Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

5 tipů, jak rychle pohostit nečekanou návštěvu

Dokážete pohostit nečekanou návštěvu? Máme pro vás tipy jak na to.
Vydáno: 25.12.2016
Sýr, čerstvé nebo sušené ovoce a lahvička dobrého vína – stačí málo a luxusní občerstvení je připraveno během pár okamžiků
Sýr, čerstvé nebo sušené ovoce a lahvička dobrého vína – stačí málo a luxusní občerstvení je připraveno během pár okamžiků Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jsou návštěvy, které přivítáme rádi i v případě, kdy jsou neohlášené. A pak jsou nečekaní hosté, kteří se prostě špatně odmítají. Poradíme, jak být dobrým hostitelem v každém případě, i bez dostatečného času na přípravu.

Příprava meníčka pro hosty se odvíjí podle míry radosti, s jakou je očekáváme, ale také podle příležitosti, ke které je zveme. A velkou roli hraje i čas, který máme na přípravu, některé návštěvy totiž spadají do kategorie takzvaně nečekaných. V nejlepším případě se hosté ozvou s malým předstihem s tím, že právě projíždějí naším městem a rádi by nás viděli. V tom horším zazvoní s lahví vína nebo balíčkem kávy přímo u dveří. Vidíme je rádi, ale zákonitě začneme propadat panice. V prvním momentu nám většinou v hlavě naskakuje špinavé nádobí ve dřezu, poházené prádlo v obýváku a ručníky v koupelně, které jsme zrovna měli v plánu vyměnit. Teprve potom nám začne docházet, že bychom k láhvi vína nebo čerstvě uvařené kávě měli připravit alespoň něco malého k zakousnutí.

Co se vyplatí mít vždycky doma pro případ nečekané návštěvy:

Čerstvou zeleninu a ovoce
Olivy, oříšky nebo sušené ovoce
Bagetky na dopečení nebo toustový chléb
Pár balíčků sýra nebo kvalitní uzeniny
Základní suroviny pro pečení (olej, cukr,vejce, polohrubou mouku)
Bílý jogurt nebo kysanou smetanu
Kávu a láhev vína

Rozhodujte se podle momentálního stavu zásob a času, který máte na přípravu
Rozhodujte se podle momentálního stavu zásob a času, který máte na přípravu
Thinkstock

Když máme na přípravu celou hodinu

60 minut je vcelku luxusní doba na přípravu občerstvení. Průměrně zdatná hospodyně stihne upéct například bábovku, většina z nás si troufne doběhnout pro pár chybějících drobností do nejbližšího obchodu. Je čas i na tu výměnu ručníků a přejetí umývadla houbičkou, ale s úklidem to nepřehánějte, abyste se o všechen čas nepřipravili. Pokud máte suroviny na pečení, pusťte se do toho, ale hned, aby moučník stihl před příchodem návštěvy vychladnout. Ideální je už zmíněná bábovka, dobrý bude i perník. Sázejte ale jen na už vyzkoušené a ověřené recepty. Šťastní majitelé chlazeného listového těsta by se neměli zdržovat čištěním jablek na klasický závin, s kouskem sýra, ostrým kečupem a kořením dle chuti mohou daleko rychleji připravit luxusní slané šneky.

Co jde, udělejte dopředu

Čekáte o svátcích velkou návštěvu? 7 rad, jak se na ni připravit

Půl hodinka také dobrá

30 minut mezi ohlášením a příchodem návštěvy je ideální na přípravu něčeho jednoduššího. Pokud máte dostatek čerstvé zeleniny a suroviny na pikantní dip, pusťte se do této možnosti. Na dobrou omáčku vám postačí například kelímek bílého jogurtu nebo kysané smetany, sůl, pepř, chilli, a několik stroužků česneku, s trochou něčeho zeleného se dostanete zase o úroveň výš. Dip naservírujte v mističce a na namáčení do něj nakrájejte úhledné zeleninové hranolky. Výborná je mrkev, salátová okurka, řapíkatý celer nebo paprika. Pro přípravu sladkého dezertu je půlhodinka málo. Můžete ale zalovit v mrazáku a pokud máte ve zvyku ukládat sem zbytky koláčů nebo cukroví, máte vyhráno. Super sladké a rychlé pohoštění je zmrzlinový pohár s čerstvým ovocem, které si můžete ještě před příchodem návštěvy očistit a nakrájet.

Jedna z možností, jak amarant zařadit do jídelníčku – lehký zeleninový salát s uvařeným amarantem

Starý indiánský recept na zdraví: amarant čili laskavec

Jé, to je ale překvapení…

I to se stává, říká se, že je to neslušné, ale co už s tím, když máme hosta bez ohlášení za dveřmi. Někteří možná zvládnou dělat, že nejsou doma, ale většina z nás i takovéto návštěvě dveře otevře a pozve ji dál. Třeba je to kamarád, který zrovna potřebuje vaši pomoc a povzbuzení. Nabídněte obligátně něco pití a při jeho přípravě prošmejděte lednici a spíž. Nezdržujte se přípravou sladkého dezertu nebo dipu, pouze nakrájejte objevenou zeleninu a k ní naservírujte sýr, olivy, oříšky, pečivo, slané kvekry, prostě cokoliv najdete. Dobře bude vypadat i mísa s umytým čerstvým ovoce nebo tácek, na který narovnáme ovoce sušené. Pokud máte toustový chléb nebo jiné pečivo a tvrdý sýr a začínáte pomalu tušit, že se návštěva protáhne, naskládejte krajíčky na plech, slabě potřete máslem nebo olivovým olejem, nahoru položte plátky sýra (jestliže máte, přidejte i šunku nebo kousek rajčátka) a dejte zapéct pod gril, tyhle toustíky jsou dobré a rychlé, jejich příprava vás téměř nezdrží.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Domek stojí na kouzelném místě u jezera

Rozvedená matka tří dětí si sama postavila dům

Dům jistí ocelové skoby

Žili byste v domě, který visí na hraně útesu?

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama