Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Češi vymysleli průhledný beton

Dvojici tuzemských konstruktérů se podařilo zdánlivě nemožné – vymysleli průhledný beton.
Vydáno: 29.04.2014
Při výstavbě interiérových dělících příček se s betonovou tvárnicí LiCrete pracuje podobně jako se skleněnou tvárnicí (luxferou)
Autor: gravelli.com Při výstavbě interiérových dělících příček se s betonovou tvárnicí LiCrete pracuje podobně jako se skleněnou tvárnicí (luxferou)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jiří Peters a Ladislav Eberl hledali způsob, jak ve stavbách prosvětlit chladně působící šedivou hmotu. Proto se zabývali vývojem stavebního materiálu, jehož mechanické vlastnosti vyhoví požadavkům kladeným na nosné konstrukce, ale na rozdíl od konvenčních materiálů umožní průchod světla. Výsledkem jejich experimentů se nakonec stala tvárnice, která tyto požadavky plní – je nosná, ale zároveň skutečně světlo propouští.


Výsledná tvárnice, nebo panel pak přenáší světlo skrze všechny své povrchy a zároveň má skvělou nosnost
Autor: gravelli.com Výsledná tvárnice, nebo panel pak přenáší světlo skrze všechny své povrchy a zároveň má skvělou nosnost

Právě v tom je její unikátnost, řadí se totiž pouze k několika dalším materiálům se stejnými přednostmi, které už jsou ve světě k dispozici. Označení průhledný beton je zavádějící, ale marketingově určitě zafunguje lépe, než kdyby byl prototyp představován sice přesněji, ale mírně kostrbatě, tedy v tomto případě jako patentovaný systém vnitřního světlovodu zalitý betonem. Správnější by ale bylo pojmenování průsvitný beton.

Jak na to šli v Maďarsku
Architekt Ron Losonczi představil v roce 2001 průsvitný beton s názvem LiTraCon. V tomto případě se jedná o jemnozrnnou betonovou směs, do které jsou v poměru čtyř procent přimíchána skleněná vlákna. Losonczi v roce 2004 založil vlastní firmu, která má za sebou několik úspěšných realizací nejenom v Maďarsku, ale například ve Švédsku, Německu, Spojených státech nebo v Belgii.

A o co se tedy vlastně jedná? Onou novinkou, která nedávno získala ocenění Česká inovace pro rok 2013, je tvárnice s názvem LiCrete Block, což je velice zjednodušeně řečeno plexisklo zalité betonem. „Do pruhů z pevného plexiskla jsou vyřezány drážky tak, aby do sebe jednotlivé pruhy zapadaly. Vzniklou mřížku jsem pak uzavřel do obdélníkového bednění a zalil betonem. Výsledkem byla cihla, která dokázala propustit pětkrát více světla než naše původní prototypy,“ popisuje cestu k průhlednému betonu jeden z jeho autorů, Jiří Peters.

Tvárnice přenášející světlo by mohly zaujmout především architekty a interiérové designéry. Problém, jak prosvětlit zdi, ostatně řeší stavaři na celém světě už dlouhá léta a mladí Češi tedy přidávají například ke starým známým luxferům další z možností, jak dostat denní světlo i do temných míst. Příčka z průhledného betonu prosvětlí tmavou místnost a využití se nabízí také při výrobě schodišť. Tam by tvárnice mohly zafungovat jako bezpečností prvek.

Autoři tvárnice LiCrete Jiří Peters a Ladislav Eberl
Autor: gravelli.com Autoři tvárnice LiCrete Jiří Peters a Ladislav Eberl

Autory prototypu, jehož uvedení na náš trh je naplánováno na podzim letošního roku, jsou Jiří Peters a Ladislav Eberl, zakladatelé firmy, která se zaměřuje na designové výrobky z betonu. Vzorky jejich LiCretu jsou už v některých světových materiálových knihovnách, například v New Yorku nebo v Singapuru. A letos na podzim (2014) se už na Moravě rozběhla výroba.

Pokud si celou věc chcete lépe představit, podívejte se na video:

Průhledný beton
Průhledný beton

Průhledný beton určitě chladněji přijmou stavebníci, kteří nemají na vyhazování. Metr čtvereční tvárnic LiCrete by měl být totiž k dispozici za deset tisíc korun, zatímco luxfery pořídíte na stejnou plochu i za tisícovku. Naopak fanoušci designových vychytávek už určitě přemýšlejí, kde svoje hnízdečko prosvětlit. Pro ně budou cihly k mání v několika barevných odstínech a časem i v různých vzorech.

(jab)

Mohlo by vás zajímat:

Ostré i ladně oblé křivky v jednom, zároveň ostrý kontrast bílé a červené. Že by ideální koupelna pro příznivce jistého fotbalového klubu? Ne, umyvadlo se jmenuje Abisko. Inspiraci našli designéři firmy Eumar ve švédském stejnojmeném národním parku

Přečíst si e-mail v umyvadle? Co dnes umí sanita

Vodovodní rozvody jsou mnohdy velmi zastaralé, doma se ale vyzbrojte moderními technologiemi

Voda za posledních 20 let zdražila o 800 procent. Jak ušetřit?

Článek je zařazen v:
Reklama