Vytvořte si velikonoční dekorace z plsti. Máme pro vás nápad na velikonoční kraslice

Plst, plsť, nebo dokonce filc. Pod těmito názvy najdete v obchodech i na internetu báječný materiál na tvoření nejrůznějších dekorací, samozřejmě i těch velikonočních. Tak se dejte do vymýšlení a tvoření! Aby se vám snadněji pracovalo, připravili jsme pro vás jednoduchý návod na velikonoční kraslice.

Co je vlastně plst?

Plst, ale také plsť, nebo dokonce z němčiny převzaté slovo filc označuje většinou netkanou textilii, která vzniká valchováním nebo vpichováním jednotlivých vláken. Vlákna se do sebe zaklesnou a vzniká textilie. Plst se však může vyrábět i z látek tkaných nebo pletených, u kterých se zaplstí jenom jejich povrch. Takové textilie se využívají na kabáty či klobouky, ale velmi často se vyrábějí plsti i pro technické využití (filtry nebo izolace).

Pro výtvarné účely se nejčastěji využívá tradiční plst vlněná nebo moderní a především mnohem levnější plst z umělých vláken. Ve výtvarných potřebách najdete nejen velký výběr barev plstí, ale také plsti různě silné. Nejběžnější jsou plstěné přířezy, které mají velikost stejnou jako běžné papíry na kreslení, tedy A4, a sílu okolo 1 mm. Stejně silnou plst můžete koupit i v metráži. O trochu dražší je plst o síle 3 mm, kterou využijete na podložení dekorací, aby byly pevnější a dobře držely tvar.

Barevné plsti využijete pro tvoření po celý rok, ale jejich krásné a výrazné barvy přímo vybízejí k tvorbě velikonočních dekorací.

Velikonoční kraslice z barevných plstí

Co budete potřebovat

  • plstěné přířezy
  • tužku
  • papír
  • nůžky
  • disperzní lepidlo typu herkules
  • korálky
  • vyšívací bavlnky a jehlu
  • duté vlákno nebo vatu

1. Na papír si nejprve nakreslete tvar vajíčka, předlohu vystřihněte a pak podle ní vystřihujte z plsti barevné základy na kraslice.

2. Pak si vystřihněte i různé tvary kytiček a lístků, ale i kolečka na středy květinek.

3. Vystřižené tvary nalepte na základní vajíčka a můžete je ještě ozdobit i našitými nebo nalepenými korálky. Takto připravené kraslice z plsti položte po dvou k sobě, obšijte je kroužkovým stehem a maličko vyplňte dutým vláknem nebo vatou. Vzniklá vajíčka zavěste na nit a pověste na větve ve váze.

Máme pro vás i další nápady na tvoření z plsti. Na větvičky ve váze můžete zavěsit místo vajíček i veselé ptáčky a vajíčka zase postavte do jednoduchých stojánků.

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek


Přečtěte si také