Bydlení

10. června 2015 05:49

Klára Beščecová

Holandská chata ční z dun jako diamant

Luxusní chata Dune House na ostrově Terschelling na severu Nizozemska poutá pozornost jehlanovitým tvarem a chytře šetří energií.

Je to ta nejpodivnější chata, jakou kdo kdy postavil. Už jen sama představa ložnice vbetonovém suterénu zajistí slabším povahám bezesné noci. Spaní vpodzemí je běžné možná pro africký kmen troglodytů, jehož příslušníci si hloubili jámy vzemi, vHolandsku ale tento postup nicméně překvapí. Na druhou stranu má trojice podzemních ložnic své výhody. Suterén je totiž tím nejklidnějším místem snejvyšší mírou soukromí vcelém domě.

Dům, nesoucí jméno Duna je dunami nejen obklopený, ale i inspirovaný. Cesta zpřízemí, kde je umístěná jídelna, kuchyně a obývací zóna, vede po schodišti kotveném vjádru domu a připomíná chůzi po dunách. Stoupání, klesání a měnící se výhled okny na moře, má být velmi podobné tomu, co člověk vnímá při procházce zvlněným písečným pobřežím.

Dům tvoří recyklovaný betonový základ a jeho vrchní část je ztrámů a panelů CLT (Cross Laminated Timber) zvrstveného dřeva. Zajímavé je opracování těchto panelů – specializovaná firma je mimo stavbu nařezala na potřebné formáty laserem, což zvládla během 14 dní. Samotná stavba musela proběhnout pokud možno rychle, aby co nejméně rušila místní hnízdící ptactvo. Další zvláštností domu je střešní krytina zneošetřeného dřeva, které časem zešedne. O úsporu energie se zasazují nastavitelné žaluzie integrované do severní a jižní fasády. Nadbytečné teplo odvětrává stropní ventilátor. Ukázek vyspělých technologií na úsporu energie je vdomě daleko víc. S ohledem na to, že tento dům sobytnou plochou 180 m² jeho majitelé používají jen krekreaci, bude jejich návratnost vnedohlednu.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také