Bydlení

2. ledna 2017 13:00

Markéta Zídková

Angličan ukládá své hosty do stáje

Dřív tu byly dostihové koně a stavení bylo pořád ještě cítit hnojem. Nyní už je ale z koňské stáje moderně zařízený dům pro hosty.

Stáj postavená v první polovině 20. století v zapadlé části jednoho anglického statku v Hampshiru už ležela ladem. Dříve v ní byly cenami ověnčení dostihoví koně, jenže v posledních několika desetiletích zůstávala nevyužitá a chátrala. Pětičlenná rodina, která statek vlastní, se proto rozhodla stáj přestavět na moderně zařízený dům pro návštěvy.

Nebylo to nic jednoduchého už jen proto, že do jinak poměrně dobře zachovalého hospodářského stavení ani nevedla elektřina. Práce nezjednodušil ani záměr architekta Andyho Ramuse, zachovat při přestavbě co nejvíc původních prvků. Vnitřní prostory rozdělil s využitím dveří od stájí i jejich příček, které bylo třeba renovovat. A to platilo i o zařízení stáje. Z napajedel se stala umyvadla, uvazovací kruhy pro koně slouží jako věšáky na ručníky a i z dalších dříve nuzných a zašlých drobností je nyní nápadité zařízení s novým účelem. To vše jednoduše pojatému interiéru propůjčuje osobitý ráz.

Při pohledu na fotografie zrekonstruovaného stavení není pochyb o tom, že se záměr podařilo naplnit. Škoda jen, že si dům navzdory své střídmé povaze vyžádal investici přesahující 5 milionů korun.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také