Bydlení

30. listopadu 2015 04:32

Markéta Zídková

7 tipů pro praktickou domácnost, které jsme se naučili od designérů

Drobné chyby jako špatně umístěný kávovar nebo myčka způsobují, že se v životě naběháte pětkrát víc, než je nutné. Následujících 7 tipů vám pomůže zorganizovat účelnější domácnost

1. Myčka, kterou snadno obsloužíte

Skříňky s nádobím poblíž myčky – máloco v kuchyni zdržuje tak, jako špatně umístěná myčka a skříňky na nádobí. Při hledání místa pro myčku jste omezeni přípojkou k vodě i odpadu a přístroj nemůže stát na protilehlé straně. I tak ale zbývají lepší alternativy k nešťastnému umístění hned na začátku úzké kuchyně, kde vyklopené dveře během vyklízení nádobí ztíží vstup do místnosti. Umístění myčky předurčuje i správnou polohu skříněk s nádobím co nejblíže nad tímto přístrojem – tedy pokud možno tam, kde stojíte ve chvíli, když nádobí vyndaváte.

2. Správně umístěný kávovar

Pro výše uvedené platí jedna výjimka. Veškeré nádobí a suroviny (ano, s výjimkou smetany), které používáte k přípravě kávy, mějte vedle kávovaru. Je to zvlášť důležité i vzhledem k ranní ospalosti, při níž by bylo zvlášť otravné křižovat místnost mezi mlýnkem, kávovarem a nádobím rozmístěných v protilehlých rozích.

3. Zákoutí pro přípravu nápojů

Pořádáte-li často večírky, vyplatí se vám i dobře organizované zázemí pro přípravu nápojů. To je hned vedle ledničky a kromě sklenic čítá i sadu základních kořalek, citrusy, mixér, prkénko a šejkr – vše na jednom místě.

4. Kuchyně bez zápachu

Příjemné prostředí je spjaté s čistotou. Zapáchající odpad dřezu idylu narušuje. Od povlaku na potrubí pomůže louh (prodává se v granulované podobě) nebo záchodová kyselina. Agresivní chemikálie ovšem aplikujte přesně, protože nenávratně poškozují drahé granitové dřezy. S chemií ale vystačíte jen málokdy, protože zahnívající zbytky se ve výpusti zachytávají do vlasů a je třeba je odstranit mechanicky. Vyjmout plastovou trubku nad sifonem a vyčistit ji naštěstí není složitý úkon.

5. Šikovná prádelna

I to nejmenší zákoutí s pračkou můžete vylepšit hned několika drobnostmi. Věšák na nevyžehlené košile, odpadkový koš na papírky nalezené po kapsách, návod na pračku zavěšený na zdi, fešný koš s oddíly na bílé a barevné prádlo nebo polici s úhlednými krabicemi na prací prostředky.

6. Jídelna a pracovna v jednom

Jídelna může plnit i tři účely. Zvlášť pokud ji máte v prosluněné místnosti, byla by škoda pobývat v ní pouze při jídle. Na architektonických serverech jsou k nalezení příklady jídelen s knihovnou a křesílky v koutě, jiné s dalším stolkem a skříňkou plní současně i funkci pracovny.

7. Koupelna bez zbytečností

V koupelně mějte po ruce jen to nejpotřebnější. Zaprášené dekorace a živořící květiny jen komplikují úklid. Pleťová maska, kterou si beztak dáváte jen jednou do měsíce může do vrchního fochu skříňky. Ve sprchovém koutě stačí mít mýdlo, šampon, kondicionér. I držáky či výklenky je třeba často otírat a u těch zastavěných se to dělá těžko.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také