návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak pěstovat třezalku, hvězdu svatojánských bylin? Připravte si slavný hojivý Janův olej

Aktualizováno: 18.08.2021
TŘEZALKA TEČKOVANÁ: Jak pěstovat hvězdu svatojánských bylin a vyrobit slavný hojivý Janův olej
Autor: istock.com TŘEZALKA TEČKOVANÁ: Jak pěstovat hvězdu svatojánských bylin a vyrobit slavný hojivý Janův olej
Zlatožlutá třezalka tečkovaná se jako léčivá rostlina využívá od nepaměti, a tak není překvapením, že je základním kamenem i hvězdou tradičního devatera svatojánských bylin. Přináší nám pomoc zejména při nespavosti a stresu, při hojení ran nebo potížích s trávením. Že si rozkvetlou třezalku tečkovanou můžeme natrhat na louce či na pasece, to je každému jasné, ale věděli jste, že se dá pěstovat na zahradě ze semínek? Poradíme vám, jak na to! A máme pro vás taky domácí recepty na slavný hojivý Janův olej a třezalkové kapky na pocuchané nervy.

reklama

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je bezesporu základním kamenem i hvězdou tradičního devatera svatojánských bylin. Obsahuje flavonoidní glykosidy (rutin, hyperosid, hyperin), třísloviny, silice, červené barvivo hypericin nazývané krev svatého Jana, organické kyseliny, triterpeny, provitamin A, vitamin C či steroly, které mají blahodárný vliv na mnoho zdravotních problémů.

Uklidňuje, má příznivý vliv na psychiku, pomáhá se zbavit mírných depresivních stavů, stresu, strachu, úzkostí, neurózy a nespavosti, funguje tedy jako přírodní antidepresivum. Zlepšuje také krevní oběh a je vhodná do bylinných čajových směsí při všech menstruačních poruchách a problémech v klimakteriu.

Třezalka pomáhá jako podpůrný prostředek při onemocněních jater a žlučníku, žaludku a močových cest. Vyniká silně protizánětlivými, dezinfekčními a hojivými účinky na různá poranění kůže.

TŘEZALKA TEČKOVANÁ (Hypericum perforatum) je základním kamenem i hvězdou tradičního devatera svatojánských bylin
Autor: istock.com TŘEZALKA TEČKOVANÁ (Hypericum perforatum) je základním kamenem i hvězdou tradičního devatera svatojánských bylin

Třezalka tečkovaná v lidovém léčitelství

Třezalka se v lidovém léčitelství užívá zejména ve formě nálevu, tinktury a oleje. Na nálev se sbírá  a suší kvetoucí nať, pro přípravu třezalkového oleje a tinkturu pouze květy.

Vlažný třezalkový nálev se při chorobách zažívacího a vylučovacího ústrojí obvykle pije jako pitná kúra po doušcích, nejlépe ráno a večer, vždy čerstvě připravený, po dobu nejméně 3 týdnů, aby se projevil léčivý účinek. Ovšem pitná kúra by neměla nikdy přesáhnout 6 týdnů! Po ní musí následovat nejméně tříměsíční přestávka. Třezalkový nálev: 2 lžičky sušené třezalkové natě zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat, scedíme. K vnější aplikaci na pokožku je nejvhodnější hojiný třezalkový neboli Janův či svatojánský olej.

TŘEZALKA TEČKOVANÁ: třezalkovou nať sklízíme v období květu
Autor: istock.com TŘEZALKA TEČKOVANÁ: třezalkovou nať sklízíme v období květu

Na co si dát pozor při užívání třezalky tečkované

Užívání třezalky může nepředvídatelně ovlivňovat působení léků podávaných při léčbě depresí, ale například i antibiotik a hormonální antikoncepce. O vhodnosti používání třezalky s těmito léky je proto vždy nutné poradit se s lékařem. V době, kdy užíváme třezalku, se musíme vzdát nadměrného slunění, protože může vyvolat přecitlivělost na ultrafialové záření. Jejího užívání by se měli zříct lidé s nízkým krevním tlakem, těžšími formami cukrovky a pylovými alergiemi. Nedoporučuje se dětem, těhotným a kojícím ženám.

TŘEZALKA TEČKOVANÁ Třezalka tečkovaná je ideální bylinou pro zahrady v přírodním a venkovském stylu
Autor: istock.com TŘEZALKA TEČKOVANÁ Třezalka tečkovaná je ideální bylinou pro zahrady v přírodním a venkovském stylu

Domácí recept na hojivý Janův olej

Do důkladně vyčištěné, nejlépe lékárenským lihem vytřené sklenice dáme čerstvě natrhané květy třezalky a zalijeme kvalitním, zastudena lisovaným olejem olivovým či slunečnicovým tak, aby byly všechny květy ponořeny a nad nimi byla ještě asi 1cm vrstva oleje, jinak by mohly začít plesnivět. Sklenici postavíme na slunné místo, zakryjeme a necháme macerovat. Občas protřepeme. Po zhruba 6 týdnech, když se olej zbarví do červena, obsah přefiltrujeme přes papírový filtr a květy důkladně vymačkáme. Janův olej přelijeme do tmavých skleniček a uchováváme v chladu a temnu.

TŘEZALKA TEČKOVANÁ: domácí recept na hojivý třezalkový Janův olej
Autor: istock.com TŘEZALKA TEČKOVANÁ: domácí recept na hojivý třezalkový Janův olej

Třezalkový Janův olej z čerstvých květů je červený, použijeme květy sušené, bude žlutý. Můžeme ho užívat vnitřně (2 lžičky před jídlem) při problémech s trávením, nespavostí nebo depresivních stavech. Vnější užití je vhodné na drobné odřeniny, lehké popáleniny (pomáhá i při popálení prstů kapsaicinem obsaženým v chilli papričkách), ekzémy, otoky, pohmožděniny, na spálení od sluníčka, popraskanou kůži a rty, hemeroidy, akné, ekzémy, čerstvé rány, zanícené rány, podporuje hojení jizev, pomáhá při bolestech svalů a kloubů (obklady a masáž). Osvědčil se také jako první pomoc při bodnutí hmyzem. Janův olej zjemňuje a zvláčňuje suchou a citlivou pokožku.

Jak vyrobit domácí tinkturu z léčivých bylin

Jak udělat domácí tinkturu z léčivých bylin? Postupujte podle univerzálního receptu

Jak udělat domácí bylinkový ocet

Jak udělat domácí bylinkový ocet? Postupujte podle snadného návodu

Třezalkové kapky na pocuchané nervy

Čerstvě nasbírané třezalkové květy vložíme do sklenice a zalijeme vysokoprocentním čirým alkoholem. Květy musí být alkoholem zcela zalité, aby nezplesnivěly. Uzavřené necháme až 6 týdnů stát na slunci, občas protřepeme. Pak přefiltrujeme přes kávový filtr nebo pláténko. Tinkturu přelijeme do malých lahviček, nejlépe s pipetou. 

Užíváme několik kapek třezalkové tinktury v čaji nebo ve vodě. Většinou se dávkuje od 10 do 40 kapek podle hmotnosti. Pomáhá zklidnit pocuchané nervy, při nespavosti a zvýšeném stresu. Třezalkové kapky neužíváme před sluněním!

TŘEZALKA TEČKOVANÁ: domácí recept na třezalkové kapky (tinkturu)
Autor: istock.com TŘEZALKA TEČKOVANÁ: domácí recept na třezalkové kapky (tinkturu)

10 pravidel pěstování třezalky tečkované

 1. Charakteristickým znakem třezalky tečkované je drobné, na okraji zlatožlutých květů patrné jemné černé tečkování, proti světlu dobře viditelné. Při poškození z květu vytéká krvavě červená šťáva hořké chuti, a když květ rozetřete mezi prsty, zbarví se vám kůže do fialova, díky domu třezalku nelze zaměnit s jinou rostlinou. Kvete od června do srpna. Volně v přírodě roste na suchých mezích, stráních, na loukách, pastvinách, na prosluněných lesních pasekách a podél cest. Třezalku si můžeme taky vypěstovat ze semínek nebo z předpěstovaných sazenic.
 2. Třezalka tečkovaná je ideální bylinou pro zahrady v přírodním a venkovském stylu. Je vhodná do bylinkových záhonů, do skupinové výsadby a na okraje záhonů.
 3. Třezalka se přímo na záhon vysévá na podzim do hloubky zhruba 0,5 cm. Osivo by mělo přes zimu na záhoně vymrznout. Z jarních přímých výsevů bývají rostlinky méně odolné a pomaleji rostou.
 4. Semena třezalky na předpěstování sazenic vyséváme od února do dubna na povrch výsevního substrátu a nezasypáváme, protože ke klíčení potřebují světlo. Ideální teplota ke klíčení je 16–22°C. Vzešlé sazeničky (asi 5 týdnů po výsevu semen) vysazujeme do zkypřené půdy od dubna do konce června do sponu 25 x 30 cm. Z těchto rostlin sbíráme nať a květ v létě následujícího roku. Jakmile se třezalka na záhoně ujme, sama se rozmnožuje semeny.
 5. Třezalce vyhradíme na zahradě před větrem chráněné místo na slunci, ale daří se jí i v mírném polostínu.
 6. Na zeminu není třezalka tečkovaná přílišně náročná, nejlépe jí ovšem svědčí půda dobře propustná, hlinitopísčitá a spíše vápenitá. Nevyhovují ji špatně odvodněné a zamokřené půdy.
 7. Třezalka tečkovaná má ráda sucho a teplo, během letních veder jí ale dopřejeme občasnou vydatnou zálivku.
 8. Dospělé rostliny třezalky na jaře seřízneme na zhruba 15 cm loňských výhonů. Vytvoří pak více mladých výhonků a intenzivněji kvete. Kromě toho se v záhoně rozrůstá poměrně rychle, takže pravidelným řezem korigujeme její růst.
 9. Třezalkovou nať sklízíme v období květu. Prakticky je tedy možné nať sklízet v průběhu celého léta. Seřezáváme pouze nedřevnatou horní část, květy, které jsou z hlediska obsahu léčivých látek na rostlině nejcennější.
 10. Rozkvetlou nať sušíme při teplotě až 35 °C na suchém a vzdušném místě buď v tenké vrstvě na papíře, nebo zavěšenou v malých svazcích. Při navlhnutí snadno hnědne a znehodnocuje se. Třezalku nesušíme na slunci. Sušená bylina musí zůstat světle zelená se zlatožlutými květy. Zahnědlé listy a květy, nebo dokonce už zralé plody se musí odstranit. Suchou třezalku skladujeme v papírových krabicích nebo sáčcích.
TŘEZALKA TEČKOVANÁ: usušená bylina musí zůstat světle zelená se žlutými květy
Autor: istock.com TŘEZALKA TEČKOVANÁ: usušená bylina musí zůstat světle zelená se žlutými květy

Kdy je třezalka nejsilnější?

Podle lidových pověstí jsou nejsilnější léčivé účinky v třezalce, kterou nasbíráme v nejkratší noci roku – tedy svatojánské noci z 23. na 24. června. Také se traduje, že natrháme-li ji v poledne při plném slunci na svátek sv. Jana 24. 6., usušíme a nosíme při sobě, potkáme do roka a do dne svou životní lásku! 

Mohlo by vás ještě zajímat: 

O svatojánské noci si nasbírejte devatero léčivých bylin. Podle lidových tradic mají třezalka, heřmánek či řepík zázračnou sílu

Jak použít devatero svatojánských bylin? Nasbírejte je o svatojánské noci

Svatojánská noc

Svatojánská noc: Nechte se očarovat vůní léta, magií bylin a kouzlem lásky

Svatojánský likér z mladých zelených vlašských ořechů podporuje trávení a dobrou náladu

Svatojánský likér z mladých zelených ořechů podporuje trávení a dobrou náladu

Svatojánská noc

Svatojánská noc: Nechte se očarovat vůní léta, magií bylin a kouzlem lásky

Léčivé rostliny, které je v přírodě nejlepší sbírat v červnu

8 léčivých rostlin, pro které se v červnu vydejte do přírody

Zemědým je lék na takřka všechna kožní onemocnění. Nasbírejte si kvetoucí nať téhle pozoruhodné byliny a vyzkoušejte její sílu na vlastní kůži

Zemědým léčí kožní onemocnění. Nasbírejte si kvetoucí nať a vyzkoušejte její sílu na vlastní kůži

Modré květy chrpy pomáhají léčit podrážděné a unavené oči

Modré chrpy jsou skvělý přírodní lék na podrážděné a unavené oči

Řepík lékařský je starodávná královská bylina s ohromnou léčivou silou. Zkuste čaj, koupel, tinkturu nebo mast

Řepík je starodávná královská bylina s ohromnou léčivou silou. Zkuste čaj, koupel, tinkturu nebo mast

Co s jitrocelem? Udělejte sirup proti kašli, čaj proti kouření a mast proti otokům

Co s jitrocelem? Z listů udělejte sirup proti kašli, mast na otoky nebo je nasušte na zimu

Sedmikráska chudobka pro zdraví: Utrhněte a snězte každý den sedm květů po dobu sedmi týdnů

Sedmikráska pro zdraví: Utrhněte a snězte každý den sedm květů po dobu sedmi týdnů

reklama

Článek je zařazen v: Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) , třezalka pěstování , třezalka sběr , Janův olej recept , svatojánské byliny

reklama

Přečtěte si také