Bydlení

27. září 2020 08:00

Simona Sedláčková

Asymetrické věnce z přírodních i umělých materiálů jsou moderní, jednoduché a krásné. Ozdobte s nimi dům

Hledáte nápad na efektní podzimní věnce, které zvládnete vyrobit během docela malé chvilky a na které nebudete potřebovat žádné složité školení a přesné postupy? Dejte se do tvoření asymetrických věnců! Na jejich základ využijte drátěné ramínko z čistírny nebo dřevěný kruh z bubínku na vyšívání.

Připravte si základní kruh

Základ na věnec můžete vytvořit zrůzných, a přitom snadno dostupných materiálů. Drátěný kruh se dá připravit nejlépe zobyčejného drátěného ramínka, na kterém jste si možná přinesli domů zčistírny zimní kabát. Stačí ramínko vytvarovat do kruhu a máte zároveň připravený i háček na zavěšení věnce. Stejně tak si můžete vytvořit kruh ze silnějšího drátu.

Krásně vypadají i věnce na základu zdřevěného kruhu. Ten nejsnadněji získáte zbubínku na vyšívání. Vnitřní kruh je hladký a vnější má kovové šroubovací stahování a oba kruhy vypadají na stěně či na dveřích výborně. Vyšívací bubínek zakoupíte vkaždé textilní galanterii vrůzných velikostech.

Pokud hodláte vytvářet věnec zkvětin, které rychle vadnou, můžete si na dřevěný kruh připevnit i aranžovací hmotu (florex), kterou navlhčíte a květiny do ní zapícháte.

Falší možnost, jak vytvořit základní kruh na věnec, nabízejí obyčejné proutky a tenké větvičky, které stočíte do kruhu a zpevníte tenkým vázacím drátkem.

Jak vytvořit podzimní asymetrický věnec

Co budete potřebovat

  1. kovový nebo dřevěný kruh
  2. tenký vázací drátek
  3. zahradnické nůžky
  4. zelené větvičky podle možností (túje, jalovec, buxus, eukalyptus, barvínek, mahonie…)
  5. větvičky splody podle možností (přísavník, jeřabiny, šípky, hloh…)
  6. rostliny, které vydrží dlouho krásné i bez vody (tilandsie)

Při nedostatku přírodního materiálu můžete využít i umělé rostliny a kombinovat je stěmi živými

Zvybraného materiálu vytvářejte malé pugétky, které postupně navazujte tenkým drátkem na kruhový základ.

Nejprve připevňujte pugétky jedním směrem, a pak druhým, aby ani zjedné strany nevykukovaly nevzhledné konce rostlin. Kruh nezakrývejte celý, pouze asi dvě třetiny, aby vznikl asymetrický věnec.

Věnec zjehličnanů

Krásně bude vypadat i věnec, na který využijete větve zrůzných jehličnanů, nejlépe zborovice, kterou doplníte podzimně vybarvenými listy. Podzimní listy, které už nedrží na svých původních větvích, můžete tenkým drátkem navázat na větvičky nebo i na špejle (obarvené na hnědou nebo zelenou barvu), aby se vám snimi lépe pracovalo. Opět můžete použít i umělé materiály, které zaručí dlouhou trvanlivost dekorace.

Podzimní kombinace přírodních materiálů

Vyjděte si na procházku do přírody, kde najdete určitě spoustu materiálu. Spostupujícím podzimem však budou přírodní listy příliš křehké, a tak se klidně vydejte i do obchodu skvětinami, kde si vyberete vše, co vpřírodě už nenajdete.

Věnce zdobené sušenými nebo umělými květinami

Pokud máte raději veselejší barvy, než jaké vám může nabídnout podzimní listí, zkuste si věnce ozdobit slaměnkami, staticí nebo smilem.

Zumělých květin pak vytvoříte věnce, které budou mít téměř neomezenou trvanlivost.

Líbí se vám spíše věnce klasické? Vytvořte si je podle našich návodů:


Přečtěte si také