Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Mahónie je tajný tip do zahrady

Mahónie neboli mahon je podceňovaný keř, který se ovšem v zahradě postará o velkou parádu.
Vydáno: 28.04.2014
Mahonie neboli mahon
Autor: Miroslav Honsů Mahonie neboli mahon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Není příliš mnoho listnatých keřů, které by v naší zeměpisné šířce snesly stín či polostín a přitom byly stále zelené. Patří k nim ovšem mahónie či mahon, která dokonce dokáže vytvořit zelenou plochu pod vzrostlými keři či stromy.

Pořiďte si na zahradu ty správné keře pro podzimní dekorace
Autor: istockphoto.com Pořiďte si na zahradu ty správné keře pro podzimní dekorace

Mahonie je keř, který lze jen doporučit. Je velmi nenáročná, dokonce je to taková potvora, která si roste a roste, zatímco s jinými keři se musíte piplat, ona příliš péče nepotřebuje. Jediné, na co je citlivá, je dostatek vláhy v zimě. Protože je zelená i v zimě (neprochází obdobím vegetačního klidu), potřebuje v suché zimě zalévat. Jinak ji můžete stříhat, jak chcete, zase vám obroste a své místo na slunci si vybojuje i v konkurenci dalšího porostu.

Kvete na konci dubna, začátku května (v teplejších oblastech už letos dokonce odkvetla) a má nadherné žluté květy seskupené do vzpřímených hroznů. Po odkvětu se plody promění v modré bobule, které jsou ve městech oblíbenou potravou ptáků. Plody však stejně jako ostatní části rostliny obsahují alkaloidy, které při požití u člověka na rozdíl od opeřenců vyvolávají nevolnost a působí hypnoticky.

Další věc, kterou na mahonii oceníte, jsou lesklé vitální listy, velmi výrazné svou svěžestí. Mahonie se hojně používá do růsných dušičkových vazeb právě pro své stále zelené listy, které vydrží dlouho, i když větve odstřihnete.

Nejčastěji u nás narazíte na mahonii cesmínolistou (Mahonia aquifolium).

Článek je zařazen v: Mahónie cesmínolistá (Mahonia aquifolium) , okrasný keř
Speciály: Co právě kvete , Keře v zahradě
Reklama