Bydlení

25. září 2018 16:26

redakce Prima Zoom

5 zlozvyků, kvůli kterým můžete vyhořet. Děláte je?

Někdy je problém, když přeskočí jiskra. Může z ní být požár a vám z domu zbude jen hromádka popela.

Nezvat si kominíka

Krbová kamna a krby jsou úžasnou dominantou bytu, ale musíme se o ně pořádně starat. Měli bychom čistit nejen vnitřek kamen, ale dvakrát do roka (třikrát při celoročním užití) i komín. Tady nastává problém. Komín si sice můžeme vyčistit sami, ale kontrolu musí provést kominík. Potvrzení vás vyjde na několik stovek, odborné čištění se pohybuje kolem tisícovky. Pokud si komín nenecháte zkontrolovat, vystavujete se riziku, že budete muset zaplatit za případné škody při požáru. Nezapomínejte také čistit a kontrolovat komíny na chalupách, i když krby ve víkendových domovech využíváte méně často.

Nechávat jídlo na sporáku

Všichni víme, že nesmíme odcházet od vaření, ale upřímně kdo znás to dodržuje. Proto připomínáme, abyste od hrnce sobědem nikdy neodcházeli. Zároveň si dávejte pozor na sklokeramickou desku, která zůstává horká i po vypnutí. Můžete na ni položit utěrku a…

Zapomínat na svíčky

Ne nadarmo je vždy na obalech svíček, že je nesmíte nechávat hořet bez dozoru. Pokud si svíčky zapalujete večer, vždy pořádně zkontrolujte, zda jste je uhasili před odchodem do postele. Někdy na pořádný požár stačí i pár minut. Obzvlášť velkou pozornost byste měli věnovat svíčkám, které nejsou ve skleněných obalech a těm, vnichž jsou zality hořlavé předměty… Dají se totiž i pořídit svíčky se sušenými květy, skořicí a podobně.

Zakrývat elektroniku

Mobily nebo notebooky se dokážou pořádně zahřát. Některé nabíječky také mohou způsobit požár, pokud je používáme a přikryjeme je třeba polštářem nebo peřinou (kdo znás nedobíjí mobil přes noc vložnici?). Elektroniku byste neměli odkládat na hořlavé povrchy nebo ji překrývat. Teplota se pak kumuluje a může vyústit vpožár.

Zatěžovat rozvody

Prodlužovačky smnohonásobnými zásuvkami nejsou od toho, aby posloužily jako plnohodnotné elektrické rozvody. Mají dočasně vyřešit problém snedostatkem zásuvek. Nespoléhejte na ně. Mohli byste přetížit rozvody a způsobit si horší problémy než vyhozené pojistky.


Přečtěte si také