Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Holandská chata ční z dun jako diamant

Luxusní chata Dune House na ostrově Terschelling na severu Nizozemska poutá pozornost jehlanovitým tvarem a chytře šetří energií.
Vydáno: 10.06.2015
Dům trčí z dun jako diamant
Dům trčí z dun jako diamant Autor: archiv Marc Koehler Architects
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Je to ta nejpodivnější chata, jakou kdo kdy postavil. Už jen sama představa ložnice v betonovém suterénu zajistí slabším povahám bezesné noci. Spaní v podzemí je běžné možná pro africký kmen troglodytů, jehož příslušníci si hloubili jámy v zemi, v Holandsku ale tento postup nicméně překvapí. Na druhou stranu má trojice podzemních ložnic své výhody. Suterén je totiž tím nejklidnějším místem s nejvyšší mírou soukromí v celém domě.

Dům, nesoucí jméno Duna je dunami nejen obklopený, ale i inspirovaný. Cesta z přízemí, kde je umístěná jídelna, kuchyně a obývací zóna, vede po schodišti kotveném v jádru domu a připomíná chůzi po dunách. Stoupání, klesání a měnící se výhled okny na moře, má být velmi podobné tomu, co člověk vnímá při procházce zvlněným písečným pobřežím.

Luxusní chata jako by si hrála se svým okolím
Luxusní chata jako by si hrála se svým okolím
archiv Marc Koehler Architects

Dům tvoří recyklovaný betonový základ a jeho vrchní část je z trámů a panelů CLT (Cross Laminated Timber) z vrstveného dřeva. Zajímavé je opracování těchto panelů – specializovaná firma je mimo stavbu nařezala na potřebné formáty laserem, což zvládla během 14 dní. Samotná stavba musela proběhnout pokud možno rychle, aby co nejméně rušila místní hnízdící ptactvo. Další zvláštností domu je střešní krytina z neošetřeného dřeva, které časem zešedne. O úsporu energie se zasazují nastavitelné žaluzie integrované do severní a jižní fasády. Nadbytečné teplo odvětrává stropní ventilátor. Ukázek vyspělých technologií na úsporu energie je v domě daleko víc. S ohledem na to, že tento dům s obytnou plochou 180 m² jeho majitelé používají jen k rekreaci, bude jejich návratnost v nedohlednu.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Čtyři spřátelené páry si postavily své letní bungalovy vedle sebe

Čtyři kamarádi, čtyři bungalovy na jednom pozemku

Klidu a čistého vzduchu se chatařům dostává vrchovatě

Přepychová chata ční na skalisku nad vodou

Chata trochu jinak

Originální chata visí nad potokem


Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama