Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

10 tipů, aby váš obývák byl skutečně váš

Ať je váš obývák skutečně váš.
Vydáno: 17.12.2015
Aby váš obývák byl skutečně váš
Autor: Decozine.be Aby váš obývák byl skutečně váš
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Všemožných vzorů, jak si zařídit domov, najde zvídavý člověk na mnoha místech opravdu hodně. Vzpomínky na procházku velkoprodejnou nábytku, oblíbený seriál v televizi nebo náladové fotky v časopisech ale nejsou vše, co by vás mělo inspirovat při zařizování vašeho bytu. Tou nejdůležitější inspirací jste vy sami! Máme pro vás pár rad, jak si co nejlépe zabydlet prostor vaší osobností. A pozor, nestojí to skoro nic!

1) Místo pro vaše knihy

I když se v moderní digitální době zdá papírová kniha jako přežitek, v žádném případě bychom jí neměli opovrhovat. Prostor zútulní a napoví návštěvě, co jste zač.

Náš tip: Encyklopedie, obrazové knihy o krásách přírody, historických stavbách, pár knih, které vás zajímají, ale stále jste se k nim nedostali, případně nějaké rádce a dárkové knížečky s bonmoty se mohou hodit.

2) Doplňte okna

Prázdný prostor kolem oken vytváří pocit neúplnosti. Vhodné závěsy, byť jen na okrasu, dokážou neskutečně místo, kterému okno vévodí, oživit.

Náš tip: Tyč na závěsy můžete pověsit výš, než je horní rám okna. Opticky tak zvýšíte místnost.

3) Konferenční stolek

Konferenční stolek bývá praktickým odkladištěm věcí, ale ouha, aby z něj nebylo neforemné skladiště! Nemusí být prázdný, jde však o to, aby působil uklizeně. Může na něm být váza, oblíbená kniha apod. Ovladače na elektroniku ale zas až tak dobrému dojmu nepřidají. Uložte je třeba pod stolek na jeho poličku.

Náš tip: Jestli jste zapřisáhlými odpůrci konferenčních stolů, pak zauvažujte nad menšími odkládacími stolky, které mohou být rozmístěné blízko křesel na dosah ruky sedícího. Nebo naopak dají se složit do sebe a můžete je přistavit podle potřeby.

Aby váš obývák byl skutečně váš
Autor: Houzz.com Aby váš obývák byl skutečně váš

4) Nebojte se barvy na stěnách

Namalovat jednu stěnu barvou, kterou máte rádi, je asi ten nejjednodušší způsob, jak prostor bytu přizpůsobit své osobnosti. Ale pokud to tak necítíte, bílou nic nezkazíte. Jen ji doplňte nějakými barevnými doplňky – závěsy, nábytkem, poličkami, obrazy apod.

Náš tip: Stačí vymalovat jednu stěnu a lze dokonce využít kontrastní barvy k barevnosti nábytku. Zručnějším pak doporučujeme vliesové tapety. Mají nepřeberně vzorů a barev a dají se nenáročně odstranit.

5) Něco dalšího na stěnu

Doma jsme obklopeni přinejmenším čtyřmi zdmi. Jestli není některá z nich prosklená s úchvatným výhledem, pak máte nejméně 4 prázdná „plátna“, která můžete dotvořit podle svého. Fotografie, obrazy, nástěnné hodiny, barevné rámy, plakáty, poličky, zrcadlo velké nebo malé atd. Vybírejte podle citu a toho, co vám skutečně dělá radost a pozvedá náladu.

Náš tip: Polička nemusí být jen rovné prkno, zkuste také jiné tvary – rámy, schody a všelijaké jiné roztodivné vymyšlenosti, které leccos udrží a samy osobě stěnu krášlí.

6) Detaily k rozvášnění prostoru

Nemusíte hned svůj byt pojmout jako pestrobarevné peří papoušků. Máte-li rádi klidnější atmosféru, pak se není za co stydět, naopak. Dobře sladěné jemné odstíny jedné či více barev mohou poklidnou atmosféru doma umocnit a napovědět návštěvě, že jste vyrovnaná osobnost. V každém pokoji ale nezapomeňte na nějaký odlišný detail, který by mohl upoutat oko příchozího. Atmosféru v místnosti to imaginárně načechrá a bude svěžejší.

Náš tip: všelijaké polštářky, tapisérie, nevšední kobereček, galerie obrázků nebo fotek na stěně, zátiší dekorativních předmětů na krbové římse, soška...

7) Vdechněte prostoru život

Pokud máte jen trochu možnost pořídit si a starat se o pokojové rostliny, jděte do toho. Jsou tou nejživější (a to doslova) ozdobou každého prostoru.

Náš tip: Máte-li trochu prostoru a světlý byt, zkuste větší užší rostlinu, samozřejmě, že se hodí i rostliny v květináčích a popínavé rostlinky. Čas od času ale zkuste i řezané květiny a větve. K zahození není ani nevšední samorost.

Aby váš obývák byl skutečně váš
Autor: Houzz.com Aby váš obývák byl skutečně váš

8) Světlo

Doma trávíme čas hlavně večer a ráno. Ještě, že tu jsou víkendy! I tak ale dokáže byt nádherně prodchnout útulnou atmosférou dobře zvolené osvětlení. Lampy, lampičky a lustry přesně napoví, kým jste. Vybírejte tedy podle toho, co se vám líbí a jak se chcete doma cítit. Skutečnou atmosféru vytváří až několik světel najednou. Nezapomeňte tedy na nějaké ty stojací lampy na nožce, lampičky na stolky a pochopitelně i svíčky a svícny.

Náš tip: Zkuste si někdy udělat čas a vytvořit třeba i s dětmi své vlastní stínítko. Stačí koupit to nejjednodušší z papíru a polepit ho různými tvary nebo pomalovat. Takhle se dá donekonečna měnit nálada v pokoji.

9) Místo odpočinku

Po cestě domů si chce každý odpočinout. Myslete na to, že ne vždy je tulení to pravé, každý si sem tam chce užít dostatek pohodlí, aniž by se musel mačkat. Pohodlné sezení jako gauč, křesla či sedačka je základ. Stohovatelné nebo skládací židle s polštářky, sedací pytle (pokud je dost prostoru) a různé malé „bobíky“ možnosti posezení nenáročně rozšíří. Mít víc pohodlných míst k sezení ocení nejen vaše návštěva, ale celá rodina. Uvidíte, že časem si každý obsadí to své pravé místečko.

Náš tip: Větší polštáře na sezení na zemi

10) Trochu vtipu nezaškodí

Co by to bylo za život, kdybychom se alespoň jednou denně nezasmáli. Něco vtipného, veselého si domů pořiďte i vy.

Náš tip: Asymetrický nábytek (tvarem, velikostí, barvou ...), humorný obrázek (třeba vaše karikatura z dovolené), legrační soška atd.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Palety doma využijete na tisíc způsobů

Návod krok za krokem: Vyrobte si do obýváku stylový obklad ze starých palet

Nejdůležitějším kusem nábytku v obýváku je pohovka

Základní pravidla, jak vytvořit ideální obývák pro relax i zábavu

V každém z bytů může být parkování až pro čtyři auta

Bojíte se o své auto? Co takhle parkovat ho v obýváku?


Článek je zařazen v:
Speciály:
Reklama