdy se nezdráhejte vzít si nabídnuté pohoštění! Neupejpejte! Naopak se očekává, že nebudete jídlo odmítat a pochválíte jeho chuť nebo originalitu. Pokud máte zdravotní důvody, proč něco nejíte a nepijete, řekněte to hostitelům vždycky předem. Ovšem také není nutné hladově se cpát a naznačovat hostitelům, že jste už delší dobu nejedli.
Nikdy se nezdráhejte vzít si nabídnuté pohoštění Neupejpejte Zdroj: iStock
O zábavu se starají hostitelé
Hostitelé musí být něco jako moderátoři zábavy a zahajují téma konverzace. Je jejich povinností dbát, aby nikdo ve společnosti nezůstal izolován. Neměli by proto neustále odbíhat třeba do kuchyně a nechat na sebe hosty čekat. To je nezdvořilé.
Kdy je čas odejít
- Návštěvu tedy „rozjíždějí" hostitelé, ale ukončuje hosté. Je tak na nich, aby se včas rozloučili.
- Správnou dobu trvání návštěvy nelze jednoznačné určit. Měla by se rozhodnou vyhnout extrémům, Příliš krátká by měla být předem zdůvodněna, dlouhé vysedávání je neslušné. Ohleduplnost by měl pomoci vycítit, kdy je ta pravá chvíle rozloučit se.
- Jenom v případě, kdy host s odchodem opravdu dlouho váhá, může hostitel strategicky naznačit, že by měl odejít. Nikdy by to však nemělo být příliš netaktní a vůči hostům nemilé.
Rozloučení
Host neděkuje za pohoštění, ale za příjemně strávený čas a milou společnost! Při odchodu je žádoucí vyprovodit návštěvu ke vchodových dveřím. Dveře si host otevírá sám. Pokud si to situace žádá, tak až k dopravnímu prostředku.
Zdroje: zbynekmlcoch.cz, chovani.eu