reklama

11 pravidel, rad a tipů, jak si užít vánoční návštěvy

Lenka Valjentová
24. prosince 2019
Samotné Vánoce trvají pouhé tři dny, nebo, pokud si je prodloužíte až do Nového roku, týden. A to rozhodně není moc, a proto si na svátky neplánujte více akcí, než se dá zvládnout bez újmy na těle a hlavně na duši. Připravte si stručný vánoční program, co chcete dělat a na něm se s rodinou dohodněte – a nezapomeňte do něj zahrnout návštěvy širší rodiny a přátel. Jak zvládnout a užít si vánoční návštěvy?
reklama

Přehnané množství příbuzenských a přátelských návštěv vás spíše než k radosti z toho, že se máte všichni tak rádi, unaví a na sváteční náladě nepřidá. Zvláště, pokud jde o lidi, s nimiž se zase tak rádi nevidíte, a vlastně jen plníte jakousi povinnost.

11 pravidel, jak zvládnout vánoční návštěvy

 1. Pozvání: Na návštěvu se nechodí bez pozvání a už vůbec ne bez předchozího ohlášení. Neohlášená návštěva se toleruje pouze v rodině a mezi nejbližšími přáteli jen ve výjimečných případech. O Vánocích byste si jakoukoli „přepadávačku" měli odpustit. Vždy ale platí pravidlo, že návštěva není vhodná  vdobě, kdy domácí obvykle usedají k jídlu a pozdě večer.
 2. Poděkování: Na každé pozvání je třeba reagovat pozitivně a poděkovat, a to i tehdy když se vám na návštěvu ani trochu nechce.
 3. Kdy přijít: Nezapomeňte, že přijít na návštěvu o více než 5minut dřív je stejně nezdvořilé, jako se o stejnou dobu zpozdit, tady neplatí žádná tzv. akademická čtvrthodinka.
 4. Děti a domácí mazlíčci: Chcete-li vzít s sebou na návštěvu i své potomky, je žádoucí se s hostiteli předem domluvit. Optimální je, když mají sami děti nebo dětský pokoj, kde se děti po dobu návštěvy dokážou snadno samy zabavit. Podobné pravidlo platí i v případě domácího mazlíčka.
 5. Bačkory: Nemělo by být pravidlem zouvat hosty do bačkor, není to společensky únosné, ikdyž je to v našich krajích zvykem. Výjimkou je deštivé a blátivé počasí.
 6. Dárek: Je více než slušné slušné přinést pozornost. Hostitelce udělá radost lichý počet řezaných květů, ve vánočním čase můžete přinést i některou z vánočních květin v květináči. Hostiteli se bude hodit láhev kvalitního alkoholu. O Vánocích se také tak trochu počítá s vkusně zabaleným malým dárkem.
 7. Jídlo a pití: Nezdráhejte se vzít si připravené pohoštění. Naopak se očekává, že nebudete jídlo odmítat a pochválíte jeho chuť nebo originalitu. Pokud máte zdravotní důvody, proč něco nejíte a nepijete, řekněte to hostitelům vždycky předem.
 8. Zábava: Hostitelé musí být „moderátory" zábavy. Neměli by proto neustále odbíhat třeba do kuchyně a nechat na sebe hosty čekat. To je nezdvořilé.
 9. Kdy odejít: Hovor zahajuje hostitel a téma konverzace se odvíjí s ohledem na všechny, kdo jsou v místnosti. Návštěvu tedy „rozjíždí" hostitel, ale ukončuje host. Je tak na něm, aby se včas rozloučil. Jenom v případě, kdy host s odchodem opravdu dlouho váhá, může hostitel strategicky naznačit, že by večírek měl pomalu končit. Nikdy by to však nemělo být příliš netaktní a vůči hostům nemilé.
 10. Loučení: Při odchodu je žádoucí vyprovodit návštěvu ke vchodových dveřím. Pokud si to situace žádá, tak až k dopravnímu prostředku.
 11. Bonton stranou: K nezvaným a především nepříjemným návštěvám se klidně můžete chovat trochu drsně a dát jim najevo, že o jejich společnost nestojíte. Nebojte se hájit svou vlastní vánoční pohodu – stojí to zato!

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama