reklama

8 tipů, na co je dobrý tea tree olej a jak ho využít pro zdraví

Lenka Valjentová
21. srpna 2021
Kajeput střídavolistý, známý spíše jako australský čajovník, je unikátní svými účinky, místem, kde ho můžete nalézt, i způsobem, jakým se z něj získává oblíbený olej tea tree. Mánie okolo něj odstartovala ve světě ve dvacátých letech minulého století a nyní se čirý nebo zlatavý esenciální olej se svěží až pronikavou mátovou vůní opět vrací na výsluní a my vám přinášíme osm tipů, jak využít tenhle australský léčivý poklad.
reklama

Pravý olej tea tree je pouze ten, který pochází z listů kajeputustřídavolistého (Melaleuca alternifolia), kerému se běžně říkáčajovník australský, přestože s čajovníkem nemá nic společného. Stromům se daří v několika málo oblastech Nového Jižního Walesu v Austrálii. Olej se vyrábí za pomoci destilace párou z listů, které se sklízejí z rok a půl starých stromů ve výšce 1,8 m. Další sklizeň může proběhnout nejdříve za jeden až dva roky.

Tea tree oil

Blahodárné vlastnostilistů kajeputustřídavolistého jsou domorodým obyvatelům Austrálie známé už stovky let. Bundjalungové si ale jeho tajemství uchovávali dlouho pro sebe. Oblasti ve východní Austrálii, kde stromy nejčastěji v močálech kolem jezer rostly, nazývali Léčivázemě. Odvarem z lístků léčili hlavně choroby z nachlazení, olejem různá poranění a spáleniny. V 18. století odvar z čajovníku australského objevil mořeplavec James Cook, který si ho zamiloval a vozil ho na své objevné mise. Do zbytku světa se začal olej tea tree dostávat až ve 20. letech minulého století.

Tea tree olej účinky

Olej z listů kajeputustřídavolistého je téměř zázračný díky kombinaci 150 účinných látek, z nichž jsou nejdůležitější cineol a zejména terpineol s antibakteriálními a dezinfekčními účinky. Kvalitativní normy oleje hlídá přímo tamní vláda a podle ní musí mít olej tea tree minimálně 30 % terpineolu a maximálně 15 % cineolu. Pravý australský olej má ale většinou víc než 40 % terpineolu. Čirý nebo světle zlatý esenciální olej, který se vyznačujesvěží, čerstvou až pronikavou mátovou vůní se používá zevně.

8 tipů, na co je tea tree olej dobrý

Akcelerátor hojení drobných poranění

Olej tea tree pomáhá léčit drobná kožní poranění, jako jsou škrábance, odřeniny, popáleniny či řezné rány. Narušená pokožka se zahojí mnohem rychleji, protože ji na jedné straně dezinfikuje a snižuje zánět a na té druhé dokáže aktivovat bílé krvinky, jež jsou základem procesu hojení. Stačí smíchat přibližně 6 kapek australského oleje se lžící zastudena lisovaného oleje nebo destilované vody.

Přírodní repelent

Tea tree olej je skvělým repelentem, pomocníkem v boji s hmyzem, ochrání vás jak proti komárům, takklíšťatům. Oceníte ho ale i v případě, kdy si ho zapomenete nanést na pokožku a vrátíte se domů se štípanci. Tea tree olej totiž zklidňuje a chrání postiženou pokožku aulevuje od svědění. Zhruba 20 kapek oleje smícháme v rozprašovači se 100 ml destilované nebo převařené vody.

Bojovník s akné a vyrážkami

Akné a vyrážky nás trápívětšinou běhemdospívání. U někoho ucpané póry a hnisající vřídky přetrvávají i v dospělosti například vlivem stresu nebo nevhodné stravy. Vřídky vznikají kvůli množení bakterií v ucpaných mazových žlázkách a pomoc může opět poskytnout potírání olejem tea tree. I na akné poslouží roztok, který je popsaný v předchozím tipu.

Chrání proti plísním nohou i nehtů

Plíseň na nohou je poměrně častým kožním onemocněním, a když se rozšíří i na nehty, jde o velmi úpornou záležitost, které se člověk jen tak nezbaví. Olej tea tree funguje na plísně na nohou velmi podobně jako antimykotika z lékarny. Domácí koupele nohou a potírání nehtů olejíčkem je zbavímykózneboinfekcí nehtového lůžka – 10 kapek rozmíchaných v 50 ml kokosového oleje se nalije do teplé vody. Kokosový olej můžete vynechat.

Pomocník proti lupům i vším

Lupy sice nejsou život ohrožující onemocnění, nepříjemné projevy ale mohou potrápit, když se bílé vločky promění ve stroupky a boláčky. Několik kapek tea tree pravidelně přidávaných do šamponu zbaví vlasylupů, výrazně sníží svědivost a mastnotu pokožky hlavy. Olej tea tree funguje také v boji proti vším, kdy se jako prevence vtírá několik kapek do pokožky hlavy.Stejně tak působí iproti blechámu domácích zvířat.

Zázračná ústní voda

Vyplachováním úst vodou sněkolika kapkami tea tree oleje podpoříte léčbuzánětů dásní, zubů a ústní dutiny, omezítekrvácení dásníaparadentózu. Je to také účinná prevence zápachu z úst, zubního plaku i kazů. Jednoduše smíchejte kapku oleje se sklenicí teplé vody a přírodní směs poté použijte stejně jako ústní vodu.

Inhalace uleví při kašli a rýmě

Tea tree olej pomáhá proti kašli, rýmě, ucpaných dutinách a dýchacích potížích. Můžete ho buď nakapat do aromalampy, nebo inhalovat – do 1 litru horké vody přidejte až 12 kapek tea tree.

Přírodní domácí dezinfekce

Díky svým dezinfekčním vlastnostem je také skvělým pomocníkem v domácnosti, kdy dokáže povrchy (WC sedátka, vodovodní baterie, dveřní kliky a podobně) zbavit bakterií a virů. Tea tree je výtečnou dezinfekcí na ruce. A když vodou s několika kapkami oleje omyjete čerstvé ovoce a zeleninu, zpomalíte tím proces plesnivění.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama