Bydlení

2. ledna 2023 10:15

redakce Prima Living

5 předsevzetí k dobrému bydlení, které si dejte do roku 2023 a opravdu je splňte

Předsevzetí do nového roku se nemusí týkat jen posilovny, hubnutí nebo anglické konverzace. Klidně svá předsevzetí a dobré úmysly směrujte k místu, které je vám nejblíž den co den – k domovu. Zkuste si uvědomit, co mu chybí k dokonalosti, a pokud je to ve vašich silách, zapracujte na tom.

1) Udržitelné bydlení

Teď nemáme na mysli to, že vás z bytu nevyhodí pro neplacení složenek, ale ekologii i šetrnost k životnímu prostředí. Zkuste se zamyslet, jak doopravdy doma žijete. Kolik odpadů doma vyrobíte, jak odpadky třídíte, zda jsou všechny věci, které kupujete, nezbytné a nutné. Také si rozmyslete, jestli opravdu potřebujete novou komodu a nebyla by větší zábava zkusit na vlastní pěst zrenovovat ten krásný prádelník po babičce? Není lepší originální kus s příběhem, než další globálně rozšířený a nepříliš bytelný nábytek z některého z obchodních řetězců?

2) Pryč s krámy

Není nač čekat, není proč to odkládat! Vstup do nového roku si přímo říká o čistku obydlí. A to pořádnou! S likvidací vánočního stromku a postupném odklízení dekorací po svátcích se pořádně pusťte do úklidu a třídění. Uvědomte si, že máte po Vánocích pravděpodobně doma nové věci a udělejte jim místo úklidem těch, na které jste si celý minulý rok ani nevzpomněli. A navíc, taková debordelizace příbytku má neuvěřitelné terapeutické účinky.

3) Vyjádřete se

Váš dům/byt – váš hrad! Domov by nemělo být jen místo, kam složíte hlavu po práci, ale měl by o vás vypovídat. Jací jste, kdo jste, co máte rádi… Jinak bude vypadat byt mladého studenta, jinak umělkyně a jinak IT experta. Nedejte na konformní koncepty a katalogy. Ponořte se do svého nitra! Udělejte si životní prostor konečně takový, abyste se v něm cítili báječně. Co na to povědí sousedi nebo rodiče, hoďte za hlavu a vyjádřete se!

4) Pořádek dělá přátele

Nikdo není ostrov a to platí i o bydlení. Dlužíte peníze za hypotéku? Nezaplatili jste popelnici? Obcházíte úklid společných prostor nebo vás sousedi nemohou vystát kvůli hlučným mejdanům? Dejte si své vztahy a splátky do pořádku a v roce 2023 sekejte latinu. Protože znáte to: jak se do lesa volá….

5) Přestěhujte se!

Tedy pokud vám bydlení nevyhovuje. Nenechte se zastrašit komplikacemi a zkuste si představit, jak by se vám v rámci vašich možností nejlépe bydlelo. Chcete malý eko-domek? Střešní byt? Potřebujete větší kuchyň anebo se vaše rodina rozrůstá a je nutné najít větší prostor? Řešte to, protože kdo hledá, najde. Zapomeňte na výmluvy, investujte čas, běžte se poradit a prostě se do toho pusťte. Život příliš rychle letí na to, abyste bydleli, jak vlastně nechcete…

Zdroj: Prima Living (ku)


Přečtěte si také