Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Čekáte o svátcích velkou návštěvu? 7 rad, jak se na ni připravit

Bojíte se, že se zase nezastavíte a budete jen vařit kafe a chystat?
Vydáno: 23.12.2016
Co jde, udělejte dopředu
Co jde, udělejte dopředu Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

"Chystáte oslavu, tak se pojďte najíst," pak už se k jídlu nedostanete - to byla rada restauratéra, kterou mi kdysi dal, když jsem na večer připravovala velkou sešlost. Nejprve jsem ji nechápala - vždyť jídla bude spousta. A měl pravdu - během oslavy jsem se musela věnovat všem lidem kolem, hlídat, aby všichni měli všechno. Jak jsem mu byla vděčná, že jsem si ve tři odpoledne dala kus masa s rýží a salátem. 

Lehce se vám to může stát i při rodinné vánoční návštěvě: Tetička bude chtít kafe, strýc pivo, dětem dojde cukroví, pes převrhne misku s vodou, kterou rozšlapou děti. Večer se zhroutíte na gauči a když se vám to stane třetí rok po sobě, řeknete si, že žádné vánoční oslavy už nechcete, že to má do svátků klidu hodně daleko.

To by byla škoda, kdy jindy máme tři dny volna a jsme všichni nastavení na vzájemné návštěvy? Na návštěvu se dopředu připravte a uvidíte, že to půjde jak po másle.

1. Skliďte, co se dá.
Máte pocit, že doma o sebe zakopáváte při běžném provozu? Co teprve, až se k vám nahrnou ostatní. Dopředu skliďte kabáty a boty a nechte na věšáku a v předsíni vždy jen jeden aktuální model: Počítejte s tím, že vám asi přinesou dárky - nechte se místo na stole nebo skříňce, kam je položíte.

Krása vánoční hvězdy - Obrázek 31

Potěšte se: Dechberoucí dekorace z vánoční hvězdy

2. Připravte si jídlo
Snažte se dopředu si připravit maximum jídla, aby jste už vše mohla rovnou servírovat. Nečekejte, že budete dělat jednohubky, až když přijde návštěva, to si s ní fakt nepokecáte nebo jen na stojáka v kuchyni. Ideálně sundejte jen potravinovou fólii a je to.

3. Dopředu si připravte skleničky a další nádobí
Už asi tak víte, co kdo pije, také víte, co můžete nabídnout. I na banketech stojí připravené skleničky a talířky vedle jídla. Tak si nádobí vyskládejte na stolek či skříňku v obýváku.

4. Nakupte jednorázové nádobí
I když jsou Vánoce velkým svátkem, pokud čekáte velkou návštěvu, nestyďte se koupit i jednorázové nádobí - dnes se dá dostat v opravdu vkusném provedení a každý to pochopí.

Najděte jim jejich místo

Jak doma skladovat potraviny. Víte, kde uložit česnek či rajčata?

5. Samoobsluha
Nenápadně tak lidi připraveným nádobím vybídnete k tomu, aby se obsloužili. Podle toho, jak v které rodině to máte zařízené, ale návštěva někdy nechce chodit domácím do kuchyně. Ale když najde nádobí v obýváku, ráda se obslouží.

6. Řekněte si o pomoc
Pokud k vám o Vánocích nechodí velvyslanec, nestyďte se říct si o pomoc - zaúkolujte rodinu ale i návštěvu.

7. Nečekejte od sebe, co nedokážete splnit
Hlavně si ale udělejte pořádek v hlavě a nestresujte se. Nejste na soutěži, kde vám strhnou body za to, že někdo čekal 20 minut na kafe. V klidu, i vy se chcete bavit. Prostě si to užijte.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Tradice vánočního stromku

První vánoční stromky se na Vánoce prostě snědly

Vánoční hvězda

Jak správně koupit vánoční hvězdu. A jak se o ni dobře starat

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama