Bydlení

2. října 2023 09:00

redakce Prima Living

Jsou věci, které v koupelně rozhodně nemají co dělat. A přesto je tam zřejmě máte

Přemýšleli jste někdy nad tím, co horký a vlhký vzduch v koupelně způsobuje? Zda je zdejší klima zdravé, nebo naopak plné bacilů a plísní? Možná byste měli najít jiné místo, kde budete mít make-up, léky, ručníky a další. Tady je seznam věcí, které rozhodně nepatří do koupelny.

Lékárnička

Nenechte se zmást různými obrázky z katalogů firem s nábytkem – lékárnička do koupelny prostě nepatří! Léky jsou náchylné na vlhkost a kolísavou teplotu. Proto by se měly přechovávat v pokojové teplotě, tedy mezi 20 a 25 stupni Celsia.

PŘEČTĚTE SI TAKY: Jak vyčistit stříbrné a zlaté šperky doma? Zkuste jedlou sodu, ocet i citron

Bižuterie

Zdá se, že vlhké prostředí v koupelně urychluje oxidační proces bižuterie a způsobuje, že poté špiní. Jistě znáte ty nevzhledné zelené a hnědé kroužky, které vznikají po nošení barvící bižuterie a které nejdou jen tak umýt. To samé se bude dít, pokud se budete s bižuterií koupat. Šperky byste zkrátka měla uschovávat na chladném a suchém místě.

Kosmetika

Nezáleží na tom, jestli používáte práškový, krémový nebo tekutý make-up, všechny by měly být skladovány v pokojové teplotě, tedy rozhodně ne v koupelně. A to samé platí pro váš parfém. Teplo a vlhkost urychluje proces oxidace a způsobí, že se vaše vůně rychleji kazí. Další kosmetikou, které vlhkost v koupelně škodí a mnoho žen si to neuvědomuje, je lak na nehty. Ty mají životnost dva roky, ale kolísání teplot v koupelně ji výrazně zkracuje. Laky pak houstnou, hůř se nanášejí a nedrží na nehtech. Nejlépe je jim v místnosti se stabilní pokojovou teplotou, tedy třeba v ložnici. Teď jsme vám dali tři dobré důvody, proč si pořídit do ložnice pěkný toaletní stolek, ne?

Elektronika

Rádi si za zvuků hudby zpíváte ve sprše? Berete si do vany svůj notebook, abyste si pustili film? Pak vězte, že elektronika v koupelně nemá co dělat, protože vysoká vlhkost vzduchu ji poškozuje. Naštěstí existují vodotěsné přístroje, kterým pobyt v koupelně neuškodí.

Knihy

Vlhkost škodí ještě jedné oblíbené zábavě v koupelně nebo spíš na toaletě. Poškozuje totiž papír. Knihy či oblíbené časopisy si vždy jen přineste, jinak je čeká zkáza.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ručníky nadýchané jako v hotelu můžete mít i doma. 6 tipů, jak toho snadno dosáhnout

Prádlo

Vzhledem k tomu, že koupelny jsou často semeništěm plísní, není dobrý nápad skladovat zde jakékoliv prádlo – ručníky, nebo dokonce ložní prádlo uložte do jiné místnosti, plísňové spory vám totiž mohou způsobit zdravotní potíže. A ještě jedna rada – použité ručníky nechte vždy důkladně vyschnout. Buď je pověste mimo koupelnu, nebo alespoň zapněte větrák naplno.

Žiletky

Jistě, žiletka, kterou používáte, má své nejlogičtější místo v koupelně, dokonce snad ve sprchovém koutě. Ale náhradní hlavice by rozhodně v koupelně uložené být neměly. Jak jinak – vlhkosti, pára ze sprchy způsobuje, že se ztupí, nebo dokonce zrezaví.

Zdroje: autorský článek Markéta Žídková, jenzeny.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také