Předpověď počasí na první polovinu února podle pranostik a pozorování našich předků
Valentinská zima patří podle lidových pranostik k tomu nejmrazivějšímu, co může únor nabídnout Zdroj: iStock
Obvyklé oteplení v prvních dnech února nás možná optimisticky naladilo na jaro, ale bohužel, zimy se hned tak nezbavíme. O tom nás přesvědčí takzvaná valentinská zima, pojmenovaná podle svátku svatého Valentina, dnes Valentýna (14. února), která patří k tomu nejmrazivějšímu, co nám může zimní počasí nabídnout. Jaké počasí předpovídají lidové pranostiky na první polovinu února?
Valentinská zima
Po hromničním oteplení se poměrně často hlásívá o slovo tuhá únorová zima, kdy k nám proudí velmi chladný arktický vzduch, tzv. evropský zimní monzun. Naši předkové tyhle dny nazývali zimou valentinskou podle svátku svatého Valentina (14. února, dnes Valentýn).
Přichází v průměru šestkrát během deseti let a slábne v polovině měsíce, zhruba 16. února, kdy se začíná uplatňovat tzv. juliánská obleva, O tom, že valentinská zima bývá vskutku třeskutá, svědčí skutečnost, že 11. února 1929 byla na okraji Českých Budějovic u Stecherova mlýna zaznamenána nejnižší teplota na území Čech –42,2 °C!
Pranostiky tohoto období naznačují, kdy přijde jaro a jak to asi bude s budoucí úrodou. Kromě sv. Valentina se se vztahují také k svátkům svaté Doroty (6. února, dnes Vanda) svatá Apolena (9. února), svatá Scholastika (10. února, dnes Mojmír) a svatý Řehoř (13. února, dnes Věnceslav).
Po hromničním oteplení se poměrně často hlásívá o slovo tuhá únorová zima, kdy k nám proudí velmi chladný arktický vzduch, tzv. evropský zimní monzun Zdroj: Pixabay
Svatá Dorota
Patronka zahradníků, květinářek, nevěst a novomanželů, ochránkyně žen při porodech a v šestinedělí, při nebezpečí života a křivém obvinění žila na přelomu 3. a 4. století. Odmítla se provdat za římského místodržitele, neboť své panenství slíbila Kristu. Byla za to odsouzena k mučení a smrti. Většinou je zobrazována s růžemi a jablky.
Pranostiky ke sv. Dorotě (6. února)
- O svaté Dorotě sněhu forota.
- Na svatou Dorotu odmeť sníh od plotu.
- Když na Dorotu svítí slunce, ponesou hodně slepice.
- Je-li svatá Dorota ucouraná, zvedou se brambory.
- Svatá Dorota sněhem zametá.
- Svatá Dorota rozdává ptáčatům písničky.
- Dorothea v rychlém běhu přinášívá nejvíc sněhu.
Svatá Dorota, patronka zahradníků, květinářek, nevěst a novomanželů, ochránkyně žen při porodech a v šestinedělí, při nebezpečí života a křivém obvinění žila na přelomu 3. a 4. století Zdroj: iStock
Svatá Apolena
Patronka zubařů a pomocnice při bolestech zubů se odmítla zřeknout Krista, když ji římští žoldáci zajali. Nejprve jí vyrazili všechny zuby a rozbili čelisti, ale ona se nepodvolila a sama skočila do plamenů a uhořela (kolem roku 250).
Pranostiky ke sv. Apoleně (9. února)
- Na svatou Apolenu měj světnici pěkně vytopenu.
- Svatá Apolena bývá ve studené mlze často zahalena.
- Nadělá-li svatá Apolena ledy, až svatý Matěj je zbourá.
- Svatá Apolena čítá dřevo na polena.
- Na svatou Dorotu rádo teče do botů.
Svatá Apolena, patronka zubařů a pomocnice při bolestech zubů zemřela kolem roku 250 Zdroj: iStock, istock.com
Svatá Scholastika
Ochránkyně proti dešti a blesku je zakladatelkou ženské větve benediktinské řehole. Její hlavním atributem je bílá holubice, kterou spatřil její bratr svatý Benedikt v den její smrti v roce 547 a do níž se údajně převtělila její duše.
Pranostiky ke sv. Scholastice (10. února)
- O svaté Scholastice navleč si teplé rukavice.
- O svaté Scholastice nejlepší je beranice.
Svatý Valentin (dnes Valentýn)
Patron mladých a jejich lásky, také cestujících a včelařů a ochránce proti moru byl kněz a lékař, který žil v Římě. Koluje o něm mnoho legend. V časech pronásledování křesťanů nabádal muže, aby neodcházeli do války, podle jiné tajně oddával snoubence podle křesťanských pravidel. Další pověst říká, že když pozoroval oknem z vězení prostopášné orgie o svátku luperkálií, posílal Římanům po holubicích psaníčka s prosbami, aby nehřešili. Podle jiné posílal psaníčka podepisovaná „S láskou tvůj Valentin“ dceři žalářníka, do které se ve vězení zamiloval. Zemřel mučednickou smrtí za císaře Claudia 14. února kolem roku 268.
Pranostiky ke dni sv. Valentina
Svatý Valentin je v lidové meteorologii povětšinou symbolem mrazů a tuhé zimy, i když se najdou i pranostiky laděné optimisticky, například Svatý Valentinek je jara tatínek!
- Na svatého Valentina zamrzne i kolo mlýna.
- Když se na Valentina napije z koleje pták, tak se na Matěje z ní napije vůl.
- Na svatého Valentina nemá hospodyně nasazovat husy na vejce; nebudou prý dobrá housata.
- Valentinské zimy formani se bojí.
- Na svatého Valentina zima sílit počíná.
- Je-li na svatého Valentina hvězdnatá obloha, bude pozdní jaro.
Zdroje: Český lidový a církevní rok (PhDr. Alena Vondrušková), spirit.cz, pranostik.cz, cs.wikipedia.org