Vánoce

22. listopadu 2018 06:00

Matouš Hartman

10 tipů, jak přežít Vánoce doma s rodinou a nepohádat se

Svátky nejsou vždycky plné pohody. Jak se na ně připravit, užít si je a nezakončit je mezigenerační hádkou? Mrkněte na naše tipy a inspirujte se. Pokud dodržíte pár základních pravidel, nebudou vás čekat konflikty ani nepříjemné momenty.

Vymezit si přesný čas

Vánoce mají představovat odpočinek, je koneckonců volno. Zvlastní zkušenosti ale víme, že si o svátcích odpočine jen málokdo. Udělejte si plán návštěv a setkání a vymezte si přesné časy. Je jasné, že spřáteli na pivu vydržíte zásadně déle než na kachně u babičky. Stanovte si časy a těch se držte a samozřejmě nezapomeňte proložit jednotlivá setkání chvílemi odpočinku.

Neodporovat

Nejíte cibuli, majonézu, kapra, kyselé okurky a spoustu dalších věcí? O Vánocích často musíte udělat výjimku. Počítejte stím, protože zejména starší generace nechápe, proč nejíte cukroví, když ho dřív všichni jedli. Co je tohle za módu? Sopakovaným vybízením ke konzumaci počítejte a obrňte se vůči němu.

Být ten, kdo zve

Nezdá se to jako jednodušší řešení, ale je. Zvlášť pokud se chcete setkat se členy rodiny. Jako hostitel nebo hostitelka určujete vy, jak bude setkání vypadat, co se bude jíst, vkolik hodin se návštěva odehraje.

Uklidit

Pozvání můžete využít i jako donucovací prostředek ktomu, abyste uklidili. Babička bude vždycky zkoumat, jak váš byt vypadá. Pokud nechcete mít suklízením moc práce, mrkněte na naše tipy na vánoční úklid.

Zvelebit domov

Udělejte předvánoční nákupy, pořiďte si nové ozdoby, dekorace, světélka. Vyzdobte si byt a připravte ho na návštěvy. Neberte vánoční výzdobu jako nutnost, ale jako zábavu. Můžete zkusit i nějaké DIY projekty, třeba ozdoby zpomerančů vypadají skvěle.

Neprovokovat

Nesnažte se vyvolávat napětí, i když ktomu každé rodinné setkání svádí. To se může týkat i vašeho oblečení nebo bytu. Pokud víte, že vaše matka vždycky protočí oči, když vidí neumyté nádobí, ukliďte kuchyň, než přijde. Nikdo se pak nenaštve hned na začátku setkání.

Neexperimentovat

Vytáhnout krevety na prarodiče je hodně riskantní krok. Brouci se nejedí. Počítejte stím a když budete připravovat pohoštění, používejte jen takové ingredience, o nichž víte, že je jedí všichni.

Pozvat všechny najednou

Chcete pozvat více lidí? Udělejte to. Pokud máte v plánu vidět se se všemiprarodiči, pozvěte je najednou. Budou si spolu nejen povídat, ale omezí se i prostor pro jakékoli poznámky. To samé platí o vašich rodičích a rodičích partnera/partnerky. Přátele také zvěte naráz. Vytvoří se zajímavá společenská událost, ale vždy dejte pozor, abyste nepozvali dva lidi, kteří se navzájem nemají rádi. To by nedopadlo dobře, minimálně by doma bylo cítit napětí, což rozhodně nechcete.

Vůbec nebýt doma

Pokud se i tak bojíte, že by návštěva u vás doma představovala riziko, domluvte se na setkání mimo domov. Co takhle vzít příbuzné na kávu nebo na koncert? Doba setkání je jasně daná a jako bonus dostanete kulturní zážitek.

Těšit se na samotu

Svátky představují neustálé sdílení společných chvil. Navíc rodinu si na rozdíl od přátel nevybíráme a nemáme od ní takový odstup. Kdo se nepohádá o Vánocích, jako by ani svátky neslavil. Těšte se na nejbližší víkend po svátcích, kdy si konečně odpočinete a budete sami.


Přečtěte si také