návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

5 zlozvyků, kvůli kterým můžete vyhořet. Děláte je?

Vydáno: 25.09.2018
Zlozvyky, kvůli kterým můžeme vyhořet
Autor: istock.com Zlozvyky, kvůli kterým můžeme vyhořet
Někdy je problém, když přeskočí jiskra. Může z ní být požár a vám z domu zbude jen hromádka popela.

reklama

Nezvat si kominíka

Krbová kamna a krby jsou úžasnou dominantou bytu, ale musíme se o ně pořádně starat. Měli bychom čistit nejen vnitřek kamen, ale dvakrát do roka (třikrát při celoročním užití) i komín. Tady nastává problém. Komín si sice můžeme vyčistit sami, ale kontrolu musí provést kominík. Potvrzení vás vyjde na několik stovek, odborné čištění se pohybuje kolem tisícovky. Pokud si komín nenecháte zkontrolovat, vystavujete se riziku, že budete muset zaplatit za případné škody při požáru. Nezapomínejte také čistit a kontrolovat komíny na chalupách, i když krby ve víkendových domovech využíváte méně často.

Kontrolu může provést jen kominík
Autor: profimedia.cz Kontrolu může provést jen kominík

Nechávat jídlo na sporáku

Všichni víme, že nesmíme odcházet od vaření, ale upřímně kdo z nás to dodržuje. Proto připomínáme, abyste od hrnce s obědem nikdy neodcházeli. Zároveň si dávejte pozor na sklokeramickou desku, která zůstává horká i po vypnutí. Můžete na ni položit utěrku a…

Vyhořet můžete i kvůli odběhnutí od vaření
Autor: istock.com Vyhořet můžete i kvůli odběhnutí od vaření

Zapomínat na svíčky

Ne nadarmo je vždy na obalech svíček, že je nesmíte nechávat hořet bez dozoru. Pokud si svíčky zapalujete večer, vždy pořádně zkontrolujte, zda jste je uhasili před odchodem do postele. Někdy na pořádný požár stačí i pár minut. Obzvlášť velkou pozornost byste měli věnovat svíčkám, které nejsou ve skleněných obalech a těm, v nichž jsou zality hořlavé předměty… Dají se totiž i pořídit svíčky se sušenými květy, skořicí a podobně.

Svíčky nenechávejte bez dozoru
Autor: unsplash.com Svíčky nenechávejte bez dozoru

Zakrývat elektroniku

Mobily nebo notebooky se dokážou pořádně zahřát. Některé nabíječky také mohou způsobit požár, pokud je používáme a přikryjeme je třeba polštářem nebo peřinou (kdo z nás nedobíjí mobil přes noc v ložnici?). Elektroniku byste neměli odkládat na hořlavé povrchy nebo ji překrývat. Teplota se pak kumuluje a může vyústit v požár.

Elektroniku si do postele bereme běžně...nepřikrývejte ji!
Autor: istock.com Elektroniku si do postele bereme běžně...nepřikrývejte ji!

Zatěžovat rozvody

Prodlužovačky s mnohonásobnými zásuvkami nejsou od toho, aby posloužily jako plnohodnotné elektrické rozvody. Mají dočasně vyřešit problém s nedostatkem zásuvek. Nespoléhejte na ně. Mohli byste přetížit rozvody a způsobit si horší problémy než vyhozené pojistky.

Nepřetěžujte elektrické rozvody
Autor: istock.com Nepřetěžujte elektrické rozvody

reklama

Článek je zařazen v: požár , oheň , komín , kamna , krbová kamna , krb , bezpečnost , bezpečný domov

reklama

Přečtěte si také