návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Svatojánská noc: Nechte se očarovat vůní léta, magií bylin a kouzlem lásky

Lenka Valjentová , Aktualizováno: 28.06.2021
Svatojánská noc
Autor: istock.com Svatojánská noc
Znáte nejkrásnější české tradice a zvyky svatojánské noci z 23. na 24. června? Svatojánská noc je synonymem letního slunovratu, tedy období nejdelších dnů a nejkratších nocí, je oslavou přicházejícího léta, léčivé síly přírody, hlavně ale přeje lásce a milostným hrám. Můžeme zkusit přivolat lásku a užít si noc plnou touhy nebo hledat zlatý poklad a sbírat čarovné svatojánské byliny. A navíc pro vás máme zaručené svatojánské recepty na elixíry zdraví, mládí a lásky. Tak co, necháte se očarovat vůní léta a magií svatojánské noci?

reklama

Svatojánské byliny pro zdraví

Od nejstarších časů lidé věřili, že slunce se o letním slunovratu na chvíli zastaví a o svatojánské noci ztrácí na chvíli svůj vliv nad mocnými silami přírody, které jsou jindy lidem nedostupné, a ty vstupují do rostlin. Říká se, že byliny nasbírané 23. června o půlnoci mají největší možnou léčivou sílu. Účinků svatojánských bylin se vždycky hojně využívalo v lidovém léčitelství, takže profesionální babky kořenářky i obyčejné hospodyně tuto noc nezahálely a vydávaly se do přírody na voňavý lov!

Svatojánská noc:  třezalka tečkovaná , bylina svatého Jana, je nezbytným základem.devatera svatojánského koření
Autor: pixabay.com Svatojánská noc: třezalka tečkovaná , bylina svatého Jana, je nezbytným základem.devatera svatojánského koření

Devatero svatojánských léčivých bylin

Kdo by se chtěl o svatojánské noci vydat pro léčivé byliny, měl by mít na paměti, že zásadní je právě jejich počet. Ani tak nezáleží na druzích a kombinaci, ale musí být devět z devíti různých míst. Přesný seznam devatera svatojánského býlí neexistuje, složení se liší kraj od kraje, takže dnes máme výběr bylin poměrně široký. Rozhodně by ale v našem magickém devateru svatojánských bylin neměla chybět třezalka, bylina svatého Jana, ta je nezbytným základem. Jaké byliny můžeme o svatojánské noci nasbírat? Například:

A pokud na louce nebo na mezi o svatojánské noci nenajdeme devět bylin, klidně můžeme sáhnout do své bylinkové zahrádky, i tady je výběr slušný: například meduňka lékařskámáta peprnátymián obecný nebo bazalka pravá.

O svatojánské noci si nasbírejte devatero léčivých bylin. Podle lidových tradic mají třezalka, heřmánek či řepík zázračnou sílu

Jak použít devatero svatojánských bylin? Nasbírejte je o svatojánské noci

 

Svatojánský likér z mladých zelených vlašských ořechů podporuje trávení a dobrou náladu

Svatojánský likér z mladých zelených ořechů podporuje trávení a dobrou náladu

Svatojánský elixír zdraví a mládí

Na elixír pevného zdraví a stálého mládí z devíti bylin smícháme po jednom díle třezalky, sedmikrásky, mateřídoušky, řebříčku, pelyňku, chrpy, mařinky, heřmánku a kontryhelu, odebereme 9 lžic, zalijeme 900 ml vroucí vody a necháme 9 minut vyluhovat. Scedíme. Osladíme 9 lžičkami medu. Užíváme po lžičkám, ale můžeme zředit vodou a popíjet třeba  jako limonádu.

Svatojánská noc: svobodná děvčata z devatera kvítí vijí věnečky, aby se dozvěděla, koho si vezmou
Autor: istock.com Svatojánská noc: svobodná děvčata z devatera kvítí vijí věnečky, aby se dozvěděla, koho si vezmou

Svatojánský věneček ukáže ženicha

Během svatojánské noci mají rostliny moc nejen léčivou, ale taky magickou! Natrhané buď přesně o půlnoci, nebo časně ráno přes svítáním, přinášejí úspěch, bohatství, chrání před neštěstím a hlavně přinášejí lásku!  Když dívka chtěla vědět, kdo se stane jejím ženichem, natrhala si v předvečer svátku Jana Křtitele devatero kvítí na devíti místech – musela však po celou dobu mlčet a nesměla se ani ohlédnout! Z devatera kvítí vlastnoručně natrhaného pak většinou uvila věneček, aby se dozvěděla, za koho se provdá. 

Na noc si čarovné svatojánské byliny dávaly dívky pod hlavu a doufaly, že se jim bude zdát o budoucím ženichovi, aby věděly, jak bude vypadat. Nebo věneček hodily do blízkého potoka či řeky a sledovaly jeho plavbu – kde jeho cesta skončila, tam na ně čekal ten pravý, takže bylo jasné, jestli se vdají doma nebo půjdou za mužem do světa jako věneček, když ho voda nesla dál a dál. Nevěsty zase zašívaly čarovné svatojánské byliny do límečku ženichovy košile, aby bylo jejich manželství šťastné a hlavně nezůstalo bezdětné.

Kontryhel je vysoce ceněnou bylinkou při léčbě gynekologických obtížích všeho druhu, naopak u mužů snižuje potenci

Kontryhel je léčivá bylina, kterou ocení všechny ženy

HEŘMÁNEK PRAVÝ patří mezi nenahraditelné léčivé rostliny pro děti

HEŘMÁNEK: Jak pěstovat léčivou bylinku proti nachlazení, stresu či bolení břicha

Svatojánský elixír lásky

Chceme-li si dnes užít něco z láskyplných tradic svatojánské noci, zkusme si udělat svatojánský elixír lásky. Jak na to? Smícháme po třech listech či květech třezalky, mateřídoušky, heřmánku, sedmikrásky, kopretiny, jahodníku, kontryhelu, mařinky a routy, zalijeme 900 ml vroucí vody, ideální je pramenitá, necháme vyluhovat 9 minut. Scedíme. Než se elixíru napijeme, zcela jasně formulujeme a nahlas vyslovíme své milostné přání. A pak po malých doušcích popíjíme a čekáme, co, jak a kdy se stane...

Svatojánská noc je tajemná a může vám splnit lecjaké přání

Za koho se provdáte? To prozradí svatojánská noc

Čarovná Svatojánská noc: Jak ji prožít a co nejlépe využít sílu bylinek?

Čarovná svatojánská noc: Jak ji prožít a co nejlépe využít sílu bylinek?

Svatojánská noc přeje milování

Svatojánská noc náležela (a snad ještě pořád náleží) lásce a hlavně milování. Zamilované i momentálně vytvořené páry se vytrácely do lesů, luk a strání, aby tam oficiálně hledaly poklad a pověstný zlatý květ kapradiny. Ve valné většině se však v tmavých a odlehlých zákoutích letní přírody oddávaly milostným hrám. V tomhle kouzelném čase se totiž na věrnost příliš nedalo, protože se tradovalo, že v nejkratší noci v roce se může na poli lásky dělat všechno, co se jindy nesmí. Během svatojánské noci tak bývala příroda plná vášnivých milenců, kteří ne vždy k sobě legálně patřili… Po magické noci svatojakubské z 30. dubna na 1. května, tu byla další možnost, jak si nezávazně a beztrestně zašpásovat.

Svatojánská noc přeje lásce a hlavně milování
Autor: istock.com Svatojánská noc přeje lásce a hlavně milování

Svatojánský poklad

Mnozí se vydávali o svatojánské noci hledat poklad. A protože poklady byly většinou zlaté, znamením, kde jsou byl zářící zlatý květ kapradiny – svatojánská noc je tak jediná noc, kdy kvete kapradí. Pokud se ho někdo rozhodl hledat, musel dodržet řadu omezení, například nesměl promluvit, lekat se hromů a blesků a hlavně se nesměl nechat zastrašit démony, čarodějnicemi a bludičkami, pokud mu v cestě bránili. Kouzelné kapradí kvetlo přesně o půlnoci a kdo chtěl zázračný květ mít, měl pod kapradinu rozprostřít bílou látku, na kterou se padající květ zachytil. Kdo prý květ získal, tak kromě toho, že objevil poklad, rozuměl řeči zvířat a měl ve všem štěstí. Kdo poklad našel, směl si vzít jen tolik, kolik unesl, jinak propadl pro svou nenasytnost peklu a už se domů nikdy nevrátil.

Svatojánská noc: jediná noc, kdy kvete kapradí
Autor: istock.com Svatojánská noc: jediná noc, kdy kvete kapradí

Svatojánské ohně

Ke svatojánské noci neodmyslitelně patřily svatojánské ohně. Základ hranice tvořila jedle zaražená pevně do země, vršek se nechal zelený a na něj se zavěsily květinové věnce a věnečky. Pak se kolem kmene postavila hranice z chrastí, obložená silnými poleny. Plameny svatojánského ohně se proskakovali mladí muži, což jim prý zajišťovalo pevné zdraví, sílu a dlouhý život. Někde ruku v ruce skákaly přes oheň zaslíbené dvojice, které si tak testovaly, jestli bude jejich manželství šťastné. Když se během skoku ruce rozpojily, nevěštilo to nic dobrého. Děvčata prohazovala ohněm uvitý svatojánský věneček, a pokud ho její vyvolený nebo některý jiný mládenec na druhé straně chytil, měl být jejich budoucí vztah věrný a pevný.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Nasbírejte si řebříček, stará léčivá bylina pomáhá především ženám

Řebříček pomáhá ženám i odpuzuje komáry. Natrhejte si a nasušte starou léčivou bylinu

Devětsil léčí devět nemocí. Udělejte si sirup proti kašli, obklady na oteklé klouby nebo středověké víno devíti sil

Devětsil léčí devět nemocí. Udělejte si sirup proti kašli, obklady na oteklé klouby či víno devíti sil

Mátu, šalvěj, meduňku a libeček jako bylinky pro zdraví sbíráme v červnu

V červnu sbíráme mátu, šalvěj, meduňku a libeček. Jak je nejlépe nasušit?

Léčivé rostliny, které je v přírodě nejlepší sbírat v červnu

8 léčivých rostlin, pro které se v červnu vydejte do přírody

Červené květy vlčího máku si poradí s kašlem i nespavostí

Červené květy vlčího máku si poradí s kašlem i stresem

Modré květy chrpy pomáhají léčit podrážděné a unavené oči

Modré chrpy jsou skvělý přírodní lék na podrážděné a unavené oči

Fialka: Krásné jarní květy jsou přírodní lék i skvělá pochoutka

Fialky jsou přírodní lék proti kašli a stresu i skvělá pochoutka

TŘEZALKA TEČKOVANÁ: Jak pěstovat hvězdu svatojánských bylin a vyrobit slavný hojivý Janův olej

Jak pěstovat třezalku, hvězdu svatojánských bylin? Připravte si slavný hojivý Janův olej

reklama

Článek je zařazen v: lidové tradice , lidové zvyky , letní slunovrat , svatojánská noc , svatojánské léčivé byliny , svatojánské koření , devatero kvítí , svatojánské ohně , svatojánské poklady

reklama

Přečtěte si také