Bydlení

19. července 2015 06:00

Klára Beščecová

Architekti si splnili sen. Pracoviště si postavili v lese

Není kancelář jako kancelář. Madridské architektonické studio je toho dokonalým příkladem. Své pracoviště si postavili tak, aby z něj měli výhled pouze do přírody.

Každý, kdo někdy pracoval v klasické kanceláři či v současnosti moderním open-space prostoru, jistě dobře ví, jaké se s tím pojí nevýhody. Málo klidu na práci, neosobní prostředí, privátní prostor o velikosti pracovního stolu...

Španělští architekti Jose Selgas a Lucia Cano ze studia Selgas Cano Architecture se v roce 2007 rozhodli, že v jejich nových kancelářích to bude vypadat jinak. Pokusili se proto navrhnout takový prostor, který bude rozvíjet kreativitu a nebude své uživatele dusit uvnitř velkoměsta.

Úplně základním požadavkem architektů bylo, aby jejich nové pracoviště stálo v lese. Zkrátka zatoužili pracovat ve stínu stromů. A ten sen se jim podařilo splnit. Jejich nové studio díky tomu vypadá zcela netradičně. Stojí sice na okraji hlavního španělského města, přesto si uchovává maximum soukromí a těží z dostatku okolní zeleně. Především se jim podařilo využít klid vzrostlých stromů.

Pro studio nechali postavit částečně prosklenou velmi nízkou budovu protáhlého tvaru, která je mírně zakopaná pod zemí. Důležité bylo, aby z interiéru bylo možné libovolně vyhlížet ven do korun stromů. K tomu posloužila transparentní deska ze sklolaminátu orientovaná na severní stranu, aby se přímé denní slunce neodráželo na monitorech počítačů.

Vnitřní prostory jsou zařízeny jednoduše a účelně. Velká část interiéru je otevřená, přitom ji ale lze částečně přepažit a oddělením vytvořit soukromější prostor.

Klára Beščecová

Foto: Iwan Baan

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také