reklama

Valentinská zima patří k tomu nejmrazivějšímu, co nám může únorové počasí nabídnout

Lenka Valjentová
6. února 2021
Obvyklé oteplení v prvních dnech února nás možná optimisticky naladilo na jaro, ale bohužel, zimy se hned tak nezbavíme. O tom nás přesvědčí takzvaná valentinská zima, pojmenovaná podle svátku svatého Valentina, dnes Valentýna (14. února), která patří k tomu nejmrazivějšímu, co nám může zimní počasí nabídnout. Jaká je předpověď počasí na první polovinu února podle pozorování našich předků a lidových pranostik?
reklama

Valentinská zima

Po hromničním oteplení se poměrně často hlásívá o slovo tuhá únorová zima, kdy k nám proudí velmi chladný arktický vzduch, tzv. evropský zimní monzun. Naši předkové tyhle dny nazývali zimou valentinskou podle svátku svatého Valentina (14. února, dnes Valentýn).

Přichází v průměru šestkrát během deseti let a její trvání je datováno přibližně polovinou měsíce února. O tom, že zima bývá vskutku třeskutá, svědčí skutečnost, že 11. února 1929 byla na okraji Českých Budějovic u Stecherova mlýna zaznamenána nejnižší teplota na území Čech –42,2 °C!

Valentinská zima v lidových pranostikách

Pranostiky tohoto období naznačují, kdy přijde jaro a jak to asi bude s budoucí úrodou. Kromě sv. Valentina se se vztahují také k svátkům svaté Doroty (6. února, dnes Vanda) svatá Apolena (9. února), svatá Scholastika (10. února, dnes Mojmír) a svatý Řehoř (13. února, dnes Věnceslav). Svatý Valentin je v lidové meteorologii symbolem mrazů a tuhé zimy, i když jedna z pranostik je laděná optimisticky a říká, že Svatý Valentýnek je jara tatínek!

Pranostiky k valentinské zimě a dni sv. Valentýna

 • Na svatého Valentina zamrzne i kolo mlýna.
 • Když se na Valentina napije z koleje pták, tak se na Matěje z ní napije vůl.
 • Na svatého Valentina nemá hospodyně nasazovat husy na vejce; nebudou prý dobrá housata.
 • Valentinské zimy formani se bojí.
 • Na svatého Valentina zima sílit počíná.

Svatá Dorota

Patronka zahradníků, květinářek, nevěst a novomanželů, ochránkyně žen při porodech a v šestinedělí, při nebezpečí života a křivém obvinění žila na přelomu 3. a 4. století. Odmítla se provdat za římského místodržitele, neboť své panenství slíbila Kristu. Byla za to odsouzena k mučení a smrti. Většinou je zobrazována s růžemi a jablky.

Pranostiky ke sv. Dorotě (6. února)

 • O svaté Dorotě sněhu forota.
 • Na svatou Dorotu odmeť sníh od plotu.
 • Když na Dorotu svítí slunce, ponesou hodně slepice.

Svatá Apolena

Patronka zubařů a pomocnice při bolestech zubů se odmítla zřeknout Krista, když ji římští žoldáci zajali. Nejprve jí vyrazili všechny zuby a rozbili čelisti, ale ona se nepodvolila a sama skočila do plamenů a uhořela (kolem roku 250).

Pranostiky ke sv. Apoleně (9. února)

 • Na svatou Apolenuměj světnici pěkně vytopenu.
 • Svatá Apolena bývá ve studené mlze často zahalena.
 • Nadělá-li svatá Apolena ledy, až svatý Matěj je zbourá.

Svatá Scholastika

Ochránkyně proti dešti a blesku je zakladatelkou ženské větve benediktinské řehole. Její hlavním atributem je bílá holubice, kterou spatřil její bratrsvatý Benedikt v den její smrti v roce 547 a do níž se údajně převtělila její duše.

Pranostiky ke sv. Scholastice (10. února)

 • O svaté Scholasticenavleč si teplé rukavice.
 • O svaté Scholastice nejlepší je beranice.

Svatý Řehoř

Patron zpěváků, hudebníků, žáků a zedníků, ochránce dolů a pomocník proti dně a moru patřil k nejvýznamnějším středověkým papežům, a tak dostal přídomek Veliký. Záhy po smrti v roce 604 byl svatořečen. O jeho zázracích se vyprávějí legendy, nejznámější je o záchraně Říma před černou smrtí, tedy morem.

Pranostika ke sv. Řehoři (13. února)

 • O svatém Řehoři mrazy přituhnou a vše moří.

Svatý Valentin

Patron mladých a jejich lásky, také cestujících a včelařů a ochránce proti moru byl kněz a lékař, který žil v Římě. Koluje o něm mnoho legend. V časech pronásledování křesťanů nabádal muže, aby neodcházeli do války, podle jiné tajně oddával snoubence podle křesťanských pravidel. Další pověst říká, že když pozoroval oknem oknem z vězení prostopášné orgie o svátku luperkálií, posílal Římanům po holubicích psaníčka s prosbami, aby nehřešili. Podle jiné posílal psaníčka podepisovaná „S láskou tvůj Valentin“ dceři žalářníka, do které se ve vězení zamiloval. Zemřel mučednickou smrtí za císaře Claudia 14. února kolem roku 268.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama