Svatojánská noc: Nechte se očarovat vůní léta, magií bylin a kouzlem lásky
Znáte nejkrásnější české tradice a zvyky svatojánské noci z 23. na 24. června? Svatojánská noc je synonymem letního slunovratu, tedy období nejdelších dnů a nejkratších nocí, je oslavou přicházejícího léta a léčivé síly přírody. Můžeme zkusit přivolat lásku a užít si noc plnou touhy nebo hledat zlatý poklad a nasbírat si čarovné svatojánské bylinky.
Svatojánské bylinky a koření
Od nejstarších časů lidé věřili, že slunce se o letním slunovratu na chvíli zastaví a o svatojánské noci ztrácí svou moc nad silami přírody, které jsou jindy lidem nedostupné. „Proto byla rozšířená představa, že kouzelné síly vstupují do rostlin a byliny nasbírané v noci z 23. na 24. června mají největší možnou léčivou sílu. Trhaly se v předvečer, o půlnoci nebo časně ráno před svítáním,“ uvádí PhDr. Alena Vondrušková v knize Český lidový a církevní rok.
NENECHTE SI UJÍT: Nasbírejte v noci z 23. na 24. června devatero svatojánských bylin. Využijte jejich kouzelnou moc
„Účinků bylin a koření nasbíraných o svatojánské noci se kdysi hojně využívalo v lidovém léčitelství, podávaly se jako lék proti nemocem jak lidí, tak dobytka, takže profesionální babky kořenářky i obyčejné hospodyně tuto noc nikdy nezahálely a vydávaly se do přírody na voňavý lov,“ říká bylinkář Martin Kolár.
Seznam svatojánského býlí
Kdo by se chtěl o svatojánské noci vydat pro léčivé byliny, měl by mít na paměti, že zásadní je právě jejich počet. Ani tak nezáleží na druzích a kombinaci, ale musí být devět z devíti různých míst, v některých regionech sedm ze sedmi míst.
Přesný seznam devatera svatojánského býlí neexistuje, složení se liší kraj od kraje, takže dnes máme výběr bylin poměrně široký. Rozhodně by ale v magických svatojánských bylinkách nikdy neměla chybět třezalka, které se přezdívá bylina svatého Jana, ta je nezbytným základem. Jaké byliny si můžeme o svatojánské noci nasbírat? Tady je náš stručný seznam svatojánských bylin:
- sedmikráska chudobka
- růže šípková
- smolnička obecná
- chrpa luční
- řebříček obecný
- vlčí mák
- heřmánek pravý
- jitrocel kopinatý
- jetel luční
- kontryhel obecný
- routa vonná
- mateřídouška obecná
- violka vonná neboli fialka
- devětsil lékařský
- komonice lékařská
- mařinka vonná
- pelyněk pravý
- tužebník jilmový
- třezalka tečkovaná
- divizna velkokvětá
- květy černého bezu
- lipový květ
A pokud na louce nebo na mezi o svatojánské noci nenajdeme devět bylin, klidně můžeme sáhnout do své bylinkové zahrádky, i tady je výběr bylin slušný, například:
V magickém devateru svatojánských bylin nesmí chybět třezalka tečkovaná, bylina svatého Jana Zdroj: iStock
V magickém devateru svatojánských bylin nesmí chybět třezalka tečkovaná, bylina svatého Jana Zdroj: iStock
Svatojánský elixír mládí
Na elixír pevného zdraví a stálého mládí z devíti bylin smícháme po jednom díle třezalky, sedmikrásky, mateřídoušky, řebříčku, pelyňku, chrpy, mařinky, heřmánku a kontryhelu, odebereme 9 lžic, zalijeme 900 ml vroucí vody a necháme 9 minut vyluhovat. Scedíme. Osladíme 9 lžičkami medu. Užíváme po lžičkám, ale můžeme zředit vodou a popíjet třeba jako domácí limonádu.
Svatojánská noc magie
Během svatojánské noci mají rostliny moc nejen léčivou, ale taky magickou! Přinášejí úspěch, bohatství, chrání před neštěstím, onemocněním, uhranutím, napadením, ale hlavně přinášejí lásku!
Když dívka chtěla vědět, kdo se stane jejím ženichem, natrhala si v předvečer svátku Jana Křtitele svatojánské kvítí a uvila věneček, aby se dozvěděla, za koho se provdá.
- Na noc si čarovné svatojánské byliny dávaly dívky pod hlavu a doufaly, že se jim bude zdát o budoucím ženichovi, aby věděly, jak bude vypadat.
- Nebo věneček hodily do blízkého potoka či řeky a sledovaly jeho plavbu – kde jeho cesta skončila, tam na ně čekal ten pravý, takže bylo jasné, jestli se vdají doma nebo půjdou za mužem do světa jako věneček, když ho voda nesla dál a dál.
- Nevěsty zase zašívaly čarovné svatojánské byliny do límečku ženichovy košile, aby bylo jejich manželství šťastné a hlavně nezůstalo bezdětné.
Když dívka chtěla vědět, kdo se stane jejím ženichem, natrhala si v předvečer svátku Jana Křtitele svatojánské kvítí a uvila věneček, aby se dozvěděla, za koho se provdá. Zdroj: iStock
Když dívka chtěla vědět, kdo se stane jejím ženichem, natrhala si v předvečer svátku Jana Křtitele svatojánské kvítí a uvila věneček, aby se dozvěděla, za koho se provdá. Zdroj: iStock
Svatojánský elixír lásky
Chceme-li si dnes užít něco z láskyplných tradic svatojánské noci, zkusme si udělat svatojánský elixír lásky. Jak na to?
- Smícháme po třech listech či květech třezalky, mateřídoušky, heřmánku, sedmikrásky, kopretiny, jahodníku, kontryhelu, mařinky a routy, zalijeme 900 ml vroucí vody, ideální je pramenitá, necháme vyluhovat 9 minut. Scedíme.
- Než se elixíru napijeme, zcela jasně formulujeme a nahlas vyslovíme své milostné přání. A pak po malých doušcích popíjíme a čekáme, co, jak a kdy se stane.
Zdroje: Český lidový a církevní rok ( Alena Vondrušková), bylinkář Martin Kolár, cs.wikipedie.org