Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

12 moderních sakrálních staveb, které mění zažité tradice

Nejnovější stavby náboženského života: katolický kostel v podobě stanu na útesu, klášter, který vypadá jako moderní bytový dům, či synagoga, která by dokonale zapadla mezi jednací sály eurounijních institucí.
Vydáno: 14.01.2015
Mešita KAPSARC Community Mosque v Rijádu v Saúdské Arábii, autor: HOK
Autor: A.D. Alolyan Mešita KAPSARC Community Mosque v Rijádu v Saúdské Arábii, autor: HOK
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V Evropě, kde společnost mnohdy staví církve na stejnou úroveň se zájmovými kroužky, se bohužel s žitým náboženstvím nejsilněji setkáváme v okamžiku, kdy dva fanatičtí šílenci vystřílejí redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo v Paříži. Náboženský život má naštěstí zcela jiné podoby a jeho zhmotněním je mimo jiné architektura.

Náboženskou architekturu po staletí utváří tradice, ale časy se mění a kostely po pseudogotické vlně přelomu 19. a 20. století už dobrých sto let neurčuje věž a vitráže v oknech. Časopis Faith and Form, zabývající se vztahem mezi náboženstvím, uměním a architekturou, ocenil loni desítku projektů v soutěži 2014 International Awards for Religious & Architecture. Porota vybrala stavby, které podle nich proměňují zažité normy, jak by měla vypadat mešita, ekumenická modlitebna či klášter.

Kostel "Tale of the Tongs" na ostrově Inishturk v Irsku, studentský projekt, autor: Travis Price Architects/ Catholic University of America/Spirit of Place-Spirit of Design, Inc.
Autor: Michael McLaughlin Kostel "Tale of the Tongs" na ostrově Inishturk v Irsku, studentský projekt, autor: Travis Price Architects/ Catholic University of America/Spirit of Place-Spirit of Design, Inc.

Porota tak ocenila skutečnost, že vítězné stavby měly odvahu a ochotu odlišit se od architektonické tradice náboženství, kterému slouží. „Jsou ochotní prozkoumat další cesty ve své tradici, nově je definovat a možná tak založit tradici novou,“ řekl časopisu jeden z porotců. Katolická kaple odhodila zvonici a místo toho přijala cihlovou fasádu inspirovanou obytnými domy. Mešita v Saúdské Arábii si zachovala svou citadelu, ta je však oddělená od skleněné stěny odrážející se v reflexním bazénu. Modlitební prostor v Thajsku připomíná chýši díky doškové střeše a hliněným zdem. Kanadský klášter by směle mohl soutěžit s moderními obytnými domy. Podívejte se na dvanáctku oceněných sakrálních staveb.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Stavby Franka Gehryho přepisují učebnice architektury

Tančící dům má nového bratříčka: Brouka od slavného architekta Franka Gehryho

Svítící váza od studia Dechem

VIDEO: Chytrá věcička, která je vázou i světlem zároveň

Při výstavbě interiérových dělících příček se s betonovou tvárnicí LiCrete pracuje podobně jako se skleněnou tvárnicí (luxferou)

Češi vymysleli průhledný beton

Článek je zařazen v:
Speciály:
Reklama