13. října 2014 06:00
Markéta ZídkováArchitekt vytiskl na 3D tiskárně sloup, který přečká zemětřesení
3D tiskárna oživila dávnou techniku Inků, když vytiskla pilíř odolný proti zemětřesení.
Za posledních pět let se výrobci předháněli ve zdokonalování 3D tiskáren. Inženýři snižovali výrobní cenu, zvětšovali rozměry a navyšovali tiskové rozlišení. Výkonnější přístroje společně s náplní konstrukčního betonu uzpůsobeného k tisku umožnily vytisknout sloup vzdorující zemětřesení. Ze spojení starodávné stavební techniky Inků a moderních postupů vzešlý sloup s členitým povrchem je nasucho poskládaný z mnoha dílů bez jakéhokoliv spojovacího materiálu.
Málo naplat, pilíř od Inků předčí současné konstrukce.
I tak ale toto betonové puzzle navržené v programu CAD tools ustojí seismické otřesy právě tím, že svým uspořádáním zamezuje horizontálnímu rozkmitu. Využití 3D tisku namísto klasického výrobního postupu umožnilo tvarovat duté cihly s ohledem na co nejvyšší únosnost při co nejnižší hmotnosti konstrukce. Každá z cihel je vytištěna i s kódem určujícím její přesné umístění. Zapuštěné úchyty v každé cihle usnadňují stavbu jako by šlo o stavebnici Lego. Tato technika navíc podle propočtů architektů umožní stavět i zdi komplikovanějších tvarů se zachovanou mimořádně velkou únosností.
Zatímco výše popsaná technika je založená na důmyslném propojování jednotlivých dílů, architekti vyvíjejí i nové pozoruhodné stavební materiály. „Už jsme vytiskli díly, které snesly větší tlak než armovaný beton,“ chlubí se architekt Ronald Rael. Se svými kolegy už do materiálu přidává zpevňující vlákna, aby komponenty odolávaly i namáhání tahem.
(dah)
Mohlo by vás zajímat: