Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

7 skvělých pokojovek, které jsou ideální do koupelny

Koupelna je dost specifické místo pro pěstování květin – světla málo nebo vůbec žádné, navíc vysoká vlhkost vzduchu. V miniaturních koupelnách bez oken pěstování rostlin raději nedoporučujeme, majitelé prostornějších koupelen s alespoň malým oknem už mohou o nějaké vhodné pokojovce uvažovat. Vybírat mohou hlavně z rostlin, jejichž přirozeným prostředím jsou nižší patra tropických nebo subtropických pralesů, kde je vlhko a sluneční paprsky tam většinou vůbec nedopadnou. Jestli si při relaxaci ve vaně chcete dopřát i pohled do uklidňující zeleně, podívejte se, kterým květinám budou podmínky v koupelně vyhovovat.
(bras)

Aspidistra elatior neboli kořenokvětka či domácí štěstí
kvetiny do koupelny1
kvetiny do koupelny1
Aspidistra elatior neboli kořenokvětka či domácí štěstí

Aspidistra je jednou z květin, kterým se bude v koupelně nejenom dařit, ale budou se tam i dobře vyjímat. Ve své domovině roste ve stínu stromů, takže k životu nepotřebuje mnoho světla, spokojí se i se stinným místem, zato ale s vysokou vzdušnou vlhkostí. Při výběru stanoviště je užitečná i informace, že aspidistrám nevadí průvan. Mají podlouhlé tmavozelené listy, jejich květ je pro pěstitele nepodstatný – je nevýrazný a vyrůstá těsně nad zemí nebo dokonce pod ní. V létě květinu nezapomeňte zalévat, ale s mírou. Pokud nemá dostatek vody, začnou jí žloutnout listy, skvrny na listech se objeví při nedostatečné zálivce, ale i při přemokření. V době růstu aspidistru jednou za dva týdny přihnojte běžným tekutým hnojivem, přesazování odložte až do doby, kdy jí bude malý květináč, časté přesazování nemá ráda.

Země původu: tmavé lesy jižní Číny a Japonska
Výška: do 1 m
Světlo: polostinné nebo stinné místo
Zálivka: přiměřená, v zimě mírnější
Množení: dělením při přesazování

Peperomia neboli pepřinec
kvetiny do koupelny2
kvetiny do koupelny2

Podmínkám panujícím v koupelně s oknem na sever se v pohodě přizpůsobí i pepřinec. Díky jeho malému vzrůstu si ho jako potěchu můžete dopřát i v koupelnách malých rozměrů, jeho srdčité zelené listy se stříbrným žilkováním působí velice dekorativně. Vyberte mu ale stanoviště co nejblíže k oknu, potřebuje rozptýlené světlo mimo dosah slunečních paprsků, navíc mějte na paměti, že nesnáší průvan. Naopak ve vlhkém prostředí je jako doma, je to dokonce jedna z rostlin, které jsou doporučovány pro pěstování ve skleněných koulích nebo teráriích. V létě potřebuje hodně vody, jeho kořenový bal nesmí přeschnout, uškodit byste mu ale mohli i přemokřením. V zimě ho zalévejte podle teploty. Zhruba jednou za dva týdny pepřinec přihnojte, bez přísunu živin by se jeho mladé listy začaly postupně zmenšovat.

Země původu: pralesy Jižní Ameriky
Výška: 15 až 25 cm
Světlo:
jasné rozptýlené
Zálivka:
v létě hojná, v zimě mírná
Množení: dělením při přesazování nebo listovými řízky

Nephrolepis exalta neboli nefrolepis či ledviník
kvetiny do koupelny3
kvetiny do koupelny3

Kapradina zvaná ledviník je pro podmínky v koupelně přímo stvořená. Je to poměrně nenáročná pokojovka, ale měli bychom znát rizika, která by jí mohla uškodit. Je to především průvan a také nachlazení, v případě že květinu zaléváme i v teplotách pod 12 ºC. Dalšími rizikovými faktory jsou příliš velký květináč a nesprávně složení zeminy – ledviníku vyhovuje spíše kyselejší půda. Pokud jste se nenechali odradit a ledviník si pořídíte, odvděčí se vám nádhernými, až metr dlouhými, převislými listy, které vaší koupelně dodají ten správný šmrnc. Květinu můžete umístit třeba do závěsného květináče co nejblíže k oknu. Starejte se o to, aby její kořenový bal byl stále vlhký. I v koupelnových podmínkách ji často roste.

Země původu: vlhké pralesy Jižní Ameriky
Výška: 45 až 75 cm
Světlo: světlejší místo mimo dosah slunečních paprsků
Zálivka: v létě hojná, v zimě omezená
Množení: odnožemi nebo výtrusy

Platycerium neboli parožnatka
kvetiny do koupelny4
kvetiny do koupelny4

Parožnatka je kapradina velice impozantního zjevu, hlavně díky neobvyklým listům, které svým tvarem připomínají paroží. Rostou převisle a na svém rubu mají výtrusy. Kromě nich má parožnatka ještě další druh listů – ty jsou ploché a přidržují rostlinu na opoře. Pěstovat ji můžeme buď klasicky v květináči, nebo jako epifyt – to když její kořeny omotáme a upevníme ke kusu dřeva nebo kůry. Parožnatka potřebuje opravdu vysokou vlhkost vzduchu, i v koupelně ji tedy pravidelně roste. V období růstu ji vydatně zalévejte, vodu jí můžete dopřát i tak, že květináč na chvíli ponoříte do kbelíku s odstátou vodou. Její kořenový bal udržujte stále vlhký. Během léta ji nezapomeňte přihnojovat.

Země původu: tropické oblasti Afriky, Asie a Austrálie
Výška: 30 až 60 cm
Světlo: světlejší stanoviště až polostín
Zálivka: hojná
Množení: kořenovými výhonky nebo výtrusy

Adiantum raddianum neboli netík
kvetiny do koupelny5
kvetiny do koupelny5

Netík je jedna z nejkrásnějších kapradin, má interesantní převislé listy, které nesou velké množství drobných, jasně zelených laloků na černých řapících. Rod Adiantum zahrnuje až 250 druhů, které jsou rozšířeny v tropických a subtropických oblastech prakticky celého světa. I netík je vhodný pro pěstování v koupelně – nejlépe se mu totiž vede na stinném místě s normální pokojovou teplotou a vysokou vzdušnou vlhkostí. Má velice jemné listy, které je potřeba chránit před poškozením, i tak málokdy vydrží pěkné déle než rok. Na jaře proto starší lístky ořežte, aby uvolnily místo pro růst nových. Netík v době růstu zalévejte vydatně odstátou vodou, zemina v květináči by nikdy neměla vyschnout. Přihnojujte velice opatrně, používejte slabší tekutá hnojiva. V zimě zálivku omezte.

Země původu: pralesy tropického a subtropického pásma
Výška: do 60 cm
Světlo: stinné místo
Zálivka: hojná
Množení: výtrusy nebo dělením

Cyporus alternifolius neboli šáchor
kvetiny do koupelny6
kvetiny do koupelny6
Cyporus alternifolius neboli šáchor

Tato dekorativně působící bahenní rostlina vodu přímo miluje, můžete jí pěstovat v otevřeném akváriu, v nádobě s živným roztokem nebo v květináči, který bude stále v misce s vodou. V době vegetace šáchor navíc potřebuje dostatek rozptýleného světla, v koupelně ho proto postavte co nejblíže k oknu. Jeho rákosovitá stébla s chocholkami se budou na okně proti světlu nádherně vyjímat. Při přesazování s rostlinou manipulujte opatrně, její stonky jsou dost náchylné k poškození. Vzrostlejší rostliny rozdělte do několika květináčů. Pozor, měli byste vědět, že šáchor je rostlina, která velice chutná kočkám a dalším domácím zvířatům, někteří chovatelé konkrétně druh alternifolius pořizují, aby kočky odlákali od okusování jiných, třeba jedovatých rostlin.

Země původu: jižní Afrika
Výška: až 1 m
Světlo: jasně rozptýlené
Zálivka: vydatná, ve vodě může i stát
Množení: dělením nebo zakořeněním listenů ve vodě

Phalaenopsis neboli můrovec
kvetiny do koupelny7
kvetiny do koupelny7
Phalaenopsis neboli můrovec

Skutečně královskou ozdobou vaší koupelny se může stát i orchidej zvaná můrovec. V zemích svého původu roste ve vlhkých a teplých lesích, i jako pokojová rostlina tedy potřebuje teplo, dostatečně vlhký vzduch a rozptýlené světlo bez ostrých slunečních paprsků. Parapet koupelnového okna směřujícího na východ nebo na sever je tedy pro můrovce ideální. Pokud dodržíte při jeho pěstování pár důležitých pravidel, budete se z jeho kouzelných květů těšit řadu týdnů. Můrovec pěstujeme ve speciálním substrátu pro orchideje a přiživujeme ho hnojivem, které svým složením podporuje kvetení. Zvláštní pozornost věnujte zálivce – květináč jednou až dvakrát týdně na několik minut ponořte do nádoby nejlépe s dešťovou vodou, a poté nechte okapat. Stvol po odkvětu neodstřihávejte, dokud je zelený.

Země původu: tropické oblasti Asie
Výška: 10 až 60 cm
Světlo:
rozptýlené
Zálivka: mírná, ale pravidelná
Množení: odnožemi

Reklama