Bydlení

20. dubna 2016 06:01

Markéta Zídková

Barva roku 2016: Vlídná růžová a vzdušná bleděmodrá i okrová zlatá

Letos to je rovnou trojice barev.

Jako se mění oděvní móda a trendy v ní, tak se proměňují i módní barvy pro výzdobu interiérů. Chcete-li být u vás doma skutečně světoví, pak byste měli sledovat nejnovější zprávy od institutů zabývajících se barvami a také od nejvýznamnějších výrobců barev. Pokud bychom shrnuli náhled na barvy roku 2016, pak určitě neuděláte chybu, když sáhnete po kyblíku s tlumenými barvami s mírně sofistikovanými odstíny. Prim pak hrají barvy růžová, bleděmodrá a zlatá.

Vlídná růžová a vzdušná bleděmodrá

Institut přední americké firmy Pantone zabývající se barvami zaskočil sebe i svět, když pro tento rok zvítězily v jeho očích hned dvě barvy najednou. Růžová v odstínu Rose Quartz a bleděmodrá v podobě Serenity Blue.

Podle Pantone jsou tyto dva odstíny univerzální, zejména pokud jde o výzdobu interiéru. Hodí se totiž pro širokou škálu stylů designu vnitřních prostor bytů a domů, od těch nejkonzervativnějších až po moderní minimalistický. Křemenně růžová má přesvědčivý, ale přesto jemný tón, který vyjadřuje soucit a pocit klidu. Rovněž klidná světle modrá se zdá jakoby bez tíže a je kouzelně vzdušná jako rozloha modré oblohy nad námi. Přináší i v bouřlivých časech pocit oddechu a relaxace.

Růžová a modrá v daných odstínech jsou ideální pro denní místnosti a celkově malé prostory. Vytváří totiž příjemnou iluzi většího prostoru a přinášejí interiéru vzdušnost. Existuje mnoho způsobů, jak obě barvy v interiéru uplatnit od stěn až po nábytek a bytové doplňky. Naše galerie je toho důkazem.

Královská zlatá

Výjimečné postavení v roce 2016 získává i zlatá barva, přesněji do zlatova zbarvená okrová. K tomuto odstínu se přiklánějí zejména odborníci oslovení společností AkzoNobel, která vlastní značku nátěrových hmot Dulux.

Zlatá je dokonalým odrazem nálady v současné lidské civilizaci, která se snaží skloubit výhody moderních technologií s nevyčerpatelnou studnicí dosud poznaného historického dědictví. Do zlatova zbarvená okrová je přirozeně světlá na to, aby přilákala pozornost, ale zároveň skýtá mnoho příležitostí pro kombinaci s jinými odstíny.

Jak je vidět, nadcházející období ovládla tlumená a sofistikovaná paleta barev, v nichž převládají jemné odstíny středních tónů. Jestli tedy chcete být i u vás doma trendy, mrkněte se na ukázky interiérů s barvami roku 2016 v naší galerii. Třeba vás nějaký inspiruje k proměně některého z vašich interiérů.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také