Bydlení

23. prosince 2016 12:25

Markéta Zídková

Čekáte o svátcích velkou návštěvu? 7 rad, jak se na ni připravit

Bojíte se, že se zase nezastavíte a budete jen vařit kafe a chystat?

"Chystáte oslavu, tak se pojďte najíst," pak už se k jídlu nedostanete - to byla rada restauratéra, kterou mi kdysi dal, když jsem na večer připravovala velkou sešlost. Nejprve jsem ji nechápala - vždyť jídla bude spousta. A měl pravdu - během oslavy jsem se musela věnovat všem lidem kolem, hlídat, aby všichni měli všechno. Jak jsem mu byla vděčná, že jsem si ve tři odpoledne dala kus masa s rýží a salátem.

Lehce se vám to může stát i při rodinné vánoční návštěvě: Tetička bude chtít kafe, strýc pivo, dětem dojde cukroví, pes převrhne misku s vodou, kterou rozšlapou děti. Večer se zhroutíte na gauči a když se vám to stane třetí rok po sobě, řeknete si, že žádné vánoční oslavy už nechcete, že to má do svátků klidu hodně daleko.

To by byla škoda, kdy jindy máme tři dny volna a jsme všichni nastavení na vzájemné návštěvy? Na návštěvu se dopředu připravte a uvidíte, že to půjde jak po másle.

1. Skliďte, co se dá. Máte pocit, že doma o sebe zakopáváte při běžném provozu? Co teprve, až se k vám nahrnou ostatní. Dopředu skliďte kabáty a boty a nechte na věšáku a v předsíni vždy jen jeden aktuální model: Počítejte s tím, že vám asi přinesou dárky - nechte se místo na stole nebo skříňce, kam je položíte.

2. Připravte si jídloSnažte se dopředu si připravit maximum jídla, aby jste už vše mohla rovnou servírovat. Nečekejte, že budete dělat jednohubky, až když přijde návštěva, to si s ní fakt nepokecáte nebo jen na stojáka v kuchyni. Ideálně sundejte jen potravinovou fólii a je to.

3. Dopředu si připravte skleničky a další nádobíUž asi tak víte, co kdo pije, také víte, co můžete nabídnout. I na banketech stojí připravené skleničky a talířky vedle jídla. Tak si nádobí vyskládejte na stolek či skříňku v obýváku.

4. Nakupte jednorázové nádobíI když jsou Vánoce velkým svátkem, pokud čekáte velkou návštěvu, nestyďte se koupit i jednorázové nádobí - dnes se dá dostat v opravdu vkusném provedení a každý to pochopí.

5. SamoobsluhaNenápadně tak lidi připraveným nádobím vybídnete k tomu, aby se obsloužili. Podle toho, jak v které rodině to máte zařízené, ale návštěva někdy nechce chodit domácím do kuchyně. Ale když najde nádobí v obýváku, ráda se obslouží.

6. Řekněte si o pomocPokud k vám o Vánocích nechodí velvyslanec, nestyďte se říct si o pomoc - zaúkolujte rodinu ale i návštěvu.

7. Nečekejte od sebe, co nedokážete splnitHlavně si ale udělejte pořádek v hlavě a nestresujte se. Nejste na soutěži, kde vám strhnou body za to, že někdo čekal 20 minut na kafe. V klidu, i vy se chcete bavit. Prostě si to užijte.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také